Reklama
Loading...
Reklama

Když na konci února Luboš Kozel vyklidil svou pozici na postu trenéra Baníku Ostrava, mluvilo se o další nepovedeném projektu. Ani někdejší slávistický obránce nedokázal tým jasně nasměrovat do vyšších ligových pater a u ostravských fanoušků se opět musela dostavit skepse a bezradnost. Po dramatických událostech v minulých letech klub stále vyhlíží lepší časy. Nyní přicházela otázka, kdo se v příští sezoně zhostí tohoto úkolu. Ta otázka ale možná nebude tak složitá.

Post trenéra ostravského klubu představuje v posledních letech velmi horké křeslo. Poslední pohárová účast Baníku se datuje do podzimu 2010. Tenkrát proběhla pod vedením Miroslava Koubka a následně začal neuvěřitelný trenérský kolotoč. Na postu hlavního trenéra od té doby došlo ke čtrnácti střídáním, což dost symbolizuje ostravské fotbalové dění v poslední dekádě. Baník utíkal několikrát ligovému hrobníkovi z lopaty a jednou přežil klinickou smrt. 

Na jeho rychlém návratu do nejvyšší soutěže se výrazně podílel český trenérský doyen Vlastimil Petržela. Nový začátek mezi domácí fotbalovou elitou však zahájil velmi rozpačitě Radim Kučera. Ten prožil nepovedenou první štaci na postu hlavního trenéra v nejvyšší soutěži. Záchrannou misi musel provést na jaře 2018 Bohumil Páník. Ten vydržel na postu baníkovského trenérského lídra rok a půl, ale všichni měli postupně dojem, že se nejedná o povolanou osobu pro požadovaný fotbalový růst.

Tu vidělo tamní vedení v Luboši Kozlovi, jež měl za sebou úspěchy v mládežnických kategoriích a jevil se jako jedna z českých trenérských nadějí. V Baníku však očekávání nenaplnil a navíc se mluvilo o jeho napnutých vztazích s některými hráči. Kozlův předčasný konec předznamenal další složité hledání hlavního trenéra a Ondřeje Smetanu a jeho kolegy fotbalová veřejnost obecně brala jako krátkodobý záskok. Nyní se však tito pánové mohou těšit velkým fanouškovským sympatiím.

Hlavním úkolem tohoto štábu bylo dokončit s týmem důstojným způsobem tuto sezonu, která má z baníkovského pohledu opět jistou pachuť. Až příliš brzy přišel tým o naději zahrát si v evropských pohárech a znovu přicházela otázka, kdo bude tou správnou osobou pro lepší fotbalové zítřky. Nyní se však může ukázat i jiný scénář, na který by si při Smetanově nástupu asi nikdo nevsadil.

Pod jeho vedením se hra Baníku v kontextu celé sezony relativně stabilizovala a může se jednat o jistý odrazový můstek před příští ročník. Nad hráči společně s ním drží dohled tři někdejší hráči Baník v čele s legendárním kanonýrem Václavem Daňkem. I to může představovat jistou stabilizaci celé situace. Třeba poslouží jako další důkaz setrvání Ondřeje Smetany.    

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Pepe Mena zatím v Ostravě štěstí nenašel
  • Luboš Kozel a Baník Ostrava se k sobě nehodili
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU – Strážci svatyně
  • Reklama