Reklama
Loading...
Reklama

Slavia vstřebává vyřazení v play- off fotbalové Ligy mistrů, které bude navíc velmi těžké už vzhledem k okolnostem vyřazení. Pro Slavii to bude pochopitelně znamenat sportovní i finanční. Navíc si bude muset přiznat, že v dvojzápase s dánským Midtjyllandem nezvládla roli favorita, do níž jí média většinově stavěla. Teď budou všichni sledovat, jak rychle se český mistr vzpamatuje z této rány a zda dokáže fanoušky potěšit alespoň v Evropské lize. Jeden z pilířů slávistické obrany však  toho už nebude.

 

Vladimír Coufal odchází do londýnského West Hamu, kde se potká s někdejším slávitickým spoluhráčem Tomášem Součkem a zahraje i tak vysněnou Premier league. Bude tam odcházet s velmi pokaženou náladou, ale o jeho odchodu bylo podle zákulisních informací rozhodnuto již před dánskou odvetou a její výsledek neměl zásadní vliv na odchod či setrvání Vladimíra Coufala v Edenu. Fanoušci se tedy musí smířit s tím, že jeden z jejich oblíbenců odchází do elitní evropské soutěže a nepomůže tak klubu napravit lehce poškozené fotbalové renomé.

Peníze inkasované za Coufalův přestup do jisté míry zalepí finanční ránu v podobě nepostupu do Ligy mistrů. Slavia se nesmí utěšovat tím, že i z Evropské ligy může inkasovat slušnou částku. Podle svého vyjadřování i vystupování na přestupovém trhu Slavia se ziskem z Ligy mistrů zjevně počítala. Pokud se podíváme na zisky po účasti v Evropské lize, jedná se po kolapsu v zápase s Midtjyllandem o poměrně slušné bolestné. Musíme se však také podívat na širší kontext.

V případě účasti v základní skupině Ligy mistrů může dojít k mnohem většímu zviditelnění hráčů a následné cifry vyjadřující částky z případných přestupů by vypadaly mnohem zajímavěji. Opět se tedy může naskytnout otázka, jaké další úmysly mají čínští majitelé se Slavií. Letošní rozpočet je ještě zjevně pokrytý, ale pokud bude usilovat za rok opět o účast v Lize mistrů, může se dostavit mnohem větší tlak. V případě dalšího neúspěchu by se bohaté čínské kohoutky skutečně mohly utáhnout a Slavia by se mohla dostat do sportovní i finanční spirály.

Když se vrátíme k samotnému Vladimíru Coufalovi, dají se očekávat ze strany “kladivářů” velká očekávání. Tomáš Souček je naplnil výkony, kterými se výrazně podílel na záchranu londýnského klubu v Premier league. Slušné renomé tak u něj musela získat jistě i Slavia. Vladimír Coufal patřil v ligových i pohárových zápasech k pilířům slávistické sestavy a někteří ho prezentovali jako takřka nenahraditelného. I tento fakt bude důvodem ke sledování toho, jak se Slavia s jeho Coufalem vyrovnala.

Další věc, k níž musíme přihlédnout, je Coufalův věk. V osmadvaceti letech dostal patrně jednu z posledních příležitostí ukázat své umění v některé vyspělé zahraniční soutěži. Z tohoto pohledu vlastně dopadla celá věc velice dobře. V Londýně bude také muset ukázat, že s ním příliš “nezacvičilo” včerejší vyřazení, protože řada slávistů ho bude vzhledem k jeho podobě patrně velmi dlouho rozdýchávat.

V dresu týmu z Olympijského stadionu v Londýně se ocitne v podobné pozici jako v loňských bitvách Ligy mistrů, kde měl v zápasech s Barcelonou či Interem Milán potrápit světové fotbalové hvězdy. V zápasech s Liverpoolem nebo Chelsea ho čeká to samé a mnohdy se může jednat i o zápasy důležité v bojích o klidnější pozice, než v nichž se West Ham nacházel ve většině minulé sezony. 

Jaké dvě zkoušky tedy z Coufalova přestupu vyplývají? Slavia musí ukázat, že je na případný přestup svého “Robocopa” a jeho nástupci na postu pravého obránce se své pozice zhostí. A Vladimír Coufal má zase za úkol ukázat, že jeho výkony v dresu české fotbalové jedničky nebyly výjimkou.  

 

Související články:

  • Slavia musí vymezit pozice stoperů
  • Na rychlík Slovan – Slavia nasedá mladíček Beran
  • Reklama