Reklama
Loading...
Reklama

Na Slovensku se možná chystá jeden velký fotbalový návrat. Pětatřicetiletý obránce Martin Škrtěl naznačuje ukončení svého putování po fotbalovém světě a návrat na rodnou hroudu. Rodák z Handlové, jež začal s profesionálním fotbalem v nedalekém Trenčíně, prý odmítl nabídku pražské Sparty, což spekulace o jeho návratu na Slovensko jen zesiluje. Jednalo by se o jednu z nejlepších zpráv pro slovenský fotbal v jeho historii.

 

Když se podíváme na Škrtělův fotbalový životopis, musí se v nás budit velký respekt. Mám zde na mysli především pět let ve slavném anglickém Liverpoolu, s nímž v jedné sezoně sahal i po trofeji pro vítěze Premier league. V roce 2012 se s klubem loučil ziskem Anglického ligového poháru. Trochu však doplatil na jistou generační výměnu a zamířil do dalekého Istanbulu do tamního Fenerbahce. Odcházel s bilancí 246 odehraných zápasů v barvách “reds” a stal se během nich díky své zarputilosti oblíbencem tamních fanoušků. Ve stoperské dvojici navíc často nastupoval s hrající klubovou legendou a vítězem Ligy mistrů z roku 2005 Jamie Carragherem.

Ve městě Beatles prožil vrcholná léta své kariéry, ale v asijské části Istanbulu působil od jisté doby ze setrvačnosti, následoval trapas v italském Bergamu a nejistotu způsobenou koronavirem prožil opět v Istanbulu v dresu tamního klubu Basaksehir. Sparta o něm uvažovala jako o náhradě za odcházejícího Martina Frýdka, ale tyto spekulace jsou dnes již minulostí.

Martin Škrtěl společně s Markem Hamšíkem patřil k symbolům k dosud nejpovedenějšího období slovenské reprezentace, kdy se podíval například v roce 2010 na světový šampionát v Jihoafrické republice a před chlapci ze země pod Tatrami se museli sklonit i obhájci titulu z Itálie. 

Na celkové úrovni slovenského fotbalu se však tento úspěch příliš nepodepsal. Posledním velkým úspěchem byla účast Žiliny v Lize mistrů.

Vzhledem k tomu, že týmy přešlapovaly na místě, začala výrazně klesat návštěvnost. Jistou symboliku můžeme třeba vidět v tom, že nejslavnější klub Slovan Bratislava působil na hřišti nenáviděného rivala Interu a návštěvy domácích zápasů se počítaly v řádu stovek. Není tomu tak dávno, co další slavný klub MŠK Žilina oznámil bankrot a i když se podle všeho vzpamatoval vypovídá to mnohé o současné úrovni slovenského fotbalu. 

Případný návrat Martina Škrtěla by mohl situaci obrátit k lepšímu. V České republice pomohl například zlepšit úroveň ligy návrat Karla Poborského v létě roku 2002. Výjimečný hráč se vrátil z úspěšné zahraniční štace a nejvyšší fotbalová soutěž byla hned žádanější. Na Letně si ještě dnes pamatují dlouhé fronty u pokladen před prvním utkáním s Teplicemi. 

Martin Škrtěl má ze slovenských fotbalistů patrně nejpestřejší fotbalový životopis šitý zlatou nití. Jeho návrat může představovat jistý spouštěč většího zájmu o fotbal. Sám na to pochopitelně stačit nebude, ale někde se začít musí. Všichni slovenští fotbaloví fanoušci by měli doufat ve Škrtělův návrat. Na sklonku kariéry může tvrdý obránce udělat velkou službu soutěži, jenž ho pro velký fotbal vychovala.

Související články:

  • Pačinda se vrací domů
  • Ein ( Gino van ) Kessel Buntes
  • Reklama