Reklama
Loading...
Reklama

Pikantní rozhodnutí čeká sparťanské vedení v následujících dnech. Letenský tým nutně potřebuje posílit na pozici stopera. Na tu si vyhlédl posilu z druhé anglické ligy, chilského reprezentanta Francisca Sierraltu. O místo se ale v přípravě rázně zahlásil sedmnáctiletý mladík Martin Vitík. Jak tohle vyřešit?

Sparta do jarní části sezóny vběhne v nedělní podvečer a půjde o opravdu ostrý start. Na městském stadionu ve Vítkovicích na ni budou s nabroušenými kopačkami čekat fotbalisté Baníku.

Trenéři obou týmů řeší, jaké sestavy na rivala postavit. Hostující však tlačí hlavně jedno konkrétní místo – stoper. Kdyby ve světě fotbalu neexistovala zranění, tak by si trenér Václav Kotal mohl vybírat z kvalitního tria Lukáš Štětina, Dávid Hancko a Ondřej Čelůstka.

Z této trojky je však Štětina dlouhodobě zraněný, mimo je i Čelůstka a Hancko se sice po rekonvalescenci vrátil ale bylo v posledních zápasech možné zahlédnout, že koleno asi není úplně stoprocentní.

Zbývá tak výkonnostně nekonzistentní David Lischka a Dominik Plechatý, který se vrátil po zranění žeber. Vedení Sparty v čele s Tomáše Rosickým ten možný problém vidí a snaží se jej teď vyřešit. Má dvě možnosti.

Risk z Chile

Tou první je dotáhnout přestup chilského reprezentanta Francisca Sierraltu. Třiadvacetiletý stoper je ve službách anglického Watfordu. V této sezóně naskočil do sedmi zápasů, z toho tří pohárových. Ten poslední byl proti slavnému Manchesteru United a Sierralta odehrál celých 90 minut.

Francisco Sierralta
Sierralta v zápase Chile – Uruguay / Zdroj: AS Chile

Vytáhlý pravonohý obránce by určitě měl Spartě co dát. Visí u něj však dva otazníky. Jak rychle by se dokázal v Česku adaptovat a jestli by sem vůbec chtěl.

Letenští potřebují v obraně postavu, která přinese okamžitý efekt. Nemůže čekat týdny. Do toho z čistě hráčského hlediska by bylo překvapivé, kdyby chilský fotbalista do české ligy chtěl. Watford je aktuálně na šestém místě tabulky Championship a je tedy blízko bojům o postup do Premier League.

Sierralta navíc začal v poslední době nastupovat pravidelně. V posledních čtyřech zápasech nevynechal ani minutu. Je tedy otázkou, zda-li by měl o přesun do Sparty vůbec zájem.

Sázka na teenagera

Druhou možností je dát příležitost sedmnáctiletému odchovanci, Martinu Vitíkovi. Ten dostal překvapivou šanci v domácím zápase Evropské ligy proti AC Milán. Nutno říct, že tuto příležitost chytil za pačesy. Proti italskému gigantovi předvedl skvostný výkon.

Trenér Kotal ho vzal s áčkem i do zimní přípravy a znovu. Sparťanský talent se ukázal ve výborném světle. V plánovaném nákupu chilského stopera tak způsobil stopku na rozmyšlení.

Vitík proti AC Milán
Vitík v zápase proti AC Milán / Zdroj: AC Sparta Praha

Kterou cestou jít?

V obou případech je spousta otazníků. Dokázal by Sierralta rychle do týmu zapadnout a být tak opravdu posilou? Unese mladičký Vitík tlak, který na něj bude vyvíjen?

Ani jedno se nezjistí, dokud se to nezkusí. Jako pravděpodobnější volba se ale vybízí druhá varianta. Dát šanci Vitíkovi se rovná úspoře peněz za jistě drahý nákup a odpovídá to filozofii, kterou Tomáš Rosický chtěl razit. Dávat šance mladým odchovancům.

Rozuzlení přijde určitě v nejbližší době. Lodivod Sparty však už leccos naznačil.

“Odehrál kvalitní utkání v Evropské lize proti AC Milán, ale pořád je to mladý kluk. Dobře se naskakuje každému, když to mužstvo funguje a šlape, ale myslím si, že když se podívám na to, co máme aktuálně k dispozici, tak je možné, že se proti Baníku objeví v základní sestavě,” řekl Kotal pro klubový web.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama