Reklama
Loading...
Reklama

Banská Bystrica sa prvý raz od sezóny 2014/2015 predstaví v najvyššej slovenskej súťaži. V roku 2017 dokonca klub zanikol pre finančné problémy, no po znovuzrodení sa okamžite pokúsil o postup medzi elitu. Dlhé roky bol ich najväčší problém záver súťaže, kedy klub strácal formu a šanca na priami postup im vždy unikla a neuspeli ani v baráži. Tento rok sa však baráž nekonala a tak sa tradičný slovenský klub opätovne predstaví medzi elitou.

Bystrica svojou aktivitou naznačuje, že vo Fortuna Lige to bude myslieť skutočne vážne. Priviedla nových hráčov a takisto trocha kontroverzne vymenila hlavného trénera. Nakoľko sa jedná o klub s rozsiahlou históriou a kvalitným zázemím, budú sa od nich očakávať nie len výsledky, no aj návštevnosť.

Bystrica s novou šancou, aj s očakávaniami

Kontroverzná výmena hlavného trénera poriadne šokovala fanúšikov aj verejnosť. Klub sa po štyroch rokoch rozlúčil s trénerom Vargom, ktorého nahradil Michal Ščasný. Šokujúca výmena to bola hlavne z toho dôvodu, že pod Vargom bola Bystrica v druhej lige vždy na vrchných priečkach a bojovala o postup, čo sa napokon aj podarilo. Problém bol však v tom, že tím pravidelne v záveroch ročníkov strácal formu, čo sa vždy prejavilo nepostupom. To mohol byť dôvod, prečo sa Bystrica a Varga pracovne rozišli.

Nový lodivod bude mať k dispozícii zaujímavé posily. Z Petržalky prichádza ofenzívny záložník Lukáš Gašparovič. Ten má s najvyššou súťažou skúsenosti z bratislavského Slovana. V Petržalke síce nebol v poslednej sezóne tak produktívny, no rok predtým mal fantastickú formu. V 25 zápasoch si pripísal 12 presných zásahov a v tíme bol hviezdou. Ak na túto formu nadviaže, bude určite platným hráčom.

Defenzívne rady vystuží Adrián Slávik. Ten má takisto skúsenosti s najvyššou súťažou. V Trenčíne síce hrával sporadicky, no s najvyššou súťažou má skúsenosti a odohral tam viac ako 40 zápasov. Vo veku 23 rokov je navyše stále mladý a najlepšie roky ho ešte len čakajú.

No a najexkluzívnejší príchod je jednoznačne Michal Faško. Ten v najvyššej súťaži začínal práve v Bystrici. Má mnoho skúseností s najvyššou ligou. Mimo Bystrice hral aj za Ružomberok a Nitru, kde v jednej chvíli patril medzi najlepších strelcov ligy. V zahraničí pôsobil vo Švajčiarsku a Nemecku a v Českej Republike bol jeden z hráčov, ktorý zachránili Karvinú od zostupu. Po výkonoch v Nitre ho podpísal Liberec. Tam odohral mnoho zápasov, no v závere už v základnej zostave nepôsobil. Zmluvu teda nepredĺžil a vracia sa tam, kde to všetko začalo.

Záverečné zhrnutie

Vzhľadom na históriu klubu sa môže jednať o tím, od ktorého sa po postupe očakáva najviac. Zázemie klubu je výborné a aj vedenie vyzerá, že má len tie najvyššie ambície. Určite by radi nadviazali na úspešné roky z úvodu storočia, kedy získali druhé miesto v lige a dokonca vyhrali pohár. Cesta to bude určite dlhá, no tím naznačil, že to s ambíciami myslí vážne.

V prvom roku pôjde hlavne o záchranu a snahu priviesť fanúšikov naspäť na vynovený štadión. Tím ako Bystrica môže zdvihnúť kvalitu celej súťaže, nakoľko sa jedná o celok, ktorý vo Fortuna Lige chýbal.

Reklama