Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: AC Sparta Praha
Český fotbal

Pavel Vrba končí ve Spartě. Ta opět sama sebe usvědčila

Dosavadní hlavní trenér pražské Sparty bude závěr sezony sledovat jen z pozice diváka. Výkon Sparty v zápase v Plzni byl až příliš silným spouštěčem k jeho odvolání. Jeho sparťanská mise paradoxně skončila na stadionu, kde zažil nejvíce své největší úspěchy. Jedná se o třináctou změnu na postu hlavního trenéra Sparty za posledních deset let. Kolikrát se mluvilo o začátku nové cesty? Na tuto otázku je lepší nehledat odpověď. Překážky mezi prvním týmem a klubovým vedením prostě stále existují. Ani jedna strana patrně neví jasně, co chce.

Špatně využitý čas

Vrbův předchůdce Václav Kotal nuceně ukončil své působení na lavičce Sparty na začátku jarní části minulé sezony po překvapivé domácí porážce s Bohemians Praha 1905. Když vedení Sparty představilo Pavla Vrbu jako nového trenéra A-týmu, měli fanoušci patrně před očima jeho úspěchy v Plzni. Mistrovský titul či účast v Lize mistrů je něco, na co sparťanská obec nezvykle dlouho čeká.

Rodák z Přerova však přicházel do týmu, jenž neměl reálnou šanci zakončit sezonu výrazným úspěchem a číslo vyjadřující bodový rozdíl mezi ní a odvěkým rivalem v rámci ligové tabulky fanoušky děsilo. Hlavním úkolem Pavla Vrby tak bylo především připravit tým na další sezonu, kdy měl hrát v lize důstojnější roli. Na první pohled jsme mohli jisté zlepšení situace vidět.

Sparta přežila v evropských pohárech zimu a fanoušky jistě potěšilo, že se dočkali po pěti letech vítězství v pražském derby. Pavel Vrba měl hráče i psychicky připravit na bitvy s přirozenými konkurenty o příčky nejvyšší. To se mu však nepovedlo a na hráčích bylo v posledních zápasech vidět, že jejich nervová soustava dostává pořádně zabrat. Překvapivá porážka v Olomouci znamenala jisté varování a vystoupení v Plzni na to dalo velmi nepříjemné razítko.

Sparta sází na Vrbu. S trenérem prodloužila smlouvu
Zdroj: AC Sparta Praha

Uvědomuje si vedení klubu realitu?

I před touto sezonou mluvilo sportovní vedení klubu znovu o útoku na mistrovský titul. Někdejší hráči Sparty především z 90. let opět říkalo, že na Letné si jiný cíl dávat prostě nemohou. Následné nezdary však naznačují faktickou neschopnost věci správně pojmenovat. Vzhledem k tomu, že na mistrovský titul čeká Sparta již osm let, měla by se zamyslet nad tím, zda by nebylo na místě stanovit nižší cíle a tímto způsobem najít cestu třeba k mistrovskému titulu.

Za dobu, co působí na lavičce Slavie Jindřich Trpišovský, byl Pavel Vrba již pátým trenérem udělující pokyny hráčům Sparty. Sportovní úsek Letenských vede již více než tři roky česká fotbalová legenda Tomáš Rosický. Do své funkce přicházel bez jakýchkoliv zkušeností a naskýtá se tak otázka, zda byl na něco takového připraven. Jistou dobu ho nějakým způsobem chránilo jeho jméno, ale tomu se musí dát důrazná přítrž.

Rosický hraje vabank

Sparta dohraje sezonu s provizorním trenérským řešením v podobě jejího bývalého obránce Michala Horňáka. Již nyní však klub pochopitelně řeší i jméno jeho nástupce, pod nímž Sparta zahájí příští sezonu. Smlouva nebyla prodloužena ani dosavadnímu kapitánovi Bořku Dočkalovi, což naznačuje možnost výraznějších změn v rámci A-týmu.

I proto přichází na přetřes scénář v podobě zahraničního trenéra, byť nedávná kapitola, jejíž hlavním hrdinou byl Ital Andrea Stramaccioni, působí jako jisté varování. Podle informací deníku Sport může být novou trenérskou akvizicí Němec Heiko Herrlich. Ten má v profesním životopise Augsburg či Bayer Leverkusen a především se s Tomášem Rosickým zná ze společného angažmá v Borussii Dortmund.

To by jistě představovalo určitou výhodu. Oba pánové by se však nyní nacházeli ve zcela odlišných pozicích. Pokud se německý scénář skutečně naplní, budou si oba muset tuto změnu hodně rychle uvědomit. V opačném případě by byl fakticky zablokován možný sparťanský sportovní vzestup a pod Tomášem Rosickým by se ještě více rozkývala jeho manažerská židle.

Reklama