Reklama
Loading...
Reklama
Skalica
FOTO: www.mfkskalica.s
Slovenský futbal

Skalica v extrémnej nevýhode podľahla Podbrezovej. Čo sa stalo?

Vo vzájomnom zápase ktorý hrala Skalica a Podbrezová vyhral druhý menovaný klub 1:0. Na tom by nebolo nič zvláštne, nakoľko sa jednalo o jasného favorita a Skalica navyše dohrávala druhý polčas bez vylúčeného Vlaska. Podstata je však niekde inde. Skaličanom prišlo na zápas len 17 hráčov a aj tí hrali so sebazaprením. V klube sa totiž objavila viróza, čo mimo oklieštenej zostavy potvrdila vizuálne zobrazená nevoľnosť jedného z hráčov. Únia ligových klubov sa rozhodla, že tento zápas nepreloží a to napriek tomu, že klub o tejto skutočnosti informoval. Poďme sa teda pozrieť čo skutočne stalo.

Skalica o preloženie zápasu oficiálne nepožiadala

Jeden z kameňov úrazu je, že klub podľa vyjadrenia únie ligových klubov o preloženie zápasu oficiálne nepožiadal. Napriek tomu, že verejnosť a aj kompetentných ľudí o tomto informoval, oficiálna žiadosť sa na stole neobjavila. Únia ligových klubov sa k tomuto takisto vyjadrila.

„Je pravdou, že Skalica informovala ÚLK o šíriacich sa zdravotných problémoch vo svojom tíme. Nie je však pravdou, že Skalica o tom informovala oficiálnou cestou a nie je pravda, že oficiálnou cestou zažiadala o odklad zápasu. Žiadny oficiálny dokument, ktorý by spĺňal normy Rozpisu súťaže riadenej ÚLK neprišiel. Únia ligových klubov ako riadiaca organizácia najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Niké ligy si váži zdravie hráčov. Pri jednotlivých postupoch však musí vychádzať z Rozpisu súťaže riadenej ÚLK, ktorý odkazuje na Súťažný poriadok futbalu SFZ. Vedenie tímu MFK Skalica nepredložilo Únii ligových klubov žiadny oficiálny dokument, na základe ktorého by mohla ÚLK rozhodnúť o odklade.“ Vyjadrila sa únia na webe ligy

Všetky lekárske správy, ako aj stanovisko hlavného regionálneho hygienika Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Senici, kde sú odporúčania na režimové opatrenia a telesné šetrenie hráčov, boli predložené na Úniu ligových klubov so žiadosťou o odloženie duelu. To však na preloženie zápasu nestačilo. Klub sa podľa svojich vyjadrení, o preložení nedokázal dohodnúť ani s Podbrezovou. Tá o situácii informovala nasledovne.

„Aj pre náš klub je prioritou zdravie hráčov a to nielen našich, ale aj súperových, ctíme si hodnoty fair play a sme ústretoví ku všetkým požiadavkám súperov, či fanúšikov. Kľúčovým v celej veci je ale fakt, že keby sme aj chceli súperovi, vzhľadom na okolnosti vyhovieť, rozhodnutie o nezorganizovaní zápasu nezáležalo na nás, ale na rozhodnutí Únie ligových klubov, ako riadiaceho orgánu súťaže.“

Právna stránka verzus tá ľudská a futbalová

Ak sa na túto skutočnosť pozrieme čisto z právnej strany, zápas sa skutočne mal odohrať. Skalica preukázateľne nedokázala priniesť dokument na základe ktorého by zápas mohol byť preložený. Kompetentný ľudia mali teda z čisto právneho uhľa pohľadu plné právo tento zápas neodkladať.

Ak sa však pozrieme na ľudskú stránku veci, zrejme by to mnoho z nás videlo inak. Jedno mužstvo preukázateľne nastúpilo do zápasu v poriadnej nevýhode. Dokonca ani futbalisti, ktorí boli na ihrisku nebolo v žiadnom prípade fit a mnoho z nich išlo skutočne na dno fyzických a psychických síl. Mnoho ľudí z tímu dokonca bola na infúziách, takže sa nedá hovoriť o nejakej ľahkej sezónnej chorobe. Je teda na zváženie, či skutočne chceme dodržovať regulácie úplne do posledného slova, hoci sa tým riskuje zdravie hráčov, alebo či radšej občas dovolíme niektoré veci interpretovať inak, aby sme sa zachovali ľudsky, hoci to nebude úplne podľa pravidiel.

Z tej futbalovej strany Skalicu musíme jednoznačne pochváliť. Hráči na ihrisku aj cez bolesť a chorobu ukázali svedomitý výkon a aj v oslabení dokázali s jasným favoritom držať krok a prehrali len gól. Dovolíme si teda konštatovať, že v tejto situácii vyhrala mentálna sila Skalice a dodržovanie pravidiel. Porazenou však bola tá ľudská strana veci.

Reklama