Reklama
Loading...
Reklama
Škriniar
FOTO: www.en.psg.fr
Slovenský futbal

Škriniar a jeho cesta. Z Pohronia až na vrchol

Milan Škriniar sa nedávno dočkal presunu do PSG. O tomto sa vedelo už dlhšie, nakoľko s parížskym veľkoklubom bol hráč dohodnutý už dlhšie, vzhľadom na jeho končiacu sa zmluvu. Je teda novou posilou zadarmo. Vzhľadom na reputáciu a históriu Interu , nemôžeme povedať, že by doteraz nehral vo veľkoklube, no práve PSG by mali byť krokom vyššie. Hviezdy ako Mbappé, či Neymar, ale aj ambície konečne vyhrať Ligu Majstrov a veľké finančné možnosti, by mali byť prísľubom veľkých vecí. Klub navyše prebral tréner Luis Enrique, s veľmi úspešnou kariérou. My sa však zatiaľ zamerajme na to, akú mal Škriniar cestu.

Hoci sa za prvý klub v ktorom Škriniar hral považuje Žilina, nie je to tak úplne presné. Milan začal svoju kariéru v FK Žiar nad Hronom, no v klube pôsobil len v rámci juniorky a neodohral zápas v dospelom futbale. V tomto prípade sa nejedná o talent, o ktorom by sa od začiatku vedelo, ale o hráča, ktorý sa na vrchol vypracoval. Úvod jeho dospelej kariéry začal pozitívne, nakoľko v sezóne 2011/2012, kedy za Žilinu debutoval, bol zároveň obdobím, v ktorom klub získal double, teda liga a aj pohár. Druhým dychom musíme spomenúť, že Škriniar v tejto sezóne toho veľa neodohral.

Škriniar mal v Žiline ťažký začiatok

V Žiline to skutočne nebolo pre slovenského obrancu jednoduché. V nasledujúcej sezóne odohral len málo zápasov a bol poslaný na hosťovanie do Zlatých Moraviec. Napriek tomu sa hráč nevzdal a po hosťovaní začal v ďalšej sezóne pravidelne nastupovať. O rok na to, už bol pravidelným hráčom základnej zostavy a lídrom tímu. Čo sa však výsledkov týkalo, bolo to sklamanie. Klub mal pred prestávkou náskok štyri body pred Trenčínom. Túto výhodu však premrhal a napokon sa z titulu tešil Trenčín. Ďalšiu sezónu už hráč v klube nedohral, nakoľko sa po polovici presunul do Sampdorie.

Ani tam nemal úvod úplne jednoduchý. V sezóne v ktorej do klubu prestúpil odohral len tri zápasy, pričom v jednom z nich dostal červenú kartu. Ročník potom však bol úplne iný. Škriniar odohral za klub 35 zápasov a bol defenzívnym lídrom klubu. Sampdoria sa v tom čase umiestnila na sympatickom desiatom mieste, no dôležitejšie bolo to, čo nasledovalo.

Rekordný prestup slovenského hráča

V roku 2002 prestúpil Vladimír Greško z Interu Miláno do Parmy za v tom čase rekordného 21,5 milióna. Dlho nebolo za slovenského hráča zaplatené viac a neprekonal to ani príchod Hamšíka do Neapola, ani Lobotka. Toto zmenil až Milan Škriniar. Opäť mal v rekordnom prestupe prsty Inter, no v tomto prípade bol on kupcom. Slovenský obranca je dodnes najdrahším Slovákom vo futbale. Do talianskeho veľkoklubu prestúpil za 34 miliónov, čo je čiastka s ktorá zrejme nebude v najbližšej dobe prekonaná.

Inter sa v tom čase takisto nenachádzal v sympatickej situácii. V čase prestupu skončil sezónu na mieste, ktoré nezabezpečovalo európske poháre. Po príchode Slováka sa však toto zmenilo. Počas jeho pôsobenia neskončil taliansky klub mimo top štvorku. V sezóne 2019/2020 navyše klub len tesne nevyhral taliansku ligu. Po ťažkom súboji skončili len jediný bod za Juventusom. O rok na to, už takýto smútok nenastal. Inter vyhral ligu s obrovským náskokom a Škriniar odohral 32 stretnutí, v ktorých trikrát skóroval. Radosť z titulu ešte potvrdil zisk superpohára v nasledujúcej sezóne. Bolo však jasné, že taliansky klub bude tento štandard držať len veľmi ťažko.

Inter od svojho majiteľa prestal dostávať finančné injekcie čo sa ukázalo na odchode Lukakua a hlavne trénera Conteho. Napriek tomu, ďalšej sezóne klub mohol znova oslavovať titul. V súboji s rivalom AC Milán však v závere súťaže zbytočne stratil body s Bolognou, čo sa ukázalo ako kľúčové, nakoľko titul im ušiel o dva body. V uplynulej sezóne, už sa klub do boja o titul ani výrazne nezapojil. Iný príbeh to bol čo sa týkalo Ligy Majstrov. Tam Inter došiel šokujúco až do finále, kde však Škriniarovo mužstvo podľahlo Manchestru City. Pre Slováka táto sezóna nebola z osobného hľadiska taká úspešná. V dôsledku zranení odohral výrazne menej zápasov ako bolo zvykom. Nenastúpil ani do finále kráľovskej súťaže. Jeho kroky teda smerujú do PSG, kde bude zaujímavé sledovať jeho pôsobenie.

Reklama