Reklama
Loading...
Reklama

Už zítra se dozvíme posledního člena výpravy českých týmů, který nás bude reprezentovat v Evropě. Vítěz z dvojice Liberec – Mladá Boleslav si zajistí pro svůj klub start v 2. předkole Evropské ligy. Bude jím favorizovaný Slovan Liberec nebo se Mladé Boleslavi podaří zopakovat loňský triumf?

Finále kvalifikace odstartuje v 17:00 na libereckém stadionu U Nisy. Výhodu domácího prostředí si vysloužil Liberec lepším umístěním v tabulce po základní části.

A výhoda to je rozhodně velká. Který tým by taky nechtěl hrát finále čehokoliv na vlastním hřišti…

Boleslav tohle už zná

Je jasné, že tým z města škodovek rozhodně není papírovým favoritem. Sázkové kanceláře věří více domácímu týmu. Jenže papíry a statistiky nejsou všechno. Nesmíme totiž zapomínat na dvě věci.

Tou první je, že každé finále je nevyzpytatelné. Historie poznala už mnoho vítězů-outsiderů. Ale ta druhá, důležitější, je ta, že Mladá Boleslav má s celým playoff modelem o Evropu zkušenosti.

Loni to byl totiž právě boleslavský tým, který evropskou kvalifikaci ovládl. Tým z Boleslavi se po konci hlavní části umístil na 7. místě a putoval tedy do bojů o Evropskou ligu. Nejprve deklasoval Teplice celkovým výsledkem 9:1, poté si poradil se Zlínem a ve finále pak porazil pátý tým skupiny o titul, Baník Ostrava.

V tomto ročníku si pohoršil a skončil po základní části ligy na 10. místě. V playoff části si však boleslavští poradili s překvapením sezóny Českými Budějovicemi a v dalším kole vyřadili, po restartu ligy, fantasticky hrající Bohemku.

Rok stará zkušenost může týmu přinést k utkání lehkost a uvolněnost jak do nohou, tak do hlav.

“Musíme si věřit. Je to prostě šance, kterou musíme využít,” prohlásil nejlepší střelec týmu, Lukáš Budínský.

Liberec to s Boleslaví umí

Slovan se dostal do finále díky zisku 5. místa v mistrovské skupině. Dlouho se pral o místo čtvrté, které by znamenalo přímý postup do evropské soutěže. To ale nakonec udržel Jablonec.

V minulé sezóně se podještědský tým do Evropy nepodíval vůbec. Ve skupině o titul skončil na 6. místě, které je něco jako bramborová medaile.

Nepřináší nic.

Letos mají tedy liberečtí šanci se do Evropy znovu vrátit. Od toho je dělí právě duel s Mladou Boleslaví.

“Sezona už je po tolika zápasech za krátkou dobu dost náročná. Každý by byl radši, kdyby skončila dřív. Ale je to v naší situaci ten nejdůležitější zápas roku. Připravíme se na něj,” vyjádřil se pro klubový web obránce Koscelník.

Historie zápasů Liberec – Boleslav nepochybně hovoří ve prospěch domácího týmu. Stačí se podívat na posledních 5 vzájemných utkání. Čtyřikrát z nich vyšel vítězně právě Liberec. Jednou střet skončil remízou.

Suma sumárum dává tedy smysl, že domácí jsou finálovým favoritem. Proti Mladé Boleslavi hrát umí a mají výhodu svého hřiště.

O postupujícím možná nerozhodne fotbal

Ať už dopadne finále jakkoliv, nemusí znamenat konečný verdikt. Do situace totiž může zasáhnout aktuální koronavirová situace v Karviné. Podle regulí je stanovené, že pokud by se skupina o záchranu nedohrála, ovlivnilo by to i postupujícího do Evropské ligy.

Pokud by k scénáři, kdy by se nemohla skupina dohrát, opravdu došlo, znamenalo by to, že do Evropy se kvalifikuje pátý tým tabulky – tedy Liberec.

Může se tedy klidně stát, že Mladá Boleslav finále ovládne, ale stejně své místo v evropských pohárech nezíská. Byla by to samozřejmě škoda a tým z Boleslavi by měl plné právo cítit křivdu.

Související články:

Reklama