Reklama
Loading...
Reklama

Fantastický příběh píše český reprezentant David Černý. Kapitán teplického futsalového týmu Svarog se rozhodl definitivně přesunout svou kariéru na travnatou plochu. Díky přesvědčivým výkonům, které v FK Teplice od restartu ligy předvedl, si zajistil s fotbalovým klubem smlouvu a plní si svůj sen.

 Čtyřiadvacetiletý Černý patřil mezi to nejlepší, co český futsal mohl nabídnout. Ve Svarogu byl tuto sezónu nejlepším střelcem i hráčem. V 19 odehraných zápasech nasbíral 36 bodů, 23 za góly a 13 za asistence. I tak se ovšem vydává fotbalovým směrem a s futsalem končí.

O našlápnutou kariéru ho však mohla připravit nepříjemná událost z roku 2018. Tehdy musel Černý bojovat s, do té doby, neznámým soupeřem. Vlastním zdravím.

Ze dna zpátky na vrchol

 Mladý talent byl totiž nucen na téměř čtyři měsíce přerušit veškerou aktivitu. Před rokem a půl prodělal ve svém pokoji během futsalového akademického mistrovství světa v Kazachstánu hrůzný zážitek.

“Bohužel jsem v Kazachstánu dostal epileptický záchvat a následně se zjistilo pomocí magnetické rezonance, že mám v hlavě špatné cévy. Nezbylo nic jiného než podstoupit operaci. Naštěstí vše proběhlo v pořádku,” komentoval po svém návratu.

Sám si ze samotného incidentu téměř nic nepamatoval a o záchvatu se dozvěděl až po probuzení. Černého však tahle situace nezlomila. Podrobil se potřebným procedurám a dal se do pořádku. Zpátky k futsalu se vrátil v únoru 2019 a pomohl svému týmu k zisku druhého místa VARTA Futsal ligy.

Osud mu splácí dluhy

Asi před půl rokem se futsalista domluvil na spolupráci s teplickým fotbalovým B-týmem, díky kterému se dostal i na nějaký ten trénink “áčka”.

Jeho ligová fotbalová premiéra přišla 23. května, kdy se tým ze Stínadel potýkal s četnou marodkou a čekal ho v domácím utkání Liberec. Černý byl povolán týden před zápasem, aby byl s ostatními v tréninku.

Do zápasu šel jako náhradník. V 77. minutě však přišla jeho chvíle a naběhl na trávník. Určitě by si sám přál, aby to bylo před diváky ale ani to ho nerozhodilo. Teplice nakonec porazili Liberec 2:0 a Černého debut byl tedy rovnou i výherní.

Od té doby Černý zasáhl do celkem deseti zápasů. Ve většině případů byl na hřiště vyslán z lavičky, ale i tak tam nebyl jen do počtu. V třicátém kole Fortuna ligy pak dostal od trenéra šanci v základní sestavě proti Příbrami.

Projevenou důvěru splatil v 39. minutě, kdy přesnou přihrávkou pod sebe našel Řezníčka, který tutovkou nepohrdl a poslal Teplice do vedení 1:0. Černý odehrál bez dvou minut celý zápas a jeho tým deklasoval hosty 4:0.

Všestranný talent

 Nedá se pochybovat o tom, že je Černý opravdový univerzál a rozený talent – trávník byl posledním povrchem, kde do míče ještě profesionálně nekopal.

Ve svém repertoáru totiž má nejen futsal, ale taky plážový fotbal. V něm  dokonce Česko reprezentoval na světových turnajích a byl zvolený nejlepším tuzemským hráčem za rok 2017.

Pro Černého však byl vždy klasický fotbal na prvním místě. A díky angažmá v FK Teplice si teď může naplno plnit svůj sen. Moc dobře totiž ví, že ve Svarogu má dveře vždy otevřené a může tedy odcházet s čistou hlavou.

“Děkuji všem, co při mně stáli během mé futsalové kariéry. Přišel čas a možnost se posunout dál. Já se na novou etapu sportovního života moc těším a věřím, že bude co nejdelší. Chtěl bych poděkovat celé “rodině” Svarogu. Byly to krásné roky. Děkuji,” vyjádřil se ke svému konci s futsalem.

Související články:

Reklama