Reklama
Loading...
Reklama
Slovan Bratislava - Žongl
Zdroj: Slovan Bratislava

Slovenská liga je často považována za neatraktivní a nezajímavou. V Česku se jí proto dostává málo pozornosti. A je to škoda. Nachází se v ní totiž mnoho, na první pohled skrytého, potenciálu.

I když slovenská FORTUNA: LIGA obsahuje 12 týmů, je nepsaným faktem, že to nejlepší hraje ve Slovanu Bratislava nebo v Dunajské Stredě. Tak to prostě je.

V těchto týmech najdete fotbalisty, pro které je už teď slovenská liga malá nebo i ty, pro které brzo bude. Vybrali jsme pro vás sedmičku hráčů, o které podle nás bude velký zájem v zahraničí. Ať už teď v zimě nebo na konci sezóny.

Zsolt Kalmár - Žongl
Zdroj: DAC 1904

 

Zsolt Kalmár – DAC 1904

25 let, Maďarsko

Bezesporu největší hvězda slovenské FORTUNA: LIGY. Pětadvacetiletý ofenzivní záložník či občasný křídelník je motorem mašiny z Dunajské Stredy. Podílí se na téměř každé útočné situaci svého týmu a má výjimečné útočné myšlení, o čemž vypovídají i jeho letošní statistiky. S osmi vstřelenými góly je nejlepším střelcem soutěže a s třemi asistencemi k tomu i vůbec nejproduktivnějším hráčem.

Kalmár je odchovancem maďarského Györu, ve kterém již v 17 letech debutoval v tamní nejvyšší soutěži OTP Bank Liga. Netrvalo to dlouho a na ofenzivního talenta si ukázalo německé Lipsko. V tom se ale nikdy pořádně neprosadil. Prošel si tak hostováním ve Frankfurtu, dánském Bröndby a právě v Dunajské Stredě, kam po jedné sezóně v roce 2018 nakonec i přestoupil.

Maďarský reprezentant vzbudil velký zájem zahraničních klubů již po stříbrné sezóně 2018/19. Rozhodl se ale zůstat a prodloužil smlouvu do léta 2022. Od té doby kapitán DAC výkonnostně jen kvete. Ve svých pětadvaceti se dostává do nejlepších fotbalových let a rozhodně má kvality na to hrát v jedné z TOP 5 evropských soutěží.

Tržní cena (transfermarkt): 900 tisíc eur

Číslo na konec: 11 – bodové skóre za góly a asistence v lize (nejvíc ze všech)

Dávid Strelec - Žongl
Zdroj: Slovan Bratislava

 

Dávid Strelec – Slovan Bratislava

19 let, Slovensko

Slovenský supertalent hrající za Slovan dlouho u našich sousedů nevydrží. Již ve svých devatenácti patří k tahounům týmu a nejlepším hráčům soutěže. Ať už hraje na pozici klasické devítky nebo na podhrotu, ukazuje, jaký potenciál v sobě má.

Do toho i poctivě dostává svému příjmení. Střelec Strelec v novém ročníku vstřelil už čtyři góly. Výrazně na sebe ukázal v druhém kole ligy v domácím zápase s Michalovcemi. Úžasným sólem a lá Lionel Messi překonal obranný val soupeře a jemným obloučkem přehodil vyběhnutého gólmana.

Odchovanec Slovanu dostal šanci v nabitém áčku Bratislavy již ve svých sedmnácti a od té doby září. Strelec byl již na začátku letošního roku spojován s přestupem do Itálie ale k ničemu takovému nakonec nedošlo. Aktuálně má ve smlouvě ještě čtyři roky, které by měl v hlavním městě Slovenska strávit. Bylo by však k podivu, kdyby místo toho brzy nezamířil vstříc zahraničí.

Tržní cena (transfermarkt): 400 tisíc eur

Číslo na konec: 17 – v tolika letech vstřelil svůj první gól ve FORTUNA: LIZE

Dominik Greif - Žongl
Zdroj: Slovan Bratislava

 

Dominik Greif – Slovan Bratislava

23 let, Slovensko

Další z talentů vypiplaných Slovanem. Třiadvacetiletý brankář je velkou oporou bratislavského klubu. V tomto ročníku zasáhl do šesti utkání, ve kterých dostal pouhé 4 góly. Svými výkony si vysloužil i nominaci do reprezentace. Za ní odchytal nedávný zápas Ligy národů proti České republice.

O Greifa byl velký zájem již v létě minulého roku. Tehdy se o něj ucházely kluby ze Španělska, Belgie či Portugalska. On ale zůstal a rozhodl se prodloužit smlouvu do roku 2023.

Téměř dvoumetrový gólman má velký přehled o hře a skvělou organizaci obranných hráčů před sebou. Greif rozhodně oplývá kvalitami, které odpovídají evropským parametrům.

Tržní cena (transfermarkt): 900 tisíc eur

Číslo na konec: 0,7 – inkasované góly na zápas (nejlepší v lize)

Marko Divkovic - Žongl
Zdroj: DAC 1904

 

Marko Divkovič – DAC 1904

21 let, Chorvatsko

Jednou na křídle, jednou v dvoučlenném útoku. Tohle pendlování rozhodně nedělá jednadvacetiletému Chorvatovi problém. Divkovič patří mezi stavební kameny Dunajské Stredy. Levonohý šikula si v devíti odehraných zápasech tohoto ročníku stihl připsat už šest gólů a dvě asistence.

V mládí působil v chorvatském týmu NK Otok, ve kterém si ho vyhlédli skauti londýnského Arsenalu. Vyplynulo to v přestěhování se do akademie Arsenalu v řeckém městě Loutraki. Odtud pak v roce 2017 zamířil na Slovensko.

Od té doby v týmu DAC nastupuje pravidelně a rok za rokem zvyšuje svá čísla. Aktuálně patří mezi nejlepší střelce FORTUNA: LIGY a je pravděpodobné, že o rychlonohého Chorvata bude po sezóně velký zájem.

Tržní cena (transfermarkt): 400 tisíc eur

Číslo na konec: 2 – vstřelené branky v zápase Evropské ligy proti Jablonci

Dominik Kružliak - Žongl
Zdroj: DAC 1904

 

Dominik Kružliak – DAC 1904

24 let, Slovensko

Nejvýraznější Slovák v Dunajské Stredě. Kružliak je odchovancem Ružomberoku, ve kterém debutoval v roce 2014 v dospělém fotbale. Od té doby se, i s přispěním českého trenéra Davida Holoubka, vyprofiloval v lídra a kapitána mužstva. Bylo jasné, že klub ze severu Slovenska mu už nestačí.

Mladý obránce se rozhodl podle svých slov pro “zahraničí na Slovensku,” čili DAC. Zde je absolutní stálicí základní sestavy. Kružliak je dominantním obráncem a málokdy prohraje souboj. Do toho se pyšní i nejlepší statistikou úspěšnosti přihrávek v celé soutěži.

Dominantní stoper se skvělým přehledem hry a dobrou rozehrávkou je na trhu vždy žádaný.

Tržní cena (transfermarkt): 500 tisíc eur

Číslo na konec: 93,2 – jeho procentuální úspěšnost přihrávek (nejvíce ze všech)

Dawid Kurminowski - Žongl
Zdroj: MŠK Žilina

 

Dawid Kurminowski – MŠK Žilina

21 let, Polsko

Odchovanec polského Lechu Poznaň se seznámil se slovenskou ligou nejdříve díky hostování v Michalovcích. Poté však zvolil Žilinu, kde si šanci v A-týmu musel nejprve vydobýt přes béčko. V něm se mu dařilo a tahal žilinskou rezervu v druhé lize. Nakonec z Polska k Šošonům přestoupil.

Jednadvacetiletý útočník v letošní sezóně naskočil do všech devíti zápasů. Důvěru trenéra přetavil do pěti gólů a třech asistencí, s čímž se řadí mezi nejproduktivnější hráče ligy.

Kurminowski je dravý útočník se skvělým čichem na góly. Vyčnívá i tím, že už v tak mladém věku dokáže rozhodovat velké zápasy. V nové sezóně dal gól jak proti Slovanu Bratislava, tak proti Dunajské Stredě. V prvním případě to stačilo na remízu, v druhém k demolici lídra 4:1.

Polskému snajprovi svědčí důvěra a s ní spojená herní praxe, které se mu v Žilině aktuálně dostává. Pokud se nezraní nebo nepřijde k nějakému útlumu formy, přijdou zástupci klubů z Evropy s prosíkem o jeho podpis.

Tržní cena (transfermarkt): 200 tisíc eur

Číslo na konec: 2 – Kurminowski vstřelil gól v obou letošních zápasech proti Slovanu

Moha - Žongl
Zdroj: Slovan Bratislava

 

Moha – Slovan Bratislava

27 let, Maroko-Španělsko

Nadprůměrný fotbalista, který by se svým stylem hry v západoevropském fotbale rozhodně neztratil. Marocko-španělský hráč je v nejlepším fotbalovém věku, a i přes slabší čísla v nové sezóně je jeho kvalita nepřehlédnutelná.

Rychlé křídlo brázdí kraj hřiště a vyniká v soubojích jeden na jednoho. Hodně se zapojuje i do přípravy útoku a předfinální fáze. V letošní sezóně v pěti zápasech, do kterých nastoupil, dokázal přihrát na dva góly.

Moha byl vychován španělským fotbalem. Vyzkoušel si však i ten ukrajinský, kde působil v tamním Olimpiku Doněck. Ve Slovanu patří dlouhodobě k herním lídrům a v lednu tohoto roku se spekulovalo o jeho přesunu do pražské Sparty. Bratislava však nechtěla přijít po odchodu Andraže Šporara o dalšího klíčového hráče. Co však nebylo možné na začátku roku, může být na jeho konci.

Tržní cena (transfermarkt): 1 milion eur

Číslo na konec: 2 – tolika góly rozhodl v závěru minulé sezóny derby s DAC

Související články:

Reklama