Reklama
Loading...
Reklama

V sedmnácti letech lákala opavského odchovance Tomáše Rataje Sparta, on se však rozhodl podepsat svou první profesionální smlouvu v Opavě. Během sezóny nastoupil do sedmnácti utkání a vstřelil jednu branku, kterou se do historie klubu zapsal jako nejmladší střelec. Nyní mu jeho talent otevřel dveře do Norska k tamnímu mistrovi, týmu FK Bödo/Glimt, který jej sledoval už od prosincového utkání Opavy proti Jablonci.

V létě minulého roku podepsal Rataj v Opavě svůj první kontrakt. V uplynulé sezóně naskakoval do zápasů Fortuna ligy většinou jako náhradník a vstřelil jen jednu branku. Evidentně však zapracoval na svých individuálních dovednostech. Trenér Radoslav Kováč si u něho pochvaloval zejména rychlost, kterou hráč na hřišti vyniká. A svými dovednostmi oslnil dokonce i fotbalové skauty ze zahraničí. 

Ratajův manažer uvedl, že zástupci norského týmu Bödo/Glimt byli přítomni na zápase Opavy s Jabloncem, který se odehrál v prosinci roku 2020. Kromě osmnáctiletého opavského talenta sledovali jabloneckého záložníka Dominika Pleštila, s tím však doposud smlouvu neuzavřeli. Důvodem by měla být příliš vysoká částka, kterou Jablonec za Pleštila požaduje. Skauti norského mistra tak v českém fotbale bezpochyby hledali mladého, perspektivního a ofenzivně laděného hráče. 

Rataj zatím odchází do Norska na hostování, ale pokud tamní klub uplatní opci, může Opava za mladého talenta inkasovat okolo devíti milionů korun. Zajímavostí je, že ve zmíněném zápase proti Jablonci Tomáš Rataj nijak zvlášť neexceloval a trenér Kováč ho ze hřiště stáhl už v poločase. 

Povedený přestup na konci nepovedené sezóny

Pro Opavu tak může být přestup jejího odchovance příjemnou zprávou na konci nepovedené sezóny. Klub ze Slezska je se sedmnácti body na poslední příčce ligové tabulky a společně s Brnem a Příbramí se tak blíží k sestupu do nižší soutěže. V Opavě zároveň ohlásil konec současný trenér a bývalý zkušený stoper Radoslav Kováč. Přestup Tomáše Rataje ale dokazuje, jak dobře zde pracují s mládeží. V minulém roce přestoupil ze stejného klubu Filip Souček do pražské Sparty. 

Zatímto v Česku sezóna končí, v Norsku se hraje od jara do podzimu a týmy tak mají za sebou první dvě kola. Mladičký Rataj naskočí přímo do rozjeté sezóny. Navíc si v týmu úřadujícího norského mistra může zahrát předkolo Ligy mistrů, což by byl obrovský úspěch vezmeme-li v potaz, že před rokem ještě nastupoval v české lize mladšího dorostu. 

 

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama