Reklama
Loading...
Reklama

Vedení pražské Sparty se splnil dlouhodobý sen. Poté, co předčasně ukončil své působení trenér Václav Kotal, stal se hlavním trenérem někdejší kouč české reprezentace Pavel Vrba. Za posledních deset let nenajdeme v českém fotbale úspěšnější osobu. Rodáka z Přerova si většina fotbalové veřejnosti spojuje s Viktorií Plzeň, která pod jeho vedením prožila nejlepší období své dosavadní historie. Je však tím pravým člověkem pro současnou Spartu? 

Když tento trenér poprvé přebíral Viktorii Plzeň, psal se rok 2008. Měl tehdy za sebou úspěšné angažmá ve slovenské Žilině. Myšlenky na evropské poháry se však v tu chvíli v Plzni ještě patrně nedostavovaly. Příznivci fotbalu napříč republikou brali Plzeň především jako odkladiště hráčů, jež se stali nepotřebnými v pražské Spartě. Postupně se tak ve Štruncových sadech objevili například Daniel Kolář, Milan Petržela či Pavel Horváth. První zlom představovalo vítězství v Českém poháru v roce 2010 a následný vyrovnaný dvojzápas v Besiktasem Istanbul v předkole Evropské ligy. V českém fotbale se tak objevil  další ambiciózní klub.

Dál už tu pohádku všichni známe a v paměti máme plzeňské tituly či účasti v hlavní soutěži Ligy mistrů. Někdejší tuctový ligový klub se najednou střetl s týmy jako Barcelona či AC Milán a na domácí půdě se stal jedničkou, což nesla nelibě především pražská Sparta. Ve své první éře oslavil Pavel Vrba s Plzní dva mistrovské tituly a mluvilo se o něm jako o jasném adeptovi na post reprezentačního trenéra. To se v roce 2014 stalo, ale svou výjimečnost zde nepotvrdil.

Splnil sice první dílčí úkol v podobě postupu na evropský šampionát, ale tam skončil tým hned v základní skupině. Již před turnajem se vedly spekulace o jeho možném odchodu do zahraničí. Trenér to po celou dobu popíral, ale několik desítek hodin po návratu z šampionátu ve Francii podepsal smlouvu v ruském Anži Machačkala. Tímto zvláštním koncem u národního týmu jeho trenérská utrpěla jisté šrámy. Ty umocnil jeho rychlý konec v klubu z dagestánské oblasti. Ten způsobilo i nutné klubové uskromnění, ale na to se historie ptát nebude.

Poté do jeho fotbalového příběhu opět promluvila Viktoria Plzeň. Tam se všichni trenérští nástupci nacházeli v jeho stínu a náhradu za Pavla Vrbu tak našla Plzeň v Pavlu Vrbovi. Ten jí dovedl ještě k jednomu mistrovskému titulu, ale možná už v jeho případě začal posléze pracovat jistý syndrom vyhoření a začalo tajné hledání nové výzvy. Ta se objevila v bulharském Razgradu. Ten však rovněž opouštěl předčasně s tím, že nenaplnil stanovené  cíle. Jeho trenérská image tak opět utrpěla.

Českého fanouška tak mohla najednou přepadnout kacířská myšlenka, zda není plzeňské prostředí až příliš specifické. Jeho výsledky v západočeské metropoli a působení jinde se jeví jako noc a den. Když Pavel Vrba před lety začínal své první plzeňské angažmá, mohl vlastně jen získat. Nyní přichází do Sparty s velkým očekáváním, přičemž místní nároční příznivci snad ani nechtějí počítat, kolik fotbalových zklamání na domácí i evropské scéně v minulých letech zažili. 

Při první velké plzeňské jízdě působil jako trenér bez chyb. Dnes má ale mnohem bohatší fotbalový životopis, v němž není vše zcela povedené. Sparta před začátkem ligového jara vyjádřila jako cíl skončit v tabulce nejhůře druhá a Pavel Vrba má tak jasně daný úkol. Pokud by ho nesplnil, může jeho osoba opět ztratit na výjimečnosti a prestiži. Nachází se nyní pod větším tlakem, než se na první pohled zdá.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Kotala vedení nepodrželo, otěže Sparty přebírá Pavel Vrba
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU – V lesku Zlatého míče
  • Reklama