Reklama
Loading...
Reklama

Jedno známé české přísloví říká, že tonoucí se stébla chytá. To v praxi nyní zažívají ve fotbalové Opavě. Ta čekala na krátkou zimní pauzu skutečně jako na smilování. Přelom roku však stráví s vědomím posledního místa v tabulce a na Stadionu v Městských sadech bude jistě panovat špatná nálada. Všem je jasné, že na jaře bude probíhat těžký boj o záchranu a chtělo by to zahájit druhou část soutěže nějakým bodovým ziskem, aby se z myšlenek na udržení nejvyšší soutěže nestalo absolutní tabu. Nyní se začínají skloňovat různá jména spasitelů do tohoto těžkého boje.

Na sklonku podzimu to jeden den vypadalo na příchod atraktivní posily v podobě někdejšího sparťanského záložníka Martina Haška. 18. listopadu ráno tikala v Opavě přestupová bomba, ale v odpoledních hodinách bylo vše jinak. Hrozba placení vysoké pokuty za známou Haškovu kauzu představovala pro Opava až příliš velkou překážku a záložník zůstal stále nezaměstnaným, což platí do dnešních dnů. Trenér Radoslav Kováč naopak musel pokračovat se stávající sestavou a nyní doufá v rozšíření soupisky, byť příliš pozitivního nabídnout nemůže.

Odchovanec Zlína a kmenový hráč Slavie Patrik Hellebrand hostující ve Slovácku by si mohl udělat sezonu ještě pestřejší a vydat se severním směrem. Letos však v podzimní části zasáhl pouze do sedmi zápasů a jeho čas v české nejvyšší soutěži zjevně teprve přijde. Zkušenějším hráčem v opavském hledáčku je obránce Sigmy Olomouc Jan Štěrba. V A- týmu hanáckého klubu válčí už sedm sezon, ale v podzimní části patřil rovněž k těm méně vytíženým hráčům. Do Opavy by však i tak přicházel v pozici jistého spasitele a nejsem si jist, zda je na ní v současné době připraven.

Zvláštní kapitolu představuje Tomáš Smola. Již absolvoval tři opavské sezony a stal se zde velmi oblíbeným. Jeho pozice u fanoušků se však výrazně změnila poté, co přestoupil do nenáviděného Baníku Ostrava. Tam ale na opavskou pozici nikdy nedosáhl a po roce opět změnil působiště. V tichosti odešel do rumunského CS Gaz Metan Medias, kde chtěl provést určitý restart. Ten se však zatím nepovedl a rumunská anabáze může velmi rychle skončit. Pokud by se konal tento návrat, dostal by se pod drobnohled fanoušků už kvůli krátké ostravské minulosti a pokud by se nakonec nepovedlo v Opavě ligu zachránit, byl by patrně u nich první na ráně.

Jako alternativa do zálohy by údajně mohl přijít i současný hráč Liberce Aleš Nešický. O tom však rovněž musíme mluvit jako o někom, kdo se neprosadil v novém působišti a jeho sebevědomí se patrně výrazně zmenšilo. Opava není v pozici, kdy by si mohla příliš vybírat, ale opět musí myslet na různé proměnné, které mohou ovlivnit aklimatizaci případných posil. Znovu je třeba vzpomenout na krátkou zimní pauzu či kritickou opavskou situaci.

Jarní část zahajuje opavský tým domácím zápasem s nepříjemným Zlínem a následně změří síly s největším překvapením podzimu Sigmou Olomouc. Za současné situace nemá kam uhnout a to musí dobře vědět každý hráč ochotný na jaře přetáhnout přes hlavu opavský dres. O výjimečnosti této sezony je zbytečné mluvit a na její zpestření vstupem do boje z nejtěžších asi mnoho hráčů nemyslí. Když si celou situaci shrneme, musíme si přiznat, že Opava již teď patrně vyhlíží jeden fotbalový zázrak. Při vyjednávání o posilách se bude patrně vždy jednat o krátkodobém zákroku a bude se jednat o probouzení fotbalové Šípkové růženky, ale riskovat už se zde prostě musí.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Tonoucí se Opava, Kováče se chytá
  • Baník si zvýšil sebevědomí před důležitou zkouškou
  • Reklama