Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama

MŠK Žilina za posledné roky nezbiera veľa trofejí. Slávne to nie je ani v predkolách európskych súťaží, kde takisto dlhšie čakajú na úspech. Účasť v skupine Ligy Majstrov, zo sezóny 2010/2011 je ich posledná úspešná púť predkolami v Európe. Napriek tomu, sa zdá byť klub so súčasnou situáciou spokojný. Je finančne nezávislý, do sveta posiela mnoho mladých talentov a na rozdiel od mnohých klubov vo Fortuna Lige je teda schopný sa sám zabezpečiť.

Hoci ich priaznivci isto nebudú nadšení smerom výchovy, zhodnotenia a následného predaja hráčov sa ich klub uberá už dlhodobo. Posledný titul z ročníku 2016/2017 síce nie je taký starý, no treba pripomenúť, že odvtedy sa do boja o titul ani nezapojili. Druhé miesto v súťaži zo sezóny 2019/2020 je povzbudivé, ale reálne v tom čase v rámci ligy dominoval Slovan a Žilina o titul nebojovala.

ŽILINA CHCE LEN MLADÝCH HRAČOV, DOKAZUJE TO ODCHOD PAURA

Koncepcia mladých futbalistov, sa preukázala na odchode dlhoročného hráča. Jakub Paur bol ako 30-ročný nechcený v dôsledku vyššieho veku. Hoci 30 nie je úplne najvyšší vek, v rámci Žiliny to bol najstarší hráč. Klub opustil a pripojil sa k Trnave. Aj nákupy, ktoré Žilina predviedla, sa všetky týkali mladých talentov.

Prvou akvizíciou je Samuel Gidi, mladý ghanský záložník. Z Ghany prichádza k “Šošonom” veľké množstvo futbalistov a nie je to náhoda. Žilina má totiž v rámci Ghany vlastné mužstvo. MŠK Žilina Africa FC, má za úlohu brať do klubu nádejných hráčov. Ak sa ukážu v dobrom svetle, vyslúžia si prestup až na Slovensko.

Paur nebol na linke Trnava-Žilina jediným prestupom. Mladý talent Timotej Kudlička, pôsobil v mládežníckych výberoch Trnavy, kam sa presunul z Nitry. Teraz si jeho služby upísal klub z pod Dubňa, no na svoj debut v najvyššej súťaži stále čaká.

Najexkluzívnejší prestup sa však očakáva od Rolanda Galčíka. Mladý slovenský útočník bol za uplynulé dve sezóny najlepším strelcom Podbrezovej v druhej najvyššej súťaži. Vo veku 20 rokov sa od neho bude čakať posilnenie ofenzívy. V žilinskom klube má šancu posunúť svoju kariéru ešte vyššie, nakoľko odtiaľ často vedie cesta do reprezentácie a následne aj do zahraničia.

ZÁVEREČNÉ ZHRNUTIE

Žilina má priemerný vek v tíme nižší ako 21 rokov. To majú iné mužstvá maximálne v juniorských výberoch. Je samozrejmé, že sa hráčov s dobrou výkonnosťou budú snažiť zviditeľniť a nakoniec predať. Aj preto je ťažko očakávať nejaké vyššie umiestnenia. Skupina o titul by mala byť samozrejmosťou. Reálne však klub potrebuje byť minimálne v tejto skupine, aby si mladí hráči zahrali viac zápasov proti lepším súperom. O tom, ako klub funguje sa nám v rozhovore vyjadril Elvis Mashike.

Luxusní holení banner počítač
Reklama