Reklama
Loading...
Reklama

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR – Lidé ho považovali za jeden z největších talentů slovenského fotbalu, nastupoval za mládežnické reprezentace, byl na zkouškách v anglických velkoklubech. Slibně rozjetou kariéru ale na konci roku 2017 zastavila vážná autonehoda, při které Murcko utrpěl vážná zranění hlavy. Lékaři mu dávali minimální šanci na přežití, přesto se mladý hráč uzdravil. I přes doporučení doktorů, aby na trávníky už nevybíhal, nyní Murcko zkouší kariéru znovu nakopnout v páté slovenské lize v dresu Slovanu Modra.

Martine, na to, že vám je teprve dvacet let, jste toho po fotbalové stránce zažil už hodně. Jaký moment považujete za zatím nejdůležitější ve své kariéře?

Tak určitě to byl moment za slovenskou reprezentaci U17 na kvalifikačním turnaji první fáze, kde jsme hráli v Severním Irsku v Belfastu proti domácím a já dal hattrick – trefil jsem se pravou, levou nohou, a i hlavou během šestnácti minut, což nám pomohlo k postupu do druhé fáze. Ve skupině jsme pak měli San Marino, proti kterému jsem také vstřelil jeden gól a proti Španělsku jsme prohráli 6:0. Jejich sestava se skládala z pěti hráčů Realu Madrid a z pěti hráčů Barcelony, byl to pro nás extrémně náročný zápas.

(Pozn. red.: Za Španělsko v onom zápase nastoupili třeba Hugo Guillamon, Ábel Ruiz, Mateu Morey Bauza nebo Ferran Torres.)

I díky těmto výkonům jste šel na zkoušku do Manchesteru City a později i do Manchesteru United. Líbilo se vám více v modré, nebo červené části města? Jaký byl rozdíl v tréninku v Anglii v porovnání s Bardejovem?

Ano, pravděpodobně to bylo kvůli hattricku v reprezentaci. V porovnání s celoslovenským fotbalem je to obrovský rozdíl a je nemožné to popsat slovy. V jednom areálu je v podstatě tolik hřišť, jako je na celém Slovensku, a všechna ta hřiště jsou připravena jako na hlavním stadionu, takže špičkově, každé má stejný terén jako na Etihad Stadium nebo Old Trafford. Více se mi líbilo v modré části Manchesteru, jsou tam perfektní a kvalitní hráči, kteří profesionálně trénují už od dětství.

Kvůli zranění z autonehody teď hrajete s ragbyovou helmou. Omezuje vás nezvyklé vybavení nějak ve hře? A omezuje vás nějak samotné zranění?

Ta ragbyová helma mi pomáhá tak trošku psychicky, mám větší ochranu hlavy. Neomezuje mě v hře a ani mi až tak silně nepřekáží. Jen je s ní těžší hlavičkovat do brány, protože má v sobě takové dírky a kopečky, které jsou měkké, aby ochránili i soupeře, když do nich nějak narazím. Při hlavičkování si myslím, že balon půjde přesně tam, kam chci, ale ta helma trochu změní směr balonu a nejde přesně tam, kam chci, aby šla.

Zranění mě omezuje hlavně v tom, že jsem se léčil dlouhou dobu a ztratil jsem kondici, a i něco ze síly, na které se teď snažím pracovat. I se rychleji zadýchám, když jdu do sprintu, to jsem před nehodou tolik neměl.

Jak to vnímají diváci nebo soupeři, že proti nim nastupuje hráč v helmě?

Přesně nevím. Myslím si, že na mě zaměřují pozornost kvůli tomu, že mám něco takového na hlavě, a přemýšlí, co to je a proč s tím hraji. Možná mají strach, že můžu ublížit ostatním hráčům, ale já nosím měkkou helmu. Kdybych nosil tu, co mi vyrobili v nemocnici, které je velmi tvrdá, tak bych ostatním mohl ublížit, ale já takovou nechci nosit a ani nenosím. I rozhodčí si před zápasem může zkusit, jakou má tvrdost a zjistí, že není tvrdá ale měkká.

Momentálně nastupujete v páté lize za Slovan Modra, neměl jste nabídky i z vyšších soutěží? Proč jste si vybral Modru?

Nabídky jsem měl, byl jsem na zkoušce v druholigových a třetiligových mužstvech. Po dohodě s agentem a svojí mámou jsme zvolili jinou cestu, a to postupný návrat.

Sám na sobě cítím, že ještě nejsem dostatečně připravený hrát vyšší ligu. Ale snažím se pracovat na tom, abych na to měl a také jí hrát chci. Potřebuji se nějak rozehrát, dostat do formy, ale ještě potřebuji nějaký čas, protože to sám na sobě vidím, že ještě nemám na to hrát výš. Udělám všechno pro to, abych hrál v co nejvyšší možné lize i s mým zdravotním stavem.

Tuto sezonu jste odehrál zatím deset utkání a v nich vstřelil pět gólů. Ten nejdůležitější asi v poháru, díky vaší brance jste zvítězili nad Mostem pri Bratislave a ve třetím kole jste pak narazili na druholigové Komárno. Jaké to bylo hrát proti nim?

Byl to perfektní zápas, snažili jsme se celý tým bojovat všemi silami, ale nestačili jsme na ně, protože hrají druhou ligu a trénují určitě několikanásobně víckrát než my, což bylo cítit i na hřišti. Ale myslím si, že jsme nebyli nejlehčím soupeřem, kterého mohli z páté ligy dostat.

Říkal jste, že se budete snažit dostat co nejvýše to půjde. Jaký fotbalový sen byste si rád splnil?

Jít hrát do anglické ligy – jakékoliv, to je můj celoživotní sen, chci hrát v Anglii.

 

„Být fotbalistou není cíl, je to cesta.“

K situaci Martina Murcka se vyjádřil také jeho agent a spoluhráč v jedné osobě, Norbert Sališ:

„Martina jsme sledovali od začátku jeho kariéry, avšak hráče jeho kalibru se okamžitě ujala elitní slovenská agentura pana Vengloše. Po jeho nehodě jsem při sledování mládežnického zápasu viděl Martina nastoupit na třicet minut a okamžitě jsem se o něho začal zajímat. Fotbalové myšlení a tah měl stále o třídu lepší jako vrstevníci. Měl však problém s váhou, protože bral léky proti epilepsii, ale jakmile mu je lékaři vysadili, vrátil se na normální váhu a když lékaři stoprocentně schválil jeho návrat na trávníky, začali jsme řešit restart kariéry.

Martin absolvoval nějaké zkoušky během zrychlené letní přípravy, ale žádná z nabídek pro něj nebyla vhodná. Každý se bál. To mě naštvalo, zároveň to ukázalo realitu slovenské mentality. Proto jsme se rozhodli jít úplně jinou, a teď se ukazuje, že mnohem lepší cestou. Martin se potřebuje kompletně vrátit do života, nejen do toho fotbalového. Přihlásil se na vysokou školu – Fakultu tělesné výchovy v Bratislavě, kde úspěšně absolvoval první semestr. Začal si dělat trenérský kurz, trénovat mládež a hrát ve velmi ambiciózním klubu – FC Slovan Modra, který je velkým projektem naší agentury. Pomáhá dokonce při správě stadionu, aby si přivydělal. Dnes víme, že je absolutně schopný normálně fungovat v životě, což je po jeho nehodě o hodně důležitější než fotbal.

S jeho aktuální formou, kterou měl před lockdownem, se začaly objevovat nové nabídky, dokonce i od těch, kteří pochybovali. Nechceme zatím nic urychlovat, protože na Slovensku se většinou v profi fotbale nekoukají na chlapce jako na lidi, ale jako na produkty, což je smutné. Jestli má být z Martina ještě profi hráč, tak se jím stane, pokud mu to nebude souzené, tak budu velmi rád, pokud bude hlavně zdravý a šťastný. Být fotbalistou není cíl, je to cesta a je jedno, zdali profi nebo amatér.“

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama