Reklama
Loading...
Reklama

Fotbalový Jablonec se dostal mezi pět českých týmů, jež budou bojovat v příští sezoně v evropských pohárech. Tamní šíbr Miroslav Pelta, jež kdysi vládl celému českému fotbalu se tak může tetelit blahem. Smlouvu zde prodloužila hrající klubová ikona Tomáš Hübschman a na lavičce zůstane i trenér Petr Rada, jež prožívá nejdelší angažmá v dosavadní trenérské kariéře. To pro něj mnohé znamená.

 

Co se fotbalovému fanouškovi vybaví, když se řekne Petr Rada? Když se na něj podíváme z čistě fotbalového hlediska, uvidíme cholerika, člověka, který nad sebou velice snadno ztratí kontrolu a hráči z něj velmi často skoro mají strach. Pamětníci ho líčí úplně stejně i jako hráče. Nejslavnější léta prožil jako obránce v dresu Dukly Praha, kde dnes navazuje na rodinný klan jeho syn Filip. Jak však vlastně vypadala dosud jeho trenérská kariéra?

První angažmá zažil na lavičce Slavie Praha v roce 1998 a jednalo se o krátký záskok před nástupem Jaroslava Hřebíka. Dále má ve svém životopise Teplice, Plzeň, Liberec, Příbram, Jihlavu či Spartu. Ve Slavii a nyní v Jablonci působil opakovaně a v žebříčku odkoučovaných ligových zápasů mu patří třetí příčka za Petrem Uličným a Pavlem Tobiášem. Když se však zpětně podíváme na jeho angažmá, jednalo se jen o zhruba roční štace či krátké nouzové záskoky. Petra Radu jeho šéfové nikdy nebrali jako člověka pro dlouhodobou koncepci. Nedošlo teď ke změně?

Petr Rada by si jako člověk po šedesátce mohl užívat zasloužený fotbalový důchod, ale nyní to vypadá, že teprve stoupá ke svému trenérskému vrcholu. Jablonecký tým převzal v zimě 2017 po nepovedené podzimní části. Petr Rada však udělal v Jablonci doslova fotbalovou renesanci a dovedl tým na 3. místo, což znamenalo účast v Evropské lize, kde se Jablonec utkal například se slavným Dynamem Kyjev. V té chvíli již bylo jasné, že toto angažmá nemusí být jen jeden obyčejný záskok. 

Do Evropské ligy nakoukl Jablonec i o rok později, ale hned na počátku nezvládl konfrontaci s arménským Pjunikem Jerevan. Petr Rada však již dostával poměrně široké pole působnosti a klubové vedení k němu mělo důvěru. Výsledkem je čtvrté místo v ligové tabulce, opětovná účast v pohárové Evropě a prodloužená smlouva pro Petra Radu.  Ten představuje již dlouhé roky jistou stálici mezi českými trenéry, ale až jako trenérský doyen se dočkal výraznějšího ocenění svojí práce.

Související články:

  • Ostravské dilema ve středu pole
  • Liberec čeká výprodej. Jaká bude reakce
  • Reklama