Reklama
Loading...
Reklama

Pokud se podíváme očima sportovního fanouška na současné Pardubice, vidíme především radost většiny lidí z vydařeného hokejového restartu. Tradiční klub známý pod názvem Dynamo zvládl předkolo play – off s Karlovými Vary a míří do čtvrtfinále extraligy. To je třeba vzhledem k minulým letům brát jako úspěch. Díky událostem v posledních letech však začíná město řešit rovněž fotbalovou otázku a představitelé tamního klubu dostali skvělou zprávu ze zasedání městského zastupitelstva. 

V létě se vrátil do Pardubic ligový fotbal po více než padesáti letech. Pamětníci si dnes vzpomenou na to, jak zde kdysi začala kariéra pozdější sparťanské legendy Andreje Kvašňáka, ale postupně se fotbal stále více dostával do hokejového stínu. Často jsme zde viděli pouze amatérské soutěže a fotbal se nacházel na okraji zájmu místních obyvatel. Vše se změnilo až příchodem trenéra Martina Svědíka v roce 2010. Pod jeho vedením se klub dostal do ČFL a začalo tak pardubické fotbalové stoupání.

Od roku 2012 klub účinkoval v Fortuna národní lize a v loňském roce se proměnil v realitu nádherný fotbalový sen. Pardubice postoupily do nejvyšší soutěže, přičemž tým za sebou nechal i největšího rivala z Hradce Králové. Ten se nyní stále snaží dostat mezi republikovou elitu. Společně s pochopitelnou euforií se však objevily starosti s tím, kde bude pardubický tým hrát své domácí zápasy. Jako jedna z alternativ se paradoxně jevil i Hradec Králové, což by někteří fanoušci považovali takřka za potupu. Vršovický Ďolíček brali všichni za důstojné řešení. To se však nemohlo stát dlouhodobým. Před projektem nového stadionu se v Pardubicích nešlo utéct.

Stadion Bohemians nemá možnost dlouhodobě tvořit zázemí pro dva prvoligové týmy a pardubický stadion Pod Vinicí nemá s ligovými parametry mnoho společného. Nedaleko řeky Chrudimky je situován přes osmdesát let a vždy se konaly pouze drobné úpravy. Nyní došlo k vypsání oficiálního výběrového řízení na zajištění celkové rekonstrukce stadionu. V něm uspěla firma PORR. Celková cena projektu má činit takřka 400 milionů korun. Dostaví se také velký časový tlak, neboť bez dokončených úprav nezíská pardubický tým licenci pro další ligové účinkování.

Výkony Pardubic v tomto ročníku představují jedno z příjemných překvapení. Momentálně klub vidíme na osmém místě tabulky a někteří soupeři s vyššími ambicemi se mu dívají na záda. Předpovídaný boj o záchranu dnes není tématem a fanoušci sledují druhou ligu snad jen, aby věděli, zda se mohou v příštím ročníku těšit na východočeské derby s “Votroky”. Rekonstrukce stadionu s pomocí města představuje další motivaci. Případné zhoršené výsledky totiž mohou utáhnout finanční kohoutky ze strany magistrátu. Na druhou stranu je třeba zmínit záměr autorů projektu i klubových představitelů, podle něhož má díky novému areálu  probíhat spolupráce s ostatními sportovními oddíly. Kapacita stadionu by se postupně mohla vyšplhat až na osm tisíc diváků.

Celý projekt má nyní otevřenou podporu pardubického primátora Martina Charváta a vzhledem k rozložení sil v městském zastupitelstvu se předpokládal úspěch tohoto návrhu. Vedení klubu se ale i tak muselo velmi ulevit. Radniční koalice nakonec měla ještě rezervu čtyř hlasů. Nyní ale chybí rok a půl do komunálních voleb a přichází otázka, zda se celá věc nestane politickou hrou. Oponenti současného vedení města patrně nebudou všichni brát tuto investici jako klíčovou pro Pardubice. Vybudováním nového stadionu začne nová éra pardubického fotbalu. Tým bude muset udělat vše pro to, aby se ukázal patřičný smysl této investice.

          

 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Baník musí věřit v silnější povzbuzení
  • Pardubice v Ďolíčku válí, budou se prát o poháry?
  • MAGAZÍN – Kluby mladé krve
  • Reklama