Reklama
Loading...
Reklama

Čeká nás závěr základní části naší nejvyšší ligy. V souběžně hraných utkáních půjde o všechno. Udrží si Slavie příjemný náskok na čele tabulky? Dokáže se Mladá Boleslav vyhnout bojům o udržení? A jak dopadne trojboj Baníku, Českých Budějovic a Slovácka o postup do skupiny o titul? Podíváme se, co si pro nás poslední utkání můžou přichystat.

Nedělním 30. kolem vyvrcholí boje o umístění v tabulce před nadstavbovou částí. Všechny zápasy startují souběžně v 17:00, což znamená, že týmy budou soupeřit o lepší postavení v tabulce v reálném čase. Čeká nás tedy z pohledu diváků nervydrásající odpoledne plné napětí. Co víc si přát?

Skupina o titul

Z větší části tu máme o účastnících rozhodnuto. Jediným otazníkem je to, kdo se stane 6. členem o titul soupeřících týmů. To si rozklíčujeme v další části. Co víme jistě je to, že o titul si zahraje Slavie, Plzeň, Jablonec, Sparta a Liberec.

Na prvních dvou místech se nic nezmění. Základní část ligy ovládla Slavie a otázkou je tedy jen to, jaký výsledek uhraje doma se Zlínem. Plzeň ví, že nesmí v Olomouci zaváhat a dovolit slávistům odskočit na ještě větší než aktuální šestibodový rozdíl.

O třetím místě, zajišťující větší počet domácích zápasů v nadstavbě, se bude rozhodovat mezi rozjetou Spartou a Jabloncem. Sparta jede na půdu Slovácka, na které v lize vyhrála naposledy v roce 2014. A Jablonec? Ten čeká horké utkání v Ďolíčku proti, po restartu ligy, skvěle hrající Bohemce.

Skupina o Evropu

To nejnapínavější se nám odehraje na pomezí první a druhé skupiny. O poslední místo ve skupině o titul si to totiž rozdají na dálku hned tři týmy – Baník Ostrava, České Budějovice a Slovácko. 

Aktuálně šestý Baník Ostrava má vše ve svých rukou. Vyhraje-li v Liberci, nemusí se zajímat o výsledky ostatních a poskočí v tabulce na 5. místo právě na úkor Liberce. V případě ztráty bodů však může přijít hned k několika scénářům, kdy o konečném pořadí můžou rozhodovat výsledky vzájemných zápasů.

V infografice níže můžete přehledně vidět, za jaké situace, kdo postupuje:

 

Jediným týmem, který stoprocentně ví, že bude hrát o Evropu je Bohemka, která si toto privilegium zajistila výhrou v minulém kole na hřišti Slovácka. V případě prohry Boleslavi a výhry Sigmy by totiž nastala rovnost bodů a o pořadí rozhodla minitabulka vzájemných zápasů těchto tří týmů, ze které by vyšel vítězně právě tým z Ďolíčku.

Pro Mladou Boleslav by tento scénář znamenal odsunutí do skupiny o udržení a Sigma by se vyhoupla do bojů o Evropu. Los však přeje víc štěstí mladoboleslavskému týmu. Čeká ho totiž výjezd do trápící se Karviné, která od znovurozběhnutí soutěže ještě nevyhrála, zatímco Sigma hostí našlápnutou Plzeň. 

Skupina o udržení

Tady už máme o účastnících zájezdu na udržení statusu prvoligového týmu víceméně rozhodnuto. Sigma potažmo Mladá Boleslav doplní v bojích o záchranu Teplice, Zlín, Karvinou, Příbram a Opavu.

Všechny týmy budou chtít nasbírat před nadstavbou poslední body, které jim později můžou pomoct vyhnout se poslední příčce garantující sestup do druhé ligy. A taky předposledním dvěma místům, které znamenají barážové dvojutkání s druholigovými týmy.

Z hlediska důležitosti bude zajímavý zápas 12. Teplic a 15. Příbrami. Zatímco Příbram se pod novým trenérem Pavlem Horváthem pozvedla a z posledních pěti zápasů si odnesla 7 bodů, tepličtí si připsali za stejnou porci bod jediný, za remízu s Opavou.

Nechť partie započne

Karty mají týmy jasně rozdané, záleží už jen na nich, co s něma dokážou. Dramatický vrchol základní části ligy přinese rozhodně spoustu emocí. Týmy budou hrát v mnoha případech pod tlakem a může se stát prakticky cokoliv.

Mým osobním tipem je udržení třetího místa Jablonce před Spartou. Ztráta Baníku v Liberci, která vyhoupne do skupiny o titul, v Opavě vítězné, České Budějovice. Udržení skupiny o Evropu v podání Mladé Boleslavi a bodový zisk Příbrami v Teplicích.

 

Reklama