Reklama
Loading...
Reklama

V létě přišlo k velkému přestupu brankáře Matouše Trmala do Vitórie SC Guimaraes. Respektovaný portugalský klub, ve kterém hraje i hvězdný Ricardo Quaresma, si zajistil služby rodáka z Tasovic u Znojma pětiletou smlouvou. “Neodejde bez toho, aby si nekopl penaltu nebo nějaký přímák,” ohromil Portugalec odchovance Slovácka. Jak si zde zatím zvyká? Jak vidí národnostně rozmanitou kabinu a ambice týmu? O to vše se s námi podělil v tomto rozhovoru.

 

Matouši, jak si zatím zvykáš na portugalské podnebí?

“Tak na portugalské podnebí se přece jen zvyká líp než na to české. Je tady mnohem hezčí počasí a furt je tady kolem patnácti, dvaceti stupňů. Ale zas na druhou stranu se to tady rychle mění, že ráno prší a odpoledne zase dvacet stupňů. Je to takové proměnlivé ale pořád lepší než v Česku. Takže se na to určitě zvyká líp.”

Guimaraes je krásné historické město, kterému se přezdívá “kolébka portugalského národa.” Jak se ti tam líbí?

“Je to takové malé město, jak říkáš historické. Taky s velkým hradem, který už jsem taky navštívil. Určitě bych to přirovnal k takovému Zlínu, že se tady nedá úplně ztratit. Všechno je tady docela poblíž, takže můžu zatím říct, že mi tady líbí a můžu jenom doporučit.”

Zařídil ti klub bydlení nebo musels hledat sám? A bydlíš v Portugalsku i se svou přítelkyní?

“Byt mi klub zařídil, vlastně bydlím poblíž akademie, kam to mám snad dvě minuty od baráku. To byla taková moje podmínka, aby to bylo co nejblíž a klub mi to zařídil, takže to je určitě super. Momentálně tady jsem se svojí přítelkyní a jsem strašně spokojený, že tady nemusím být sám.”

Ty ses zatím nedostal k ligovému debutu, jedničkou týmu je Bruno Varela. Jak tuto situaci vnímáš? Máte s trenérem Henriquesem domluvené, kdy přijde řada na tebe?

“Samozřejmě bych byl radši, kdybych hnedka od začátku chytal. Bohužel mi to tak blbě všechno vyšlo, že když jsme začali přípravu, tak já odjel na nároďák s jednadvacítkou, protože nebyly už termíny kvůli koroně. Když vlastně tady skončila příprava, tak já se akorát vrátil z repre a o to jsem to měl těžší.”

“Varela ukázal svoji kvalitu, takže začal chytat on. Já se teďka momentálně připravuju. Soustředím se na to, abych byl připravený, kdybych dostal šanci. S trenérem jsme o tom úplně nemluvili, protože taky se teď změnil. Trenér Henriques je novým trenérem ale působí na mě určitě dobře a doufám, že začnu chytat v poháru a třeba postupně si připíšu start v lize.”

Jaký vidíš zatím největší rozdíl mezi portugalským a českým fotbalem?

“To bych asi nechtěl ještě úplně hodnotit, přece jenom jsem tady viděl zatím čtyři zápasy. Ale můžu říct, že je to víc techničtější a hráči jsou tady větší hračičky než u nás v Česku. Ale říkám úplně do podrobna bych to zatím nerozebíral nějaké podobnosti mezi portugalským a českým fotbalem.”

Guimaraes je aktuálně na pátém místě tabulky se zajímavým skóre 2:1. Jaké jsou však ambice týmu?

“Tak od začátku si myslím, že ambice jsou docela vysoké. Chceme bojovat hned za top trojkou a udělat poháry. Začátek nám úplně nevyšel, prohráli jsme první zápas doma ale teď se to postupně zvedá. Je pravda, že góly úplně nedáváme ale zas na druhou stranu žádné nedostáváme. Myslím si, že jakmile se nám podaří dát víc gólů, tak se chytnem, protože v útoku je obrovská kvalita a nemám strach, že bysme nebodovali.”

Tvoji spoluhráči nejsou jen Portugalci, ale jde o docela zajímavý mix. Najdou se tam Nigerijci, Němci, Dánové či několik Angličanů. Jak to v takové kabině vypadá?

“Je pravda, že ze začátku tam přišlo snad 15 nových hráčů a 15 odešlo, takže se to celé proměnilo a je tam fakt velká skupina zemí. Ze začátku to bylo hodně po skupinkách a každý seděl se svojí národností ale postupem času, jak jsme se poznávali, tak už tam je dobrá parta. Teď už je to všechno na lepší úrovni a promítá se to i na výsledcích.”

V týmu je i hvězdný Portugalec Ricardo Quaresma. Jaký je a jak s ním ty osobně vycházíš?

“Ricardo je obrovský profík. Chodí první na tréninky a z tréninku jde vždycky poslední. Neodejde bez toho, aby si nekopl penaltu nebo nějaký přímák. Je to takový blázen a je fakt v pohodě jako týpek. Musím říct, že kdykoliv se bavíme, tak se vždycky zeptá, jak se mám, co nového. Můžu říct, že v něm nejde vidět, že by byl nějaký nadřazený. Chce tomu týmu hodně pomoct.”

V polovině listopadu čeká lvíčata poslední zápas kvalifikace na EURO proti Řecku. Jak po proběhlém reprezentačnímu srazu vidíš aktuální šance na udržení prvního místa?

“Tak furt záleží jen na nás. Abysme postoupili, musíme porazit Řecko. Určitě to nebude jednoduchý soupeř ale myslím, že je jasné, o co se hraje. Doufám, že se to zvládne.”

 

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama