Reklama
Loading...
Reklama

Konečně se dočkají i příznivci reprezentačního fotbalu. Kromě A týmu, který v Lize národů čekají zápasy na Slovensku a doma proti Skotsku, budou moct čeští fanoušci držet palce i reprezentaci do 21 let, která bude proti San Marinu a Chorvatsku bojovat o účast na EURU 2021 v Maďarsku a Slovinsku.

Od posledních reprezentačních zápasů už v důsledku pandemie uběhla pořádně dlouhá doba, tak si připomeňme, jak si zatím lvíčata ve své kvalifikační skupině vedou. Čeští mladíci ji zahájili výhrou 2:0 proti Litvě v Českých Budějovicích. Pak ale přišel zápas proti Řecku v Karviné a s ním i první bodová ztráta. Přestože soupeř hrál od 24. minuty v deseti, tak se dostal do vedení a aspoň remízu zachránila v 76. minutě branka Adama Hložka.

Následovala bezbranková remíza v Uherském Hradišti proti Skotsku. Jednalo se o další citelnou ztrátu v domácím prostředí. Pokračovalo se povinným vítězstvím 6:0 proti San Marinu. Domácí ztráty se částečně podařilo napravit vítězstvím v Chorvatsku. Tam lvíčata prohrávala 1:0 a při tomto výsledku už by situace v tabulce začínala vypadat kriticky. Naštěstí ještě do poločasu stihl vyrovnat Ladislav Krejčí a v 72. minutě završil na konečných 1:2 Pavel Bucha.

Vyhlídky na postup

Tento veledůležitý obrat naši jednadvacítku vyšvihl do čela kvalifikační skupiny. Nutno však poznamenat, že Řecko s Chorvatskem mají o jeden odehraný zápas méně. Řecko na první příčku naší reprezentace ztrácí bod, Chorvatsko bodů pět. Mezi nimi je se ztrátou tří bodů Skotsko. Skupina ještě může být hodně zamotaná a Česko, Řecko, Skotsko i Chorvatsko budou chtít aspirovat na postup. Přímý postup do základních skupin si zajistí vítězové všech 9 kvalifikačních skupin a 5 týmů s nejlepší bilancí na druhých místech. Jistou účast mají pořadatelé Maďarsko a Slovinsko.

Ve druhé polovině kvalifikace bude hrát tým Karla Krejčího čtyřikrát z pěti zápasů na hřišti soupeře, i přesto je kvalifikace rozehraná nadějně. Ve středu lvíčata čeká San Marino. Zápas proti trpaslíkovi by měl být pouze formalitou. Jeden z klíčových zápasů přijde v pondělí proti konkurentovi v boji o postup.

Kdo zazáří?

Pojďme se podívat na to, kdo je součástí aktuálního výběru lvíčat. Základ týmu tvoří hráči ročníku 1998, kteří už postoupili na šampionát U17 i U19. Mají tak šanci letos završit postupový hattrick. Jedná se perspektivnější a kvalitnější výběr než ten, který měl v předchozí kvalifikaci k dispozici Vítězslav Lavička. Tomu se bohužel nepovedlo postoupit na „malé“ EURO 2019 do Itálie a San Marina.

V aktuální nominaci můžeme najít zajímavé hráče, kteří se prosazují v předních českých klubech. Posuďte sami. Mezi gólmany figuruje Matouš Trmal, který v nedávné době přestoupil ze Slovácka do portugalské Guimarãese. Přednost však v dosavadním průběhu kvalifikace v bráně dostával Martin Jedlička hájící na klubové úrovni barvy Dunajské Stredy. V defenzivě se bude spoléhat na jabloneckého Libora Holíka nebo Ladislava Krejčího ze Sparty. Mezi největší hvězdy z nominovaných se řadí Michal Sadílek, který už má na svém kontě starty za áčko reprezentace i PSV Eindhovenu. V Nizozemsku nově působí i Denis Granečný. Střelec vítězné trefy z Chorvatska Pavel Bucha je neodmyslitelnou součástí stabilní záložní středové řady Viktorie Plzeň ve složení Čermák- Kalvach- Bucha. Jan Matoušek sice nemá ideální formu, nedaří se mu prosadit do kádru Slavie a je momentálně na hostování v Liberci. Přesto bezpochyby patří mezi hráče s vysokou produktivitou a velkým potenciálem. Útočník Václav Drchal už v minulosti ve Spartě prokázal, že umí být gólový. Konkurenci v útoku mu dělá ostravský Ondřej Šašinka. Kromě stabilních jmen se do nominaci vešli i dva nováčci, kteří zaujali v české nejvyšší soutěži, a to sedmnáctiletý Sparťan Adam Karabec a především stoper David Zima, který se po přestupu z Olomouce prosadil do základní sestavy mistrovské Slavia a převádí v ní spolehlivé výkony. A tím by výčet zajímavých hráčů současné „jednadvacítky“ rozhodně nemusel být u konce.

O kvalitě kádru vypovídá i to, že hráči jako Markovič, Melichar, Heidenreich, Fortelný, Žambůrek, Beran, Polidar, Růsek nebo Zifčák zůstali pouze mezi náhradníky.

Povýšení klíčového hráče

Velkým oslabením je pro lvíčata postup Adama Hložka do A týmu reprezentace. O správnosti tohoto kroku by se dalo polemizovat. Zkušenosti ze seniorské reprezentace rozhodně budou pro osmnáctiletý talent velmi cenné, ale kvalifikace má přece jenom vyšší důležitost než Liga národů a v kategorii do 21 let by určitě byl sparťanský ofenzivní hráč vytíženější než v seniorském týmu. Věřme, že reprezentační trenéři Karel Krejčí s Jaroslavem Šilhavým vědí, co dělají a lvíčata se v důležitém zápase s Chorvatskem s absencí svého klíčového hráče dokážou vypořádat. Kromě Adama Hložka bude českým mladíkům chybět stoper Matěj Chaluš, který je po zranění.

EURO na dvě fáze

Mimořádná opatření a přesuny v kalendáři sportovních akcí zasáhly i EURO do 21 let v příštím roce. Na původní termín tohoto šampionátu bylo přesunuto seniorské EURO, takže bylo potřeba učinit změny, aby se oba šampionáty časově nekryly. EURO do 21 let se bude hrát na dvě fáze. Na konci března se tak odehrají základní skupiny a na přelomu května a června vyřazovací část. Kromě nezvyklé přestávky mezi skupinami a vyřazovací fázi je systém EURA identický s tím, kterým se do roku 2012 hrálo „velké“ EURO, kdy se ho účastnilo 16 týmů. To znamená, že každou ze čtyř skupin budou tvořit čtyři týmy, z nichž dva postoupí do čtvrtfinále.

Nezbývá než si přát postup lvíčat na EURO 2021 a zároveň doufat v to, že pandemická situace umožní do Maďarska nebo Slovinska vycestovat početné skupině českých fanoušků sdružených organizací „Vlajkonoši“ podobně jako tomu bylo v roce 2017 v polských Tychách. Tito fanoušci lvíčat se vyznačují originálními chorály a umí vytvořit takový kotel, že reprezentační áčko může bohužel jen závidět.

Související články:

Reklama