Reklama
Loading...
Reklama

Třetí kolo MOL Cupu nám nabídlo, mimo jiné, i atraktivní souboj v Uherském Hradišti. Tamní 1. FC Slovácko na svém území přivítalo kdysi slavnou Duklu Praha. Fanoušci byli v očekávání atraktivního fotbalu. Přece jen je Dukla po právu na druhém místě ve Fortuna Národní Lize a Slovácko okupuje i přes nevýrazné výkony pátou příčku naší nejvyšší soutěže. Jako fanoušek Slovácka jsem čekal, že to nebude jednoduchý zápas, ale prohru jsem si prakticky nepřipouštěl – a se mnou asi většina příznivců Slovácka. To, čeho jsme však na stadionu byli svědky, to i mě, vcelku klidného člověka, rozpálilo do běla.

Infarktový začátek prvního poločasu. Zklidnění a falešná jistota na jeho konci

Skoro jsem si ještě nestihl sednout a vypít si svoje prvopoločasové pivko, se kterým na fotbal chodím a už po čtyřech minutách po nedůrazu obrany přeloboval Buchvaldek brankáře Heču a Dukla šla do vedení 0:1. Upřímně jsem zatím nenašel nějaký sestřih nebo záznam zápasu, ale dost si troufám tvrdit (a se mnou snad celá tribuna B), že tomuto gólu předcházel útočný faul Dukly – o výkonu sudího ale později. Jakmile jsem trochu vychladl a dopil pivko, říkal jsem si „Okay, teprve pátá minuta, dost času to obrátit, to se stane..“ a kdybych tehdy věděl, jak jsem se pletl. Celý zbytek druhého poločasu byla hra na straně Slovácka. Celkově ovládalo prostor, ale ne a ne se dostat Dukle pod sukně.

Upřímně nechápu hráče Slovácka a jejich nakopávané balóny dopředu. Viděli jsme jich desítky a snad žádný úspěšný. Už vůbec nedokážu pochopit, proč se hráči snažili hrát vzduchem, když to evidentně nemělo žádný smysl a nefungovalo to. Ale v pohodě, důležité bylo, že Slovácko tlačilo, ovládalo prakticky celé hřiště a času bylo pořád dost. Dukla se dostala do asi dvou velkých brejků, které naštěstí brankou neskončily. Konec poločasu pak přinesl obrat ve prospěch Moravanů. Během pár minut po sobě se trefili Pavel Juroška (konečně mu dopřálo štěstí) a v nastavení zvýšil na 2:1 Vlasiy Sinyavskiy. Málokdo z fanoušků Slovácka si připouštěl, že by jejich tým nedotáhl zápas do vítězného konce. Taky jsem si myslel, že to Duklu zlomí, Slovácko nakopne a že už si vše pohlídají.

Kabinu Slovácka kosí viróza. Chyběly nejvýraznější opory

Dost příznivců Slovácka bylo překvapeno zvolenou sestavou. Poprvé v základu nastoupili Cicilia a Srubek. I na lavičce pak chyběl hlavně Michal Kadlec, ale vedle něj i třeba Stanislav Hofmann, Merchas Doski a Daniel Holzer. Na lavičce pak seděli pravidelní hráči základu Filip Vecheta s Milanem Petrželou. Spousta fanoušků kritizovala právě zvolenou sestavu. Tady musím však bránit trenéra Svědíka. Nebylo to ani o tom, že by měli hlavně dostat šanci se ukázat mladí hráči, ale spíše to byla docela nutnost. Už několik týdnů kabinu Slovácka trápí viróza. Například Standa Hofmann se sotva vyléčil a zahrál proti Karviné, tak opět lehl. Jen několik hodin před zápasem pak zdravotní problémy vyškrtly i Merchase Doskiho, který se účastnil i předzápasové rozcvičky a oběda.

Naproti tomu ale nejde sestavu Slovácka v tomto zápase označit za slabou. Určitě ne tak, aby podlehla druholigovému týmu, čímž vůbec nechci dehonestovat kvality Dukly. Strašně nerad ukazuju na někoho prstem a klobouk dolů před trenérem Svědíkem, který udělal na tiskovce to samé. Kromě kritiky defenzívy jako takové nekritizoval žádného jednotlivce, ale naopak celý tým, a to včetně trenérů. Chyba je v nastavení kompletního mančaftu, ne jednotlivců. Ovšem dnes budu opravdu kritický. Heča v bráně určitě nepředvedl svůj nejlepší výkon, ale těžko něco svádět na brankáře, kterému vyhoří obrana. Petr Reinberk, pravý obránce, chvilkami vypadal, že šel na hřiště rovnou z Tomáče (vyhlášeného baru v Uherském Hradišti, který i ve všední dny funguje do brzkých ranních hodin). Jeho hra byla slabá, minimálně jeden gól jde přímo za ním, kdy souboj vyloženě vyklusal dva metry na protivníkem. Střídal v 73. minutě, ale nejen za mě, ale i většinu ostatních fanoušků měl jít ze hřiště daleko dříve.

Posily nikde. Kde jsou peníze z pohárů?

Je to dlouho omýlaná pohádka. Slovácko nemá posily, na kterých by mohlo stavět. Už druhou sezónu chybí útočník-zabiják. Po odchodu Vaška Jurečky do Slavie se Slovácko v koncovce trápí. Spousta z nás čekalo, že posilu do útoku přivedou už v minulé sezóně a navážou na pohádkový zisk poháru, hráli evropské poháry a koncový hráč prostě chyběl. Ale Svědík se žádné výrazné posily do útoku nedočkal. I přesto chlapi skvěle reprezentovali klub, kraj i český fotbal v evropských pohárech a dokázali vést vyrovnanou partii s mnohem bohatšími a většími kluby. A ani v lize to nebyl provar. Na to, že tým táhli obránci a záložníci a gólů bylo málo, svádělo Slovácko až do závěru sezóny boj o další evropské poháry s Bohemkou a nakonec skončilo na moc hezkém pátém místě. Který klub může to stejné říct poté, co celou sezónu všiichni žehrají na absenci pořádného útočníka?

V této sezóně se ale čekalo ještě víc. Z evropských pohárů do kasy přiteklo hodně peněz, už druhým rokem má Slovácko druhého velkého sponzora a stárnoucí jádro týmu tady taky nebude věčně. Stavět tým pro špičku tabulky na odchovancích v našich krajích nelze a Slovácko čeká během příštích pár let generační obměna. Petrželovi je 40, Kadlecovi 38, Kalabiškovi 36. A to je jen část týmu. Místo toho, aby vedení klubu stavělo na dnes již živoucích legendách klubu, přivedlo mladé kluky, kteří se od nich mohou leccos naučit, tak čeká a s prominutím hnípe. Kdo přišel za poslední dvě sezóny? Rigi Cicilia? Ten, který o rok dříve odešel právě ze Slovácka trénovat do Plzně a ani o tom v klubu nikomu neřekl? Ten, který má od začátku sezóny (jsme ve třetině!!!) problémy s fyzičkou a je to na něm vidět? Za minulou a aktuální sezónu vidím v kádru asi tři hráče, kteří přišli a dobře se etablovali – Merchas Doski, Michal Trávník a Vlasiy Sinyavkiy. Ale stačí to? Je to dostatečná náhrada na Jurečku, Sadílka, Navrátila?

Zůstane Svědík na Slovácku?

A nejde tady jen o hráče, ale i o trenéra Svědíka samotného. Ať si říká kdo co chce, je to právě on, kdo je strůjcem úspěchů Slovácka z posledních let a vytáhl tým z Uherského Hradiště z přinejlepším poloviny tabulky na její špičku a tým nastavil tak, že se stal nepříjemným soupeřem pro všechny v lize. V tomto ročníku Svědíkovi končí smlouva. Už v minulé sezóně se šuškalo, že by mohl jít trénovat do Plzně a sám Svědík potvrdil, že by jej to sportovně lákalo. Ale zůstal – běžela mu smlouva, Plzeň měla nejasnou majitelskou strukturu apod.. Ale ruku na srdce – má důvod tady dále zůstávat? Se Slováckem došel nejdál, jak mohl. Adekvátní posily a kádr mu vedení nedovede/nedovolí a nejvýraznější opory dost možná během roku-dvou skončí. Petržela s Kadlecem sice i dnes kvalitativně přehrají většinu ligy, ale věk nezastavíš. A ostatní třicátníci? Stačí nějaké hloupé zranění a kariéra může být u konce. Na čem by pak mohl Svědík stavět? Pokud se něco sakra nezmění a v zimním přestupovém období nedojde k posílení, pochybuju, že Svědík v Uherském Hradišti zůstane. A pak se děj vůle boží.

I prohrát se dá se ctí. Ale i to se musí chtít

Omlouvám se čtenářům, trochu jsem se rozepsal a nechal ze sebe vytéct emoce. Zvykejte si, nemůžu to tlačit do hlavy do půl druhé do rána jen své úžasné manželce. Vraťme se ale k průběhu zápasu. Druhý poločas začal docel bídně. Všichni jsme čekali, že Slovácko zabojuje, navýší vedení a v klidu si přijde pro postup. Ale byla to právě Dukla, která hrála aktivnější hru. A nedivím se. Slovácko působilo odevzdaně, Reinberk už po deseti minutách druhého poločasu tahal nohy a celkově působili hráči Slovácka dost bídně. Nejprve tedy došlo k vyrovnání (Michal Škoda) a poté i k obratu Dukly na 3:2 díky akci Davida Kozla – přesně v tomto góle byla nejlépe vidět jalovost obrany Slovácka v tomto zápase. Srovnal pak deset minut před koncem základní hrací doby Jaromír Srubek po rohovém kopu.

Závěr zápasu byl vyhecovaný a už tak vlažný výkon sudího to celé dorazil. Co ten dokázal písknout nebo nepísknout, hlavně v posledních dvaceti minutách, za to by v okresním přeboru dostal pár facek. Vrcholem všeho pak byla neodpískaná penalta po evidentní ruce. A to od této situace stál, baj oko, tři metry. Strašně nerad kritizuju výkon rozhodčího v jakémkoliv zápase (kromě zápasů s německým Kolínem v EKL v minulé sezóně – dej těm rozhodčím Pán Bůh věčnou sr… střevní potíže), jsem zaujatý fanoušek Slovácka, ale tohle prostě s prominutím sudí vy víte co… A poslední minuty? Všichni už jsme se chystali na prodloužení a dost možná tak i lavičky obou týmů. Ale minutu před koncem nastavení přišla ledová sprcha – Martin Douděra zvýšil na 3:4, stadion zůstal, jak opařený a zápas byl u konce.

VAR v poháru?

Jsem zcela přesvědčený o tom, že kdyby byl v MOL Cupu přítomen VAR, dopadl zápas dost pravděpodobně úplně jinak – první gól po faulu, ruka ve vápně apod.. A taky se spousta lidí ptá, proč není v MOL Cupu VAR? Ale odpověď je celkem jednoduchá. Zatímco my se na to díváme pohledem prvoligových klubů, je potřeba se podívat i okem klubů z nižších soutěží. V první lize technologii máme. Ale v nižších soutěžích je hloupost, aby se taková drahá technika kupovala, i kdyby na ni byly peníze. Nasnadě je zavést VAR například od 2. – 3. kola, ale pak vyvstává otázka, jestli by tím právě kluby, co vypadnou dříve, nebyly diskriminovány.

Vyklidnění autora na závěr

Dlouho jsem přemýšlel, jak tento článek zakončit. Jo, píšu ho stále docela v ráži a asi je to poznat. Možná to některým připadá, že zbytečně kritizuju, brečím nebo tak, ale snažím se na věc i přes zaujetí podívat střízlivým okem. A to mi říká jedno – ve výsledku jde o prd. Slovácko v letošním roce zcela určitě nemělo ambice na to, aby se snad popralo o vítězství v poháru, takže to jednou přijít muselo. Je ale otázka, jestli tak brzo, se soupeřem z druhé ligy a hlavně za takového výkonu, jaký Slovácko předvedlo. Každopádně je potřeba se před víkendovým zápasem v Jablonci dát dohromady, vytáhnout si hlavy ze zadku a začít zase makat.

Vše má své pro i proti… bohužel

Co mě na zápase potěšilo? Kupodivu výkon Rigiho Cicilii – ne teda v koncovce, ale ve sběru odražených a nakopávaných míčů – to by se od něj měl Vecheta učit. Super je i to, že konečně dal gól Pavel Juroška. Sice ne ligový, ale snad to toho kluka nastartuje, má v této sezóně strašný pech. A nechtěně musím uznat, že se mi líbila hra Dukly, která si výhru zasloužila a vydřela poctivým výkonem.

Co mě nepotěšilo? Výkon celé obrany, která je jinak chloubou Slovácka. Absence opor je jedna věc, ale jalový výkon druhá a znovu opakuju – Reinberk to vyloženě nezvládl. Nepotěšil mě ani výkon Milana Heči v bráně. Těžko říct, za co mohl on a za co obrana, ale sám nepředvedl bůhvíco.

A co mě vyloženě dožralo? Výkon hlavního sudího – v některých chvílích mi přišlo, že je záměrně slepý, blbý nebo oboje. A hlavně mě dožral výsledek. Nedělal jsem si iluze o zisku poháru, ale Slovácko jednoduše mělo dojít dál. Prostě mělo. A basta.

Reklama