Reklama
Loading...
Reklama

Sparta se po nucené pauze opět vrátila zpět do všední ligové reality. Jednalo se o návrat velmi příjemný. Zápas se odehrál mnohdy v tréninkovém tempu a všichni už patrně byli myšlenkami v dalším zápase. Pražský tým čtyřmi góly vyprovodil poslední Příbram a ta si stále více musí hrát s myšlenkou sestupu z nejvyšší soutěže, jež se v jejím případě konal naposledy v roce 2017 a o rok později se klub opět vrátil do nejvyšší soutěže. Na Letné se také odehrál jeden zajímavý trenérský střet, ale jednalo se skutečně jen o předehru toho dalšího.

Soupeřem současného sparťanského kouče Pavla Vrby byl totiž jeden z hlavních symbolů spanilé plzeňské jízdy minulou dekádou. Pavel Horváth, který přišel do Plzně právě ze Sparty jako nepotřebný odehrát jednu poslední sezonu, nakonec pod Vrbovým vedením prožil nejspíš nejúspěšnější část celého svého fotbalového působení. Plzeňské tituly a nezapomenutelné zápasy v Lize mistrů dnes není nutné připomínat. To všechno je však nyní zapadané prachem a oba pánové se musí soustředit na nové výzvy nadělené fotbalovým osudem.

V případě Pavla Horvátha se však pomalu dostavuje myšlenka na její předčasný a velmi smutný konec. Současná pozice Příbrami je totiž skutečně kritická a dá se předpokládat ve fotbalovém stánku Na Litavce se řeší otázka příchodu zkušenějšího trenéra, jež se lépe orientuje v podobných situacích. Pavel Horváth na lavičce posledního týmu nejvyšší soutěže si sám musí uvědomovat rodící se neveselý scénář. Bude možná na lavičce jiného týmu skládat trenérský reparát a může lépe obstát v této zkoušce. Pavla Vrbu ale dělí od té další už jen dny.

Na Letnou totiž přijede velmi Viktoria Plzeň. Jedná se o tým, jež má největší podíl na tom, že Sparta získala v posledních deseti letech pouze jeden mistrovský titul a Pavla Vrbu považují fanoušci právem za duchovního otce hubenějších sparťanských časů, kdy se nejúspěšnější klub české fotbalové historie dostal postupně až do pozice “třetího vzadu” a až v letošní sezoně má reálnou šanci tuto situaci vylepšit. Dlouhá léta nedotknutelná plzeňská osoba má nyní za úkol rozesmutnět fanoušky týmu ze západočeské metropole. Bude se jednat o jednu z nejtěžších trenérských zkoušek za poslední roky, kdy rodák z Přerova dokázal udělat i řadu přešlapů.

Do Sparty přišel s gloriolou úspěšného trenéra, ale vzhledem k nedávné minulosti na plzeňské lavičce si musel být vědom přísnějšího dozoru náročných sparťanských fanoušků. Před zápasem mají oba týmy jasně daný úkol. Sparta chce získat díky třem bodům klid v boji o druhé místo. Viktoria plný bodový zisk zase potřebuje, protože chce držet krok s dalšími celky bojujícími o účast v Evropské lize. 

Když se podíváme na ligovou tabulku, lze Spartu považovat za favorita, ale vzhledem k celkovému kontextu dnešního dění by se mělo jednat o vyrovnaný soubor. Pozice “pana nedotknutelného” pro Pavla Vrbu mezi plzeňskými fanoušky už pochopitelně neplatí a ten bude mít se Spartou za úkol vnést do jejich řad pořádnou dávku smutku. Fanoušci Letenských doufají v lepší složení této těžké zkoušky, než tomu bylo v posledních případech, kdy vnesl mezi české fotbalové fanoušky jistou dávku pochybností o svých trenérských dovednostech.

Vše začalo záhadným koncem na lavičce národního týmu a útěkem do ruské Machačkaly. Při jeho druhém působení v Plzni jsme neviděli trenérského elegána, ale v televizi vystupoval vůdce ambiciózního týmu dávající najevo, jak se mu příčí některé otázky novinářů. Všemu “nasadilo korunu” krátké působení v bulharském Razgradu. To totiž opět skončilo nečekaně rychle. Před nástupem na lavičce Sparty se tak mohla dostavit mezi sparťany jistá skepse, ale ta zatím nedostala prostor. V tomto kole se Pavel Vrba na dálku utkal s jedním ze stěžejních hráčů trenérské kariéry a nyní se proti němu postaví osudový klub. V jeho podání můžeme sledovat “zkouškové období”.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Pavel Vrba bude usilovat o vylepšení životopisu
  • Kotala vedení nepodrželo, otěže Sparty přebírá Pavel Vrba
  • MAGAZÍN – Kluby mladé krve
  • Reklama