Reklama
Loading...
Reklama

Jablonec s Libercem ve čtvrtek vstoupí do 2. předkola Evropské ligy. Liberec od 18 hodin nastoupí v hlavním městě Litvy Vilniusu proti týmu FK Riteriai (FK Trakai), Jablonec od 20:45 čeká zápas na hřišti Dunajské Stredy. Oba české kluby tak budou hrát venku, výchozí pozici ale mají přesto jinou.

Zatímco pro Liberec je postup povinností, Jablonec není možné označit jako favorita. Přesto si v Jablonci rozhodně nepřipouští, že by už ve 2. předkole EL měli být prvním vyřazeným českým klubem.

Návrat Liberce do EL po 4 letech

Podle posledních výsledků to vypadá, že si přebudovaný liberecký tým se sedmi hráči Slavie začíná sedat dřív, než se čekalo. V první kole Slovan sice podlehl Olomouci na jejím hřišti 1:0, v dalším kole ale přehrál 4:1 Plzeň a v Českých Budějovicím si připsal tři body za vítězství 0:2. Třemi brankami se zatím zaskvěl Jhon Mosquera. Soudě podle úvodních zápasů může být kolumbijská posila hvězdou sezony a klíčovým mužem podještědského klubu.

Riteriai se po 16 odehraných kolech s osmi body krčí na posledním místě šestičlenné tabulky litevské ligy a přes severoirský Derry City v 1. předkole EL postoupil až po prodloužení. Rozhodně se tak nejedná o soupeře, ze kterého by český klub měl mít strach. Sytém na jeden zápas ovšem může být ošidný. Někdy stačí jedna laciná chyba či smolný odraz a zápas se okamžitě vyvíjí opačným směrem. Liberec tak nesmí nic podcenit a do zápasu vstoupit maximálně koncentrovaný.

Liberečtí se těší na první účinkování v evropských pohárech od sezony 2016/2017, ve které si během čtyř let potřetí zahrál základní skupinu EL. V kádru od té doby nezůstal kámen na kameni. Přesto můžeme věřit v to, že Liberec má konkurenceschopnost v evropských pohárech v krvi a na své dřívější úspěch naváže.

Sok Jablonce ve skvělé formě

Jablonec má na svém kontě ještě o bod víc než Liberec a řadí se pod Spartu mezi sedmibodovou Slavii a Slovácko. Forma Dunajské Stredy ale budí ještě větší respekt. Klub z města u hranic s Maďarskem ještě v 6 zápasech slovenské Fortuna ligy neztratil ani bod. Navíc vstřelil 21 branek a pouze 5 inkasoval. Když k impozantnímu vstupu do nové sezony přičteme výhodu domácího prostředí, tak šance na postup vypadají vyrovnaně a můžeme se těšit na atraktivní podívanou. Až zápas ukáže, jestli převáží forma a výhoda domácí prostředí nebo kvalita české ligy, která je i přes nepovedenou minulou sezonu českých klubů v koeficientu deset příček nad slovenskou. 

Zvláštní náboj bude mít tento pikantní česko- slovenský souboj pro brankáře Martina Jedličku, který je jedničkou třetího týmu minulé sezony slovenské ligy i české reprezentace do 21 let. V dresu Jablonce může nastoupit jeho spoluhráč z reprezentace Libor Holík i dva slovenští hráči. Jedním z nich je Jakub Považanec, který u Nisy působí už od roku 2017. Dalším je posila z Českých Budějovic Ivan Schranz, která proti české reprezentaci při své nedávné premiéře v národním týmu krásnou střelou mírnila porážku Slovenska na konečných 1:3.

Jablonec bude chtít po minulé sezoně zlepšit dojem ze svého působení v pohárové Evropě. Tenkrát vypadl po výsledcích 2:1, 0:0 s Pjunikem Jerevan, který by pro české kluby rozhodně neměl znamenat stopku. Na poslední zápasy v předkole EL tak budou chtít Severočeši zapomenout, a naopak si vzpomenout na herně velmi povedené zápasy v základní skupině EL v sezoně 2018/2019.

Vliv Maďarska v Dunajské Stredě

Velkou zvláštností Dunajské Stredy je věková skladba kádru. Sází totiž pouze na mladé hráče. Nejstarším hráčem kádru je ve 29 letech Eric Davis. Poté už následuje čtyřiadvacetiletý Jannik Müller a mladší hráči. Kromě Slováků a Maďarů v kádru najdeme i hráče z Německa, Chorvatska, Ukrajiny, Kostariky, Konga, Ekvádoru, Ghany nebo Gambie. Tato strategie se klubu aspoň podle aktuálních výsledků vyplácí. Přesto by kádru zkušenosti, které v Jablonci ztělesňuje především Tomáš Hübschmann, v pohárových bitvách mohly chybět.

Neodmyslitelný je v klubu vliv Maďarska. Dunajská Streda leží u hranic s touto zemí a Maďaři tvoří většinu obyvatel města. Velkou část fanoušků tvoří právě Maďaři a na zápasech dokonce zní chorály v maďarštině. Činovníci klubu maďarské národnosti pochopitelně taky nejsou výjimkou. Jablonec tak čeká atraktivní měření sil se specifickým soupeřem.

Oba zápasy se budou hrát bez diváků a bude je vysílat ČT SPORT.

Související články:

Reklama