Reklama
Loading...
Reklama

Východním Maďarskem to tento víkend pořádně otřáslo. V sobotu se hrálo poslední kolo tamní nejvyšší ligy. O mistrovském titulu bylo již dlouho dopředu rozhodnuto. Pro letošní rok se stal šampionem Ferencváros. Zato na chvostu tabulky to bylo drama. Poslední byl bezkonkurenčně Kaposvár, ale další sestupující byl jeden velký otazník.

Docela velké překvapení bylo, že do bojů o záchranu se vložil Debrecen VSC. Klub, jenž se loni umístil na třetí příčce tabulky. Zahrál si dokonce Evropskou ligu, když ho v 2. předkole nemistrovské části vyřadil italský FC Turín. Podobně neslavně skončil třeba i náš Jablonec. Ve 200 tisícovém městě to fotbalem žilo a žije. Fanoušci tohoto klubu se za posledních dvacet let pořádně namlsali. Celek sedmkrát slavil titul, naposledy v roce 2014. K tomu šestkrát vyhrál národní pohár. Díky účasti v milionářské soutěži Lize mistrů, vyrostl ve městě nádherný stadion o kapacitě 20 tisíc míst.

Právě v sobotu do Debrecínu směřoval zájem celé země. Domácí hostili konkurenční Paks FC. Jednalo se o souboj kdo z koho. Vítěz by si zajistil účast v první lize, naopak poražený by sestoupil, podobné by to bylo při dělbě bodů.

Hosté se ujali z kraje zápasu vedení, v polovině druhého poločasu přišlo srovnání. Zásluhou vlastní branky hostujícího hráče to bylo 1:1. Drama gradovalo. Debrecen bojoval do poslední minuty a dostával soupeře pod tlak. Ve 4. minutě nastavení zahrávali domácí rohový kop. Ferencziho dělovka se od horní tyče odrazila na brankovou čáru a poté zase ven. Chyběl jen kousek.

Bohužel branka z toho nebyla. A tak o sestupujícím bylo rozhodnuto. Debrecen po 27 letech opouští prvoligové vody. Domácí hráči zůstali zklamaní sedět či ležet zdrceni na zeleném bitevním poli. Měli slzy v očích a vůbec nevnímali dění kolem sebe. Rozhořčení fanoušci neunesli situaci a vtrhli na hřiště a žádali tváří v tvář konfrontaci s hlavními aktéry této tragédie. Začali do hráčů strkat a urážet je. Dokonce od některých svých dřívějších hrdinů požadovali vydání dresů, jelikož si podle nich nezasloužili mít na sobě červený debrecínský dres.

 

 

Po několika minutách se na hřišti objevili těžkooděnci, kteří začali vyhrocenou situaci opět uklidňovat. V tu chvíli nespokojený dav začal couvat a vrátil se zpět do tribun. Dlouhou dobu trvalo, než se situace zklidnila a zlomení hráči mohli opustit plochu. Avšak dál nadávali šéfovi klubu Szimovi, který seděl na VIP tribuně. Jeho směrem letělo i několik předmětů. Několik desítek fanoušků pak čekal na šéfa klubu před stadionem, ale ten hlídali těžkooděnci a k dalšímu konfliktu už nedošlo.

Řádění fanoušků zašil také slovenský brankář Tomáš Košický, který odchytal celý zápas.Také pro bývalého maďarského reprezentanta Dániela Tőzséra, pětatřicetiletého středního záložníka domácích, měl tento zápas dozajista hořkou pachuť. Nejenže nezabránil sestupu, ale také schytal nedůstojné rozloučení od domácích fans. Klub totiž posléze uvedl, že jejich kapitán ukončil kariéru. 

Související články:

Reklama