Reklama
Loading...
Reklama

Příběh plný trpělivosti a odvahy byl odměněn. Tomáš Petrášek se konečně dočkal. Kapitán polského Rakowa Čenstochova se objevil v seznamu vyvolených kouče Jaroslava Šilhavého pro následující reprezentační sraz. Nebylo možné už nadále výkony českého obránce přehlížet.

Reprezentační trenér nominoval lídra Rakowa pro zápasy s Kyprem, Skotskem a Slovenskem. Petrášek nikdy nehrál nejvyšší českou soutěž a zaujal až v sousedním Polsku.

“Sledovali jsme ho delší čas. Měli jsme za ním naplánovanou další cestu ještě před pandemií. Nakonec k tomu nedošlo ale teď nás Tomáš svými výkony v Polsku přesvědčuje o tom, že je to kvalitní hráč. Uvidíme, jak si o místo řekne dál,” vysvětlil Šilhavý výběr jediného nováčka v českém týmu.

Petrášek patří aktuálně k nejvýraznějším osobnostem Ekstraklasy. V novém ročníku nevynechal v pěti zápasech jedinou minutu. Co víc, z pozice středního stopera si v ní stihl už připsat i gól. Povedlo se mu to tento víkend do sítě Cracovie.

Spolehlivý obránce i nebezpečný střelec

Střílení gólů však není pro českého legionáře ničím neobvyklým. Loni patřil se šesti góly mezi nejlepší střelce týmu. Obrany soupeřů se ale nejspíš poučily, protože v nové sezóně můžeme Petráška často vidět při standardkách bráněného hned dvěma hráči.

Rakow Čenstochova byl loni nováčkem Ekstraklasy, hlavním úkolem klubu bylo nesestoupit. Nakonec skončil Petráškův tým v klidném středu tabulky a v aktuální sezóně je momentálně na druhém místě. Český kapitán na tom má velký podíl.

Loni byl v nominaci na obránce roku a stal se hráčem s nejvíce vyhranými vzdušnými souboji v lize. Petráška zdobí silová vybavenost, přirozený respekt a sebevědomí lídra. Právě díky těmto vlastnostem si vybudoval v polském fotbale tak skvělé renomé.

Odměna za odvahu

Nynější sláva byla opravdu vybojovaná. V Česku se mu nikdy nepodařilo dostat do první ligy a jen kočoval po hostováních mezi týmy z nižších soutěží. Ve třiadvaceti došel do momentu, kdy přemýšlel nad tím, že s fotbalem skončí.

“Jednu chvíli už jsem byl rozhodnutý, že se vrátím do Kostelce nad Orlicí a začnu pracovat,” připouštěl v rozhovoru pro Deník na začátku tohoto roku.

Vytáhlý stoper přišel do Rakowa v roce 2016, když ještě šlo o třetiligový tým. V České republice se jeho přestup nesetkal s pochopením.

“Když jsem vyrazil před čtyřmi lety do třetí polské ligy, lidi mi říkali, že jsem se zbláznil,” popisoval.

Majitel klubu mu tehdy dal jasně najevo plány, které zahrnovaly vytažení celku z Rakowa do Ekstraklasy a Petrášek toho měl být hlavní tváří. Hned v první sezóně jeho tým postoupil do druhé ligy a v ročníku 2018/2019 poté opravdu i do té první.

Nyní si tak osmadvacetiletý fotbalista plní další sen – nominace do české reprezentace. Trenér Jaroslav Šilhavý jistě ví, že si ji Petrášek zasloužil. Je tedy téměř jisté, že už příští týden dostane legionář z Polska svou šanci.

Související články:

Reklama