“Kluby ví komu volat, když chtějí vyhrát. Každý kraj má svého Berbříčka,” říká šéf Čistého fotbalu
Nejčtenější
Světlé zítřky pro Duklu? Nový investor by chtěl klub z Julisky dovést až do Evropy
Plánička září ve Strašnickém divadle. Byli jsme na premiéře inscenace s Jaroslavem Tvrdíkem či potomky slavného brankáře
Ze Slavie odchází kanonýr posledních dvou ročníků. Na ligový titul si však nesáhl
Spolek Čistý fotbal vznikl na přelomu roku 2013 a 2014. Od té doby bojuje za to, aby scény jako “suchej hajzl” Romana Berbra vymizely z českého fotbalového prostředí. Jenže jak na to? Fotbal u nás je prolezlý úplatkářstvím. A to hodně. Své o tom ví předseda spolku Lukáš Říha.
Lukáši, vaše iniciativa se snaží očistit český fotbal. Jakým způsobem to provádíte?
Dali jsme si za úkol sdružovat kluby, funkcionáře, fanoušky a rodiče dětí, což se nám daří. Jezdíme na inspekční cesty – to znamená, že monitorujeme zápasy a vytipováváme kluby, které se dopouštějí nějakých nekalých praktik. Monitorujeme rozhodčí, kteří se dopouští nekalých praktik. Máme seznamy rozhodčích ve všech krajích.
Musím říct, že většina je slušných a vždy se najde jen taková parta lidí, kteří jezdí pískat “za odměnu”. Takže to je ten monitoring. Snažíme se taky předkládat změny stanov. Předložili jsme FAČRu návrh nového volebního systému. Samozřejmě ho zametli pod koberec. Teď pracujeme na změně loterijního zákona, který bychom chtěli předkládat. Nelíbí se nám vypsané sázky na nejnižší soutěže.
O těch nekalostech, které se dějí, píšeme, zveřejňujeme je. Spolupracujeme i s některými deníky, které nám to potom zveřejní. My sami pak máme web, kde články zveřejňujeme. Staráme se o kluby, pomáháme jim s legislativou, s vypisováním dotací. Zkrátka jim pomáháme s věcmi, které neznají. Ať už jde třeba o přestupy nebo pokud nezvládají úplně vše v tom informačním systému.
Od začátku jsme tu pro ty kluby a budeme tu pro ně vždycky. Hodně se teď zaměřujeme na ty změny stanov. Tam bude rozhodně potřeba rekonstrukce, co se týče demokratičnosti. Máme i právní poradenství.
A opravdu ti lidi, kteří to dělají, to dělají nezištně.
Fotbaloví fanoušci si dokáží dát dohromady důvody, proč je Roman Berbr “zlem” českého fotbalu. Jak bys to ale vysvětlil lidem, kteří se o fotbal nezajímají?
Romanovi Berbrovi se asi nedá upřít jeho pracovitost, jeho nasazení. Jen to nasazení nebylo pro fotbal ale jenom pro to, aby si získával moc. Pyramidu si budoval nějakých 15-20 let, kdy vlastně obsadil kraje a okresy svými nohsledy. Ti byli a jsou pořád předsedové těch krajských svazů, okresních svazů a mají pořád mandát volit. Tím pádem dokáže ovlivnit volby.
Když to řeknu nadneseně a porovnám to s Malíkem tak, kdyby Berbr v roce 2017 při volbě předsedy chtěl, aby předsedou svazu byl Mickey Mouse, tak by to dokázal. Protože těch hlasů z Česka měl hodně. Víme o tom, že i pan Pelta byl z toho nešťastný, jaký vliv Roman Berbr na fotbal v Česku má. Nicméně je dost smutné, že si s tím český fotbal neporadil. Ať už ligové kluby nebo výkonný výbor.
To mi přišlo trošku divné, že mu to vše furt tolerovali. Ukázalo se, že to všechno dělal jenom pro sebe, pro svůj byznys, pro svoji moc. Zastrašoval.
Ale už bych o něm asi mluvit nechtěl. Teď leží na zádech, už se bránit nemůže, spíš bych se soustředil na ty jeho nohsledy a na ty se zaměřil. Ty by bylo potřeba taky odstranit z českého fotbalu. Bylo by to jenom dobře a českému fotbalu by se dýchalo líp.
Vy objíždíte zápasy i okresních soutěží a máš tak určitě velký přehled v tom, kam až ty chapadla chobotnice sahají. Jak zlé to ve skutečnosti je?
Tak na okresní utkání jezdíme ale tam to není tak dramatické. Džungle spíš začíná od kraje po ČFL. Kdybych to řekl jednoduše, tak každý kraj má svého malého Berbříčka, který to tam řídí. A když nějaký klub potřebuje vyhrát, tak ví, komu má zavolat. Na utkání jsou pak delegováni “správní” rozhodčí.
Spousta ex-ligových hráčů, s kterýma jsme v kontaktu by ti mohla vyprávět, jak to v nižších soutěžích chodí. Nám říkají, že raději ukončí fotbalovou kariéru a budou se věnovat rodině, výletům a podobně. Prostě je to nebaví, aby jim někdo znechutil celý den. Myslím tím ty rozhodčí.
Není prostě možné, aby se chlapi v hospodě bavili o rozhodčích. Měli by se spíše bavit o svých týmech, o jejich výkonech, vstřelených brankách atd. Zkrátka není dobré, aby při utkání byl rozhodčí v hlavní roli. Rozhodčí by měl být nenápadný, měl by pomoct hře. Pomoct tak, aby to mělo plynulost.
Jsem přesvědčený, že myšlení lidí ve fotbalu se změní k lepšímu a pochopí, že je lepší dávat peníze do mládeže než rozhodčím.
Kdo má vlastně ten největší podíl na tom, jak rozrostlá korupce zde je? FAČR, rozhodčí s delegáty nebo kluby samotné? Nebo je to celosystémová vina?
Řekl bych, že je to celosystémová chyba. Kdyby v sobě všichni kluboví funkcionáři měli to, že nebudou podplácet a dělat nekalé praktiky, tak by nic takového neexistovalo. Kdyby rozhodčí v sobě měli to, že úplatky přijímat nebudou a vždy vše nahlásí, tak za chvíli se taky nic takového dít nebude. Kdyby proti takovým praktikám ve svazu více bojovali, nezavírali oči, tak se taky nic takového dít nebude.
Není normální, že se dnes ve fotbale takové věci dějí. Je to děsivé. Ale vychází to samozřejmě i ze společnosti jako takové, nejen té fotbalové. Dokonce ze svazu tomu někteří fandí, někteří pak zavírají oči.
Dá se tedy říct, že vždy některé skupiny jako rozhodčí, funkcionáři, delegáti v tom mají prsty. Stačilo by být důkladnější – aby ten svaz byl důkladnější. Měl by si s tím umět hravě poradit. Kdyby řešili jenom indicie, které jsme jim za těch, nebudu říkat pět let, protože jsme aktivní déle… měli jich od nás víc než dost a nikdy nic nekonali.
Určitě by bylo taky dobré odklonit rozdělování dotací a nechat to té Hniličkově agentuře (Národní sportovní agentura). Víme, jaký byl tlak na kluby, když FAČR rozděloval peníze. Na to, jak mají volit.
Vše formou “Jó, ty chceš akademii?” – “Ty chceš poslat tři miliony?” – “Dobrý, tak víme, kde bydlíme. Pohlídáme ti rozhodčí a pak teda peníze na akademii uvolníme.”
To je prostě strašné, to se dít nemůže. Ale bohužel se to dělo. My jsme byli u třech případů. Zkrátka a dobře nemůžeš pustit lva do masny a doufat, že nic nesežere. To nejde. Je třeba tu masnu zavřít na několik západů. To by českému fotbalu opravdu prospělo.
Na vašich stránkách jsem si všiml, že zatímco v Čechách máte poměrně hodně spolupracujících klubů, v moravských krajích je jich o poznání méně. Čím to je?
No, tak to sis všiml dobře. Nejvíc střední Čechy, to není už žádná novinka. A proč ne Morava? To protože s Moravou jsme v kontaktu už několik let. Jsou prostě víc konzistentní, umí si spoustu věcí vyřešit. Kdybych uvedl příklad, tak jenom statut řídící komise pro Moravu je demokratičtější než ten český.
Morava je v tomto zkrátka lepší než Čechy. Smýšlejí tam pozitivně a pro fotbal než pro nějaké mocenské účely a kšefty.
Hnutí Fevoluce si zakládá na tom, že cesta k očištění fotbalového prostředí vede od spodu, od okresů. Souhlasíš s tím, že tohle je ta správná cesta?
S Fevolucí určitě souhlasíme. To říkáme prakticky od začátku, že by to chtělo změnit od spodu. Je to zajímavé hlavně kvůli hlasům do valných hromad. Ale je třeba taky říct, že někteří ti okresní předsedové té valné hromady fungují dobře.
Na druhou stranu víme, že ryba smrdí od hlavy.
Související články:
- Čistý fotbal
- Ovlivní kontroverzní výzkum NSA prostředí českého fotbalu?
- Třetí pohárová soutěž už od příští sezony! Jaký bude mít dopad pro české kluby?
- Antonín Barák: Vždy je světlo na konci tunelu
- 5 nezapomenutelných zápasů české ligy po roce 2000
- 7 nejgólovějších zápasů v historii české ligy
- Nejnovější čísla magazínu Žongl