Reklama
Loading...
Reklama

Necelý měsíc před volbami do Poslanecké sněmovny schválila dolní parlamentní komora novelu zákona, která má ještě více trestat osoby používají nebezpečnou pyrotechniku na fotbalových zápasech a více znepříjemnit život těm, kteří neodolají pokušení a proti vůli většiny fanoušků se zapíší do dějin zápasu. Pokud se novele zákona nepostaví do cesty Senát, budou všichni očekávat brzké vylepšení kultury v rámci fotbalových stadionů.

Řada fanoušků považuje některé druhy pyrotechniky za nedílnou součást fotbalového zápasu. Ministerstvo vnitra však nemá pro tento názor pochopení a jeho představitelé doufají v brzké naplnění svých představ. O boji s chuligány se v České republice dlouhodobě mluví a jako sen se prezentuje dosažení západoevropských standardů. Jak daleká cesta k nim ještě vede? Budou fotbaloví funkcionáři již brzy postupovat stejně rázně jako například v Anglii, která po bruselské tragédii v roce 1985 prošla takřka dokonalou fotbalovou očistou a nyní je vnímána jako vzor všech ctností?

Nejprve se musíme podívat na číselné změny. Zvýšení pokut má být hlavním spouštěčem úbytku těchto excesů. Pokud by účastníkům sportovních akcí byl prokázán tento typ výtržností, mohla by je účast na sportovním utkání stát až 100 000 korun a výsledkem následného řízení by mohlo být i zamezení vstupu na stadion, což je sportovní veřejností vnímáno jako největší trest. Jaké výtržnosti zůstaly v hlavách fotbalových fanoušků v posledních letech?

Na jaře 2019 se na Letné střetla domácí Sparta s Viktorií Plzeň. Kromě sparťanského vítězství zůstaly v paměti zúčastněných také výtržnosti hostujících příznivců. Světlice vrhané mezi domácí fanoušky měly za následek zranění jedné sparťanské fanynky. Člověka, který hodil tuto světlici policie zadržela a ihned se začalo mluvit o civilním soudním řízení. Postupně se však nejvíce řešil možný soud pro Viktorii Plzeň, byť byla v roli hostujícího týmu. Novela zákona by měla přispět k tomu, aby byl potrestán především daný výtržník nebo jejich skupina a nebudou trestáni ti slušní fanoušci například zavřením stadionu.

O dva roky dříve se bez výtržností neobešlo tradiční pražské derby. Tehdy byly potrestány obě pražská “S”. Domácí Slavia se opět provinila tím, že pořadatelé dopustili vnášení pyrotechniky na stadion. Klub zaplatil pokutu 120 tisíc korun. Stejná věc se stala také v případě hostujících příznivců. Kromě používání zakázaných předmětů došlo k poškození vybavení stadionu. Podle nových nařízení by se měly záznamy těchto excesů například snadněji dostat do oficiálního trestního rejstříku. Nechť se jedná o další krok k tomu, aby se fotbalové utkání stalo kulturním zážitkem.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Okamžitý efekt. Kteří hráči nejlépe posílili jednotlivé kluby?
  • Místo ostravské tribuny Ekstraklasa? Zajíc to vlastně vyhrál
  • Reklama