Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Doutníky Praha
Reklama
FOTO: SK Slavia Praha
Český fotbal, Sešívaný Michal

Sešívaný Michal: Trpělivost, přátelé!

Čtvrteční večer mnoho potěšení nám, slávistickým fanouškům, nepřinesl, já si přesto myslím, že utkání ukázalo mnoho pozitivního a na rozdíl od jiných fandů nemůžu říct, že bych byl vyloženě zklamán. Pořád je to bod z venku, kde se letos bohužel kluci trápí. Ve srovnání s Aténami a Rakówem byl tento zápas ze strany týmu jednoznačně nejlepší, byť soupeř byl výrazně slabší. Osobně bych vybídl k trpělivosti. Od bezradné ofenzivy v Hradci a šíleného výkonu v Polsku se tým přece jen výrazně posunul, byť nedostatků tam bylo habaděj a trochu mě zarazil přístup některých hráčů.

Pár vět ke Slovácku

Když se ještě vrátím k nedělnímu utkání v Uherském Hradišti, tak za sebe bod beru. Utkání na půdě Slovácka je jedno z pěti nejtěžších v lize a nevyhrát jej rozhodně není ostudou. Ano, Slavia by měla vyhrávat vždycky a dva body jsou ztrátou. Dopředu to však nebylo zase tak zlé a hlavním mementem byly hrubé chyby v obraně, kde bohužel opět „perlil“ Eduardo.

Případ Eduardo

Přiznám se, že z tohoto brazilského klučiny začínám mít osýpky. Fotbalista je to skvělý, ale trenérský štáb se bude muset naučit pracovat s jeho hlavou, což je zcela očividně hráčův zásadní problém. V Plzni se podobných zvěrstev většinou dokázal vyvarovat a důležité je, aby se na stejnou vlnu dostal i u nás, protože jinak je to znamenitý stoper. Odepsat jej by byl nesmysl. Rychlostně vybavení vysocí stopeři s dobrou rozehrávkou nerostou na stromech. Trochu mi připomíná začátky Simona Deliho, kterému též trvalo, než se naučil podobných kousků vyvarovat. No a pak se stal legendou. Já věřím, že v jeho šlepějích může jít i Eduardo.

Teď už k Turecku

Ač obvykle bývám velmi kritický, tak nyní patřím do úzké skupinky lidí, kterým to v Turecku nepřišlo tak hrozné a nevnímám bod z tohoto zápasu jako žádnou velkou ztrátu. Vždyť na střely to bylo 27:7. Jasně, nedostatků tam bylo habaděj. Hlavně přepínání do obrany občas hodně haprovalo a bylo tam velké množství ztrát. Ukázalo se, že třeba pro mladého Juráska byl tento zápas trochu moc. Totálně mimo formu je pak celý podzim Traoré a nezahrál ani Ewerton. Nicméně dopředu byli kluci hodně nebezpeční a několikrát gól visel na vlásku. Velkou radost mi dělá, že měl tým posledních deset minut obrovský tlak. To úplně nebývalo zvykem.

Fotbalisté Slavie se ve 4. minutě radují z gólu Petera Olayinky. / Zdroj fotografie: SK Slavia Praha

Pořád se hledá ideální složení

Přijde mi, že se opět opakuje stejný problém jako poslední léta. Do sezony tým nastupuje v nějaké sestavě a během pár kol se začne ukazovat jako ideální úplně jiné složení. Je fajn mít dvacet vyrovnaných borců, ale kromě Holeše vlastně není v kádru žádný hráč, který by měl za všech okolností jistou základní sestavu. Týmu chybí nějaká základní osa, kolem níž by se ostatní točili. Nicméně připadá mi, že tato osa se pomalu začíná tvořit.

Tým navíc prochází určitým herním přerodem, je zde výrazná snaha o rychlejší vedení útoků, z čehož samozřejmě plyne větší ztráta míčů, které přináší soupeřům nebezpečné brejky. Často je to dáno i typologií hráčů, protože Douděra, Usor nebo Jurásci jsou primárně ofenzivní hráči, byť třeba nastupují i na defenzivnějších pozicích. Občas je pro ně ještě problém vyvážit poměr jistota – riziko a pak vznikají problémy. Tito hráči jsou v týmu čerstvě a věřím, že každým zápasem se bude tento problém zmenšovat.

Tvrdíkova omluva

Po utkání na půdě Sivassporu napsal pan Tvrdík na Twitteru: „Klub jména Slavie si tohle nemůže dovolit. Omlouvám se.“ Já vám nevím. Podle mě se tyhle věci mají řešit interně. Navíc nechápu, proč omluva nepřišla po zápasu v Polsku, kde byl výkon po všech stránkách ještě výrazně horší?

Lukáš Provod se hledá

Lukáš ukazuje, jak se strašně chce chytit, ale pořád to není úplně ono, přitom na jaře se zdálo, že začal tam, kde skončil. Bohužel ze špatných výkonů pak plyne chuť to zlomit, která ale přechází až do přemotivovanosti, kdy bere některé věci na sebe víc, než by v dané formě měl. Už na Slovácku proměnil penaltu jen s obrovským štěstím a teď už ji vyloženě zazdil. Troufnu si říct, že tohle bych při troše štěstí chytil možná i já. Na druhou stranu Lukáš musí hrát, pořád jeho výkony nejsou nějaký průšvih a stejně jako u Eduarda věřím, že je jen otázkou času, kdy se chytne. Musí však zůstat zdravý.

Když už jsme u zdraví, tak se v mužstvu zase začaly kupit zdravotní obtíže. Už na jaře byla zdravotní stránka mužstva tristní a tato situace se opět opakuje. Nechci spekulovat, z čeho to plyne, ale v současném nahuštěném programu to může být problém. Naštěstí kádr je dostatečně široký.

Reklama