Reklama
Loading...
Reklama

Český mistr má před sebou patrně zápas podzimu. Odvetný zápas play- off Ligy mistrů proti dánskému Midtjyllandu může mít na celou sezonu silnější vliv, než si sama Slavia připouští. Jedná se nyní o záležitosti sportovní i ekonomickou. O vlivu na klubový rozpočet se na začátku minulé sezony příliš nehovořilo a postup do hlavní fáze tento problém v podstatě vyřešil. Nyní však může být situace docela jiná a Slavia si to před odvetným zápasem na dánské půdě musí uvědomovat. Budeme tedy muset sledovat, zda se dostatečně poučila z jednoho smutného příběhu.

 

Velká část týmu si ještě pamatuje loňské souboje s evropskými giganty a i dnes se právem chlubí tím, jak sehrála vyrovnaný zápas například se slavnou Barcelonou. Jedná se však o hudbu minulosti a nyní musí Slavia obhájit svou sportovní pozici. Celá evropská fotbalová veřejnost na ní byde v tomto ohledu mít mnohem větší nároky, což dokazuje už samotné stavění do role jasného favorita v konečném boji o účast v elitní evropské klubové soutěži, přičemž tuto pozici v prvním zápase neobhájila.

V zákulisí se mluví o tom, že čínský investor by mohl v dohledné době omezit přísun finančních prostředků a vzhledem k tomu, jak je nyní fungování Slavie ekonomicky nastavené, by se jednalo o velký problém. Když vidíme, jak se rozrůstá slávistický kádr, napadne nás ono známé lidové přísloví, že s jídlem roste chuť. Slavia už má jistou podzimní účast v některém z evropských pohárů, ale z hlediska financí je mezi Ligou mistrů a Evropskou ligou stále diametrální rozdíl. 

Není tomu tak dávno, co Slavia za přehnaný optimismus zaplatila skutečně velmi drahou daň. Gól inkasovaný v předkole Ligy mistrů od moldavského Tiraspolu ještě dnes vyvolává u všech slávistů orosené čelo. Když následovala několikaletá absence v evropských pohárech, jevil se počet hráčů na soupisce i na hostování jako nepochopitelný. Z hlediska ekonomického se jednalo o tvrdý boxerský direkt a v jednu chvíli se reálně mluvilo o zániku tradiční fotbalové značky. Pak však přišel bohatý čínský investor a jako jeden z hlavních symbolů musíme stále brát někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Ten nyní získává na celém českém fotbalovém poli velké ambice a chce se dostat i do vedení FAČR. I na jeho osobní pozici bude mít vliv výsledek odvety na dánské půdě.

Když Jaroslav Tvrdík přicházel do fotbalového prostředí, provázel ho cejch člověka plodícího projekty, jejichž výsledky se dají charakterizovat slovy: “po nás potopa”. Při příchodu do vedení Slavie byl všeobecně považován za nastrčenou figurku bohatých Číňanů. Poté, co však Slavia zaznamenala po jisté době sportovní úspěchy, muselo ho fotbalové prostředí začít brát vážně. Dá se říct, že se v tom již relativně naučil chodit a i díky tomu nyní usiluje o místo v českém fotbalovém vedení. Výsledek slávistického dvojzápasu s dánským Midtjyllandem může mít rovněž zásadní vliv na výsledek jeho snažení o získání většího fotbalového vlivu. V tom se liší od někdejších slávistických majitelů Tomáše Rosena a Petra Doležala, jež si při minulém zlatém slávistickém období žili svůj vlastní fotbalový život oddělení od dalšího svazového dění, což se podepsalo na slávistické pozici v následujících hubených letech. 

Za svůj patrně největší fotbalový úlovek považuje Jaroslav Tvrdík patrně zisk trenéra Jindřicha Trpišovského, jež se poté stal duchovním otcem současných zlatých slávistických časů. Podobnou pozici měl v minulé dekádě ve Slavii Karel Jarolím, jež jako první dostal Slavii do Ligy mistrů přes slavný Ajax Amsterdam. Ve vlahé noci na konci srpna 2007 navrhovala většina slávistických fanoušků jeho svatořečení, ale když za dva roky Slavia poznala, že žádný strom neroste do nebe, vedlo to posléze i k jeho tichému konci v milovaném klubu. V dnešní situaci rozhodně nemůžeme Slavii strašit tímto černým scénářem, ale musíme hráče navádět k odpovědnosti.

Související články:

  • Slavia sama sebe postavila před další zkoušku
  • Reklama