Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Doutníky Praha
Reklama
FOTO: slavia.cz
Český fotbal, Rubriky, Sešívaný Michal

Sešívaný Michal: Co bude s Provodem?

Když Slavia dokráčela 9. května k výhře v Olomouci, mnoho fanoušků sešívaných cítilo po utkání v ústech pachuť. V 16. minutě utkání totiž odkulhal ze hřiště v životní formě hrající Lukáš Provod. Jak pozdější vyšetření ukázala, došlo k přetržení křížového vazu v koleně a bohužel s důsledky tohoto zranění bojuje středopolař Slavie dodnes.

Přitom jaro 2021 probíhalo pro Provoda jako z pohádky. Ve Slavii byl tento běhavý záložník klíčovým mužem a důležitou brankou na půdě Leicesteru jí pomohl do čtvrtfinále Evropské ligy. V reprezentaci se pak vypracoval do člena základní sestavy, přičemž v utkání s Belgií zastínil i hvězdy soupeře.

Zhatilo zranění přestup?

Ani nebylo divu, když se v ten moment začalo mluvit o tom, že Slavia je pro v tu dobu čtyřiadvacetiletého fotbalistu málo a na místě by byl přesun na mnohem lukrativnější adresu. Bohužel všechno zhatila jinak nádherná květnová neděle a jeden absolutně nezaviněný moment. Nic nebylo ani z účasti na Euro ani z přestupu. Místo toho plzeňský rodák putoval na operační sál a z podzimu v kvalitní evropské lize bylo období nekončených rehabilitací.

Hrálo roli přetížení?

V tu chvíli si leckdo kladl otázku, proč ke zranění došlo. Byla to prostě jen náhoda nebo hrálo roli i Provodovo přetížení? Přece jen v tu chvíli měl v nohách během jarní části již 26 zápasů, kdy některé následovaly ani ne 72 hodin po sobě. Ať chceme nebo ne, tělo je potom na různá zranění mnohem náchylnější. Ale je klidně možné, že by ke zranění došlo i bez únavy materiálu, to se nikdy nedozvíme.

V rehabilitaci šlo všechno v pohodě a první výkony Provoda po návratu byly velkým příslibem, jenže potom jakoby se něco zlomilo. Hodně se hovořilo o tom, že hráče dost poznamenalo opakované zranění Davida Hovorky, s nímž absolvoval téměř celou rehabilitaci. Buď jak buď, místo Provodovy cesty zpět mezi hvězdy české kopané následuje jen postupný sestup v hierarchii sešívaných fotbalistů. Vznáší se zde však velký otazník, co je příčinou těchto potíží?

Ve letošní sezoně sice sešívaný záložník nastoupil do 20 utkání a krátce se vrátil i do národního týmu, ale s jeho výkony panují obrovské rozpaky. Jednou ukáže náznak obrovské kvality, ale pak přijde zápas, kdy to vůbec nejde. Mimo to dochází k Provodovým neustálým absencím z rozličných menších zdravotních důvodů.

Koleno nebo hlava?

Asi každý fanoušek Slavie si všiml, že Provod na tom není pohybově ani zdaleka tak jako před zraněním. Těžko říct, do jaké míry za to můžou zranění a do jaké míry to jde i za hráčovou hlavou. Snad každý, kdo si zažil vážnější zranění kolena, si pamatuje, jak potom přemítá nad každou změnou pohybu v plné rychlosti. U někoho se to odbourá za pár dní a někdo to má v hlavě mnohem déle. Druhou věcí pak je, že je strašně vidět, jak Provod není v pohodě a mnohdy se snaží věci až moc zlomit. Uchyluje se pak více k individuálním řešením a bere na sebe zodpovědnost i v momentech, kdy na to úplně nemá. Příkladem budiž neproměněná penalta na půdě Sivassporu. Každý takový neúspěch jej však sráží ještě více dolů.

Hostování může být řešení

Mnoho lidí si teď klade otázku, zda se ještě dokáže Lukáš Provod dostat dostat do své bývalé formy. Podle mého to možné je, ale cesta k tomu bude hodně trnitá. Otázkou také je, jestli by mu neprospěla buď dočasná nebo i trvalá změna prostředí. Hovořilo se zde o spolupráci s Linzem a třeba by mu zcela jiné prostředí pomohlo dostat se do herní pohody. Vzhledem k hráčově naturelu, by však nejspíše bylo lepší, kdyby šel někam, kde na něm bude postavena hra, ale zároveň nebude vadit, když se pár zápasů nepovede. Ve Slavii je potřeba, aby hráč v každém zápase odvedl maximum a není možné čekat, až se vrátí ke svým kvalitním výkonům.

Uvidíme, jak se celá situace kolem tohoto fotbalisty vyvrbí, ale pokud by se dokázal dostat zpět do své fazóny z jara 2021, netěžila by z toho jen Slavia, ale celý český fotbal.

Reklama