Reklama
Loading...
Reklama
Sestava Sparty s Kuchtou
FOTO: sparta.cz
Český fotbal

Přestupová válka! Jaké sestavy rýsuje Sparta, Slavia a Plzeň?

Masivní posilování, ve vzduchu létají miliony a v kuloárech se dění nezastavuje ani v noci. To ostatně potvrdil třaskavý přestup ex-slávisty Jana Kuchty na Letnou. Nejlepší česká trojice rozjela transferovou mašinérii a již před začátkem samotných letních soustředění je jisté, že fanoušky čeká nesmírně vyrovnaný ročník Fortuna ligy. Jaké sestavy pro bitvu o titul staví Sparta, Slavia a Plzeň?

SPARTA

Ještě před angažováním nového trenéra Briana Priskeho bylo vedení Sparty aktivní a přivedlo několik zvučných jmen. Urostlý pravý bek Jan Mejdr je jasnou posilou do základní sestavy, reprezentant Jaroslav Zelený pak variantou na místo stopera či levou stranu obrany. Na místě stopera si může Dán ještě vesele vybírat mezi Dávidem Hanckem, Martinem Vitíkem, Filipem Panákem a přichozím talentem Daliborem Večerkou.

Nejasná je pozice brankářské jedničky, o kterou se popere Vojtěch Vorel, Dominik Holec, Florin Nita a Milan Heča. Nejpravděpobněji se zatím jeví prvně jmenovaný, jenž v Českých Budějovicích výrazně fotbalově vyrostl. Ostatní jména však nejde opomenout. Jisté je ale to, že všichni čtyři na Letné zůstat nemůžou.

Nejzajímavější situace bude ve středu pole, kde má dánský kouč bohatý výběr. Ze Slovácka přišel kreativní maratonec Lukáš Sadílek (dolaďují se ještě detaily mezi kluby), z Olomouce nadějný Kryštof Daněk a z hostování v Teplicích se vrátil vyhraný Jan Fortelný. Podle prvních indícií to vypadá, že Adam Karabec by se měl konečně dočkat vysněného prostoru a je hlavní variantou na novou sparťanskou “desítku”. O jisté pozici Ladislava Krejčího ml. jako defenzivního záložníka není třeba debatovat. Do toho se ještě nabízí na místo středopolaře Michal Sáček.

A útok? Tam se to hemží variantami. Včerejší akce kulový blesk, při které se vedení Sparty povedl majstrštyk a “vysvobodila” z ruského Lokomotivu Moskva reprezentanta Jana Kuchtu, dodává formující se sestavě až děsivé rozměry. Ve formě hrající ex-slávista může být v kombinaci s Tomášem Čvančarou smrtící. Do toho ještě Priskeho kádr disponuje útočníky jako Václav Drchal, Lukáš Juliš a Martin Minchev (očekává se, že některý z nich zamíří na hostování).

Nový trenér Sparty může ale ještě výrazně zatočit s formacemi a využívat tak křídelní hráče Jakuba Peška a Lukáše Haraslína.

SLAVIA

Slávistický kádr doznal také mnoha změn. Trenér Jindřich Trpišovský již nemůže dál počítat se zkušeným stoperem Ondřejem Kúdelou a Michaelem Krmenčíkem, kteří se vydali na dobrodružství do indonéské Jakarty. Citelná bude ztráta Alexandra Baha, jehož místo nejspíše zaujme Lukáš Masopust. Dále se počítá i s odchodem Petera Olayinky.

Na levé straně obrany může kouč Slavie rotovat s Oscarem Dorleym a Davidem Juráskem. Stoperem č. 1 bude bezpochyby Eduardo Santos, jenž slavil titul na hostování v Plzni, po sezóně však zamířil z mateřské Karviné právě do Edenu. Otazník však visí nad tím, kdo bude jeho hlavním kolegou. Nabízí se Aiham Ousou a stejně tak Taras Kacharaba. Intenzivně se ovšem jedná nad příchodem Sheriffa Sinyana z norského Mölde.

Středu hřiště by měla opanovat dvojice Lukáš Provod a Tomáš Holeš, kterou by měl doplňovat Maksym Talovierov či Petr Ševčík, který ovšem dokáže alternovat na více pozicích. Posílení se tým Slavie dočkal na obou krajích hřiště. Jeden z nejproduktivnějších hráčů minulé sezóny Brazilec Ewerton je jasnou variantou do základní sestavy s tím, že do méně důležitějších utkání může nastupovat Srdjan Plavšič. Na opačné straně hřiště to pak je příchozí David Douděra, Ivan Schranz nebo jako alternativa Yira Sor.

Útočnou jedničkou by se měl stát nejlepší střelec Slovácka Václav Jurečka, v evropských pohárech to ale může opět být Yira Sor (pokud jej sešívaní ještě toto léto nezpeněží). Na svou šanci pak bude vyčkávat forvard reprezentanční jednadvacítky Daniel Fila či stálice Stanislav Tecl.

Pozornost fanoušků si určitě zaslouží dvacetiletý Nigerijec Moses Usor, jenž si svými výkony v béčku řekl o posun mužstva A-týmu.

PLZEŇ

Adolf Šádek klasicky začal jednat o možných posilách ihned po skončení sezóny a do Plzně přitáhl zajímavá jména. V minulém ročníku famóznímu brankáři Jindřichu Staňkovi bude dělat dvojku Martin Jedlička, jenž působil ve slovenském DAC 1904. Lukáš Hejda by měl nově vytvořit stoperské duo s Mohamedem Tijanim, jenž zažil vydařené působení v Teplicích. Variantou je i pardubický Filip Čihák.

Kraje obrany nejspíše zůstanou beze změny, tedy Milan Havel zleva a Radim Řezník zprava. Podle dosavadních přípravných zápasů jejich alternativami budou Lukáš Holík s Miroslavem Káčerem a Šimonem Faltou. Ve středu hřiště se čeká, jak to bude dál s Lukášem Kalvachem, který by mohl odejít do zahraničí a pomoct tak plzeňské kase. Místo něj by mohla nastupovat vedle Pavla Buchy posila z Karviné Kristi Qose nebo navrátivší Modou N’Diaye.

Na pozici desítky zatím Michal Bílek zkouší Brazilce Cadua, který v posledních sezónách zářil v dresu Pardubic. Cadu je ovšem velmi variabilní a nastupovat může i na krajích hřiště. Dalšími variantami jsou Aleš Čermák, Matej Trusa nebo, pokud se podaří jej získat z polského Lechu Poznaň zpět, Jan Sýkora.

Přímou náhradou nejlepší střelce minulého ročníku Jeana-Davida Beauguela se má stát Jan Kliment, který po povedeném restartu kariéry ve Slovácku přestoupil do Wisly Krakow, kde ovšem jeho působení nevyšlo podle plánu. Do zápasů proti zatažené obraně se pak bude Viktorii hodit vysoký Tomáš Chorý.

Ať již zrovna bude na hrotu ten či onen, o servis se jim může starat hned několik rychlonohých křídelních hráčů. Velký návrat do plzeňského dresu oslavil Václav Pilař hattrickem hned v prvním přípravném utkání. Daří se i Jhonu Mosquerovi, a stejně tak i Janu Kopicovi s Ondřejem Mihálikem.

Trenér Michal Bílek bude mít na cestě za obhajobou titulu rozhodně z čeho vybírat.

Reklama