Reklama
Loading...
Reklama

Pokud se podíváme na českou nejvyšší fotbalovou soutěž 90. letech minulého století, tak musíme brát Spartu jako její jasnou dominantu. V roce 1993 oslavila mistrovským titulem 100 let výročí založení klubu. Do konce 20. století se stalo jen jednou, že by se na Letné neslavil mistrovský titul. Fanoušci postupně stále více brali vítězství jako splněnou povinnost a říkalo se, že soupeř při cestě na zápas už v Průhonicích prohrával o dvě branky. Pohled na tehdejší dobu nám přinesl rozhovor s fanouškem Adamem Mühlem. Jak se dnes vlastně mezi fanoušky na tuto dobu vzpomíná.

Kde vidíš hlavní důvod sparťanské dominance 90. let?

Zpětnou optikou vidím 3 důležité faktory.  Jednak ekonomickou sílu díky pravidelné účasti v Lize mistrů a silným vlastníků. Na Spartě jsme ale také mohli vidět koncepční práci a prostředí nastavené na úspěch.

Hrál zde roli také vydařený přechod na klasickou tržní ekonomiku?

Nějakou roli to jednoznačně hrálo. Klubu se podařilo poměrně rychle navázat standardní partnerské vztahy se sponzory. Nepovažuji to však za úplně zásadní.

V některých ročnících Sparta doslova do posledních minut bojovala se Slavií o titul, ale vždy nakonec získala titul ona. Existoval jistý “X – faktor”? (v sezoně 1995/1996 se boj o titul Sparty netýkal- pozn. autora)

Určitě. Podobný je teď na straně Slavie. Vítězná mentalita, zkušenost z těžkých pohárových zápasů a podpora fanoušků. A také tak bylo celkově nastavené prostředí.

Který hráč byl největší oblíbenec fanoušků?

Za všechny asi mohu říct tři jména- Jiří Novotný, Horst Siegl a Ivan Hašek. A na přelomu tisíciletí také Tomáš Rosický.

Stala se Liga mistrů fanouškovským standardem?

Pokud se nehrála přímo Liga mistrů, byla za standard považována účast v pokročilých kolech Poháru UEFA.

Dokázali si fanoušci v 90. letech představit sezonu bez titulu.

Sezonu možná ano. Rozhodně by se však netolerovala taková pauza, jakou zažíváme nyní.

Někteří hráči, kteří byli v jiných klubech za hvězdy, ve Spartě narazili. Byla zde i jiná než sportovní specifičnost?

Zajímavá otázka. Myslím si, že přesnou odpověď na ní znají jen lidé se znalostí vnitřního prostředí. Nicméně zpětnou optikou si myslím, že tyto nárazy byly spíše otázkou pozdějších let. Mám zde nyní na mysli hráče jako Slončík, Pacanda či Voříšek. Tlak ze strany fanoušků i médií je na Spartě obrovský. A myslím, že tu také existuje zvláštní specifičnost prostředí v kabině. 

Vzpomeneš si na nejpovedenější zápas Sparty v 90. letech?

Silné vzpomínky mám na zápasy, na nichž jsem osobně byl. Vítězství nad Jabloncem 6:0, přičemž Ivan Hašek zaznamenal hattrick, výhra 3:0 nad Salzburgem, která posunula Spartu do základní skupiny Ligy mistrů či remíza s Parmou 0:0 v základní skupině Ligy mistrů. Počátkem 90. let však však Sparta odehrála významnější zápasy.

Po roce 2000 sparťanská dominance upadala. Nacházeli se fanoušci v kocovině?

První desetiletí 21. století ještě přineslo relativně dost dobrých momentů a zajímavých zápasů. Skutečná kocovina přišla až posledním titulu v roce 2014.

V posledních deseti letech získala Sparta jeden titul. Co by udělal sparťanský fanoušek v 90. letech, kdybych mu tuto bilanci předpověděl?

Prostě a jednoduše by nevěřil.

Pozoruješ u tehdejší Sparty jistou podobnost s dnešní Slavií?

Z pohledu momentální dominance v lize a pravidelné účasti v evropských pohárech jednoznačně ano.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Dominik Hartmann: “Valenta junior sice dle papírů podporuje Slovácko, ale realita je jiná”
  • Martin Hrubý: “Maminka se mnou chodila na fotbal a četla si tam knížku”
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU – Strážci svatyně
  • Reklama