Reklama
Loading...
Reklama

Reprezentační A tým na nadcházejícím reprezentačním srazu čeká přípravný zápas proti Německu a závěr Ligy národů v podobě zápasů proti Izraeli a Slovensku. Národní tým do 21 let odehraje poslední zápas kvalifikace o EURO a k udržení šance na postup nutně potřebuje Řecko porazit. Rozhodnutí realizačního týmu seniorské reprezentace tomu ale neodpovídají.

Alexi Královi je 22 let a jelikož je směrodatný věk hráče na začátku kvalifikačního cyklu, tak by ještě tento stabilní člen reprezentačního áčka mohl nastupovat za mládežnickou kategorii do 21 let. Pro budoucnost českého nároďáku je velmi pozitivní, že se mladý hráče natrvalo prosadil do seniorského týmu reprezentace, velká škoda ovšem je, že ani v posledním zápase týmu U21 Karla Krejčího nepomůže.

Proč by Alex Král měl lvíčata posílit?

Seniorské mužstvo by zpravidla mělo mít nejvyšší prioritu, při aktuálním vývoji by ale nebylo od věci udělat výjimku a hráče Spartaku Moskva lvíčatům pro poslední zápas kvalifikace „zapůjčit“. Liga národů rozhodně je důležitá. Češi už nicméně boj o první místo nemají ve svých rukách. Aby ještě první místo vybojovali, tak musí oba zápasy vyhrát a spoléhat se na to, že Skotsko v posledních dvou zápasech nezíská víc než bod. Před posledním Slovenskem má český tým náskok pěti bodů, takže ani na hrozbu sestupu to nevypadá.

Alex Král si kvalitními výkony vybudoval pozici stabilního člena národního týmu. I přes absence Davida Pavelky, Petra Ševčíka a Lukáše Kalvacha však je ve středu zálohy slušná konkurence a trenéři by se bez Alexe Krále měli umět obejít. Naopak v U21 by byl dvaadvacetiletý záložník největší hvězdou a možná i klíčovým X faktorem v důležitém zápase o postup. Zatímco českým soupeřům Chorvatsku, Řecku nebo Skotsku hráči z áčka vypomáhají, tak u nás to bohužel působí jako by reprezentační trenéři téměř nebyli na jedné lodi.

Zraněný je Adam Hložek, který začíná nastupovat za A tým, ale ještě dlouhou dobu bude moct hrát i za lvíčata. Z důvodu trestu za žluté karty bude chybět Michal Sadílek a zdravotně je indisponovaný Matěj Chaluš. O to víc by Král pomohl. První nominaci do reprezentace U21 dostali David Heidenreich a Tomáš Ostrák.

Význam EURA U21

Účast na EURU do 21 let by pro český fotbal mohla mít jedině pozitivní dopad. Znamenala by velkou prestiž a pro fanoušky další zajímavou sportovní událost v příštího roce. Turnaj je navíc vždy skauty klubů z nejlepších evropských lig bedlivě sledován. Hráči, kteří na EURU zazáří se mohou dočkat velkého kariérních posunu.

Například Janu Klimentovi stačilo na domácím malém EURU 2015 vstřelit hattrick Srbsku a přišlo laso z bundesligového Stuttgartu, ačkoliv měl v české nejvyšší soutěži minimální zkušenosti. Podobným případem se o dva roky později stal Martin Chrien. Slovenský záložník se neprosazoval ve Viktorii Plzeň. Na EURU však i díky dvěma brankám a dvěma asistencím zaujal natolik, že ho do svých řad získala slavná Benfica Lisabon.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama