Reklama
Loading...
Reklama

Baník Ostrava si v probíhající krátké zimní přípravě dosáhl patrně na největší možný úspěch při přestupových tahanicích. Obránce Patrizio Stronati neodešel na druhé zahraniční angažmá a minimálně další půlrok setrvá v Ostravě, kde dělal před lety své první fotbalové kroky, které ho později dovedly například do rakouské Austrie Vídeň. Po návratu do Ostravy v roce 2018 kolem něj prakticky v každém přestupovém období kroužily spekulace o dalším odchodu. Nyní už někteří možná brali jeho přestup jako hotovou věc. Opět se však nekonal a s tím přichází další závazek pro obě strany.

Baník prožil ze všech ligových týmů patrně nejkomplikovanější podzim a utrpěl nejdelší nucenou přestávku kvůli viru covid-19. Po této pauze se však v listopadu vrátil do ligy jiný Baník, než který jsme viděli na začátku sezony. Výrazně si polepšil výsledkově a ve většině zápasů jsme viděli i lepší herní projev. Najednou se s ním tedy musí počítat v boji o účast ve skupině o evropské poháry. Hned na úvod druhé části ligového ročníku ho čeká zápas se Spartou, což motivaci všech jen umocňuje.

Trenér Luboš Kozel tráví již rok ve své funkci, ale požadovaný výrazný herní progres se zatím bohužel nekonal. Trpělivost jeho nadřízených ani fanoušků není nekonečná. V této sezoně tomu bylo deset let, co se v Ostravě naposledy hrály zápasy evropských pohárů a Baník tehdy vypadl ve 3. předkole s běloruským Dněprem Mogilev. Všichni na vítkovickém stadionu si říkají již třetí sezonu, že toto kruté čekání ukončí. Patrizio Stronati se nyní opět bude podílet na hledání té správné cesty. V jarních měsících poté přijde její zhodnocení a začnou se rodit představy o dalším ročníku. 

Již jsem vyjadřoval svůj názor, že by se v tomto boji měl obránce s italskými kořeny nacházet v první linii. Mělo by se tak dít už díky jeho poutu k tomuto svéráznému regionu a přirozeným vůdčím schopnostem. Během tří let působení v Rakousku se nikdy nedokázal trvale prosadit do základní sestavy, ale ani to ho nezlomilo a návrat do Česka zvládl bez problémů, přičemž nikdo nevěděl, co od něj čekat. Obstál však jak v Mladé Boleslavi a po návratu na rodnou hroudu.

Nijak neskrýval svůj cíl se ještě někdy podívat za hranice, ale jistě je mu jasné, že v takovém případě bude muset svůj odchod velmi dobře načasovat, aby se angažmá stalo úspěšnějším, než jaké ve výsledku bylo to ve městě na Dunaji.

Největším zájemcem o jeho služby byl podle vyjádření majitele Václava Brabce maďarský Puskás. Ten nabízel Baníku velmi zajímavé odstupné a dle návrhu smlouvy by mohl Patrizio Stronati zajistit svou rodinu na velmi dlouhou dobu. Václav Brabec se však nenechal zlomit. Tento pán přebíral jeden z ostravských symbolů v době, kdy se nacházel v podstatě na dně. Ukázal však velkou odvahu. Nelekl se sestupu z nejvyšší soutěže a jeho finance zamezily tomu, aby klubu hrozilo vymazání z fotbalové mapy České republiky. Takové prázdné místo by každého fanouška muselo mrzet. 

Dnes již rozhodně spí klidněji. Tento úspěšný podnikatel v oblasti dopravy fotbal v Ostravě relativně stabilizoval a strach o ligové přežití do posledních minut sezony již představuje hudbu minulosti. Stronatiho setrvání může Baník a jeho šéf brát jako jistou symboliku zvýšené atraktivity této fotbalové adresy. Dohoda s vysokým obráncem na jeho setrvání pro něj představuje i jistou satisfakci a odměnu. A třeba skutečně ještě přijde atraktivnější nabídka než ta maďarská. To by v Ostravě mohli vnímat jako další odměnu.

Zimní přestupové období sice ještě neskončilo, ale kluby v celé Evropě se již do velkých akcí pravděpodobně pouštět nebudou. Stronatiho setrvání se tak momentálně jeví jako jistota. Tu teď musí celý klub předvést i na hřišti v průběhu jarní části. Před Vánocemi dostali fanoušci určitou naději a setrvání jejich oblíbence umocňuje optimismus. Do cíle však vede stále ještě celkem dlouhá cesta.   

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Není ten správný čas na konání přestupu
  • Stronati i Baník možná dostali znamení
  • Reklama