Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
Zdroj: SK Slavia Praha
FOTO: SK Slavia Praha
Český fotbal, Sešívaný Michal

Sešívaný Michal: Nebylo to demoliční derby?

Ten pocit, když po zápase sedíte v hospodě a pětašedesátiletý chlapík vám vykládá, že je to nejvyšší výhra v derby v jeho životě. V tu chvíli si teprve uvědomíte, že jste byli u zápasu, kde se tak trochu psala i historie.

Jenže historii v tomto zápase psala hlavně Sparta, protože slabší „rudochy“ jsem snad doposud nezažil. Mně jich bylo včera už pomalu líto. Chtělo se mi řvát: „Nekopejte do nich, vy nevidíte, že jsou po smrti?“ Vždyť mně se ani nechtělo křičet, že Kuchta je mužské přirození. Spíš jsem jej litoval, kam se to vrhnul. Jak se říká „chybovat je lidské“ a tím kdo za tuto chybu bude pykat, je nakonec stejně on sám. On si možná nebožák „myslel“, že na Letné bude hrát o titul. Chyba lávky, když to neřeknou jiní, řeknu to já – Sparta je průměrný ligový tým.

Přiznám se, že před zápasem jsem měl trochu lufty, ne ze Sparty, ale jestli zápas zvládnou kluci v sešívaném. Ukázalo se však, že obavy byly plané. Václav Jurečka včera neměl narozeniny, nicméně Vitík se nejspíše špatně mrknul do kalendáře a nějaký ten dáreček mu dát chtěl. Hromada potom krásně trefil na přední tyč. Třetí gól nám daroval jeden z osmi gólmanů Sparty a čtvrtý krásně vymyslel nabuzený Jurečka. Zápas se pak už jen dohrával. Ve druhé půli jsem si vzpomněl na scénku z filmu Kouř, kde se říká „Moc to nerozbaluj, ať ty nebožáky neztrapníš.“

Čitelná Sparta

Na hřišti byly dva týmy, nahecovaná Slavia a odevzdaná Sparta. Už od první minuty bylo vidět, kdo víc chce, a podle toho zápas taky dopadl. Když jsem v minulém týdnu odhadoval sestavu, trefil jsem se do 10 z 11 kusů, přičemž Ševčík hrát nemohl. Nebylo to tak těžké. Letenští jsou čitelní a recept na ně nabídlo letos už několik týmů. Tak nějak jsem čekal, že když se Slavia inspiruje a přidá vyšší fotbalovou kvalitu, nemůže to dopadnout špatně. To se taky stalo.
Nemám nic proti zahraničním fotbalistům v kádru Slavie, ale dalo se čekat, že derby bude hodně na krev, a přece jen to chtělo nasadit borce, kteří tak nějak chápou význam utkání a na hřišti nechají třeba i víc než sto procent, byť je to matematický nesmysl.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský tentokrát zvolil sestavu, která derby jednoznačně ovládla. / Zdroj fotografie: Martin Malý/SK Slavia Praha

Důležité je, se teď nenechat uspat na vavřínech. Ne každý soupeř Slavii zápas takhle odevzdá. Sparta hrála přesně to, co Slavii vyhovuje, ale přijdou i týmy, které nebude koučovat nezpůsobilý Dán a připraví se mnohem lépe. Ono se už pravidelně ukazuje, že jakmile chce někdo hrát svoji hru a nepřizpůsobí svůj systém hře Trpišovského svěřenců, tak se se zlou potáže. Teď už to ví i Priske.

Musí trpět jako zvířata

Líbilo se mi také, jak můj prezident při zápase mával na sparťany kapesníčkem. Přiznám se, že tím, po čem bych jako sparťan po včerejšku sahal by nebyl kapesník, ale provaz. Možná bych pro jejich fandy dokonce po tomto zápase povolil eutanázii. Pracovat pode mnou nějací sparťani, raději jim dám na dnešek volno. I psychické zdraví je důležité a dnešní výsměch by je mohl všeobecně poznamenat. Ostatně ve škole jsem se vsadil s žákyní sparťankou, že jí dám jedničku, když vyhrají a pokud ne, dostane kouli. Sice jsem pětku napsal už o poločase, ale dnes byla smazána. Už takhle musí trpět jako zvíře.

Nečekané opory

V neděli to byl zápas hráčů, kteří byli před měsícem ještě skoro odepisovaní. Na hrotu opět skvělý Jurečka. Na stoperu zcela bezchybný Kačaraba. No a ve středu zálohy dominantní Hromada. Hrál jako Holeš ve své nejlepší formě, tedy skvěle. Právě u něj bych se chtěl trochu zastavit.

Ještě před utkáním jsem v hospodě před kamarádem nasazení Hromady obhajoval. Ten na mě řval: „Řekni mi, kdy dal Hromada naposledy gól?“ Po utkání jsem mu to s chutí připomněl. Nicméně Hromadův přínos není primárně v brankách, ale jinde. Málo kazí, vyhrává souboje, dokáže hrát jednoduše z první a skvěle zavírá prostory. Prostě muž na černou práci, který se třeba na první dobrou málokomu zavděčí, ale když pak hrajete proti němu, zjistíte, že to je sakra těžké.

Jakub Hromada oslavuje gól proti SPartě, kterým zvýšil na 2:0. / Zdroj fotografie: Martin Malý/SK Slavia Praha

Teď zvládnout Evropu

Ve čtvrtek čeká Slavii zápas v Kosovu a ten bude diametrálně odlišný, navíc nebudou k dispozici Hromada s Jurečkou, kteří byli v derby zásadními nositeli kvality. Počítám, že místo nich se v sestavě objeví Tecl a Tiéhi. Ale třeba pan Trpišovský vymyslí nějakou kulišárnu. Hlavní je tam nechat všechno a Evropu zvládnout. Tady už Vitík ani Kovář hrát nebudou a jde o hodně, jak pro český fotbal, tak pro Slavii. Soupeř bude chtít hrát fotbal určitě víc než Kluž a to by hráčům mohlo sedět.

Na závěr bych chtěl pogratulovat k víkendové výhře nad Nymburkem i našim basketbalistům. Ano, o víkendu se ve Vršovicích psala historie.

Reklama