Reklama
Loading...
Reklama

Pátý zápas po sobě pražská Sparta nedokázala zvítězit. Jeden bod si z Letné tentokrát odvezl Baník Ostrava. Rozladěnost je při pohledu na fanoušky Sparty velmi diplomatické označení jejich nálady. Volání po demisi sportovního ředitele Tomáše Rosického a házení pyrotechniky na trávník patrně hovoří za vše. Právě působení někdejšího reprezentačního kapitána v roli sportovního ředitele je až příliš probírané. Radikální řešení v podobě odvolání však není na místě.

Nezdravý optimismus?

Před necelými čtyřmi lety Tomáš Rosický nastoupil do své současné funkce a fanoušci věřili, že se sparťanským odchovancem se zkušenostmi z Německa a Anglie přijdou po delší době výraznější úspěchy. Nejednalo se však od fanouškovské obce o přílišný optimismus? Rosického si všichni pamatovali především jako úspěšného reprezentanta a jeden z největších talentů sparťanské historie, který přes mnohé zdravotní problémy ukončil kariéru s jistou grácií a byť toho v dresu Sparty zase tolik neodhrál, je mnohými považován za klubovou legendu, která nikdy nezapomněla na to, kde se začal psát její fotbalový příběh. 

Argumentem pro jeho brzký vstup do sparťanského managmentu byly i jeho bohaté zkušenosti z vyspělé fotbalové Evropy a ty měly pomoci k otočení sparťanské lodi správným směrem. Události z posledních týdnů však naznačují, že si vzal až příliš velké sousto. Komunikace s fotbalovou veřejností není příliš velká a mnohdy se jeví jako velmi neobratná. Dostavují se navíc pochybnosti o letním posilování kádru a obtížnost Rosického manažerského působení zvyšují nezdary hned na začátku této sezony. 

Jihočeská pomoc

Jistou naději měl přinést letní příchod Tomáše Sivoka působícího dosud v manažerské pozici v Dynamu České Budějovice. Měl představovat poměrně výraznou pomoc i pro samotného Rosického. Musíme však vzpomenout na další fakta zasévající semeno pochybnosti. Vzhledem k tomu, že letenský kádr nehraje evropské poháry, můžeme o něm hovořit jako o až příliš širokém. Komunikace mezi jednotlivými představiteli i díky tomu není úplně ideální. Bylo by na místě zúžit sparťanské vedení pomocí odchodu Tomáše Rosického? Mnoho pozitiv zde skutečně nevidím.

Sparťanský odchovanec určitě udělal během svého působení mnoho chyb, ale ty jsou zdůrazňovány především díky jeho jménu. Přehmaty bychom jistě našly i u dalších členů vedení, ale Rosický je prostě první na ráně. Daniel Křetínský by tímto zásadním krokem opět popřel sám sebe (po kolikáté už? Spartě by v danou chvíli nejvíce pomohlo celkové zklidnění situace.

Zde se jeví jako nejlogičtější řešení změn pravomocí Rosického, přičemž on sám sám patrně chce jistého krizového manažera. Těžko bychom někoho takového mohli hledat v jeho osobě. V tomto oboru představuje Tomáš Rosický stále jen učedníka. V současné sparťanské situaci by patrně byla lepší role člověka se slavným jménem, pod jehož záštitou budou probíhat klíčové sparťanské kroky. Faktickou zodpovědnost by však měla dostat jiná osoba. Můžeme zopakovat jméno Tomáše Sivoka, jehož zkušenosti z Dynama mohou být v současné situaci k nezaplacení. Sparta musí rychle jednat, ale smysluplnost jejího chování je stále důležitější.

Reklama