Reklama
Loading...
Reklama

Mladý záložník Jan Fortelný se v podzimním přestupovém okně přesunul z pražské Sparty do teplického kádru. Roční hostování mu má zajistit zkušenosti s první ligou a udělat z něj lepšího hráče. Po prvním povedeném výkonu se dá očekávat, že se stane stabilním členem zálohy Teplic. Naplní jednadvacetiletý středopolař očekávání nadějného talentu pro budoucnost českého fotbalu? A nedělá Sparta chyby, když mladé hráče pouští do jiných ligových týmů, místo aby na nich stavěla vlastní mužstvo?

Hostování Jana Fortelného zrealizovaly Teplice doslova v poslední možnou chvíli. 5. října, tedy v poslední den podzimního přestupového okna ve večerních hodinách, se klub ze Stínadel dohodl s pražskou Spartou na ročním hostování tohoto kreativního mladého záložníka. Dá se říct, že jednadvacetiletý talent pražského klubu byl pro Teplice velice důležitým hráčem v rámci plánovaných příchodů do podzimní části, a není divu. Tento mladík pravidelně nastupuje v mládežnických reprezentačních výběrech, a s dospělým fotbalem má zkušenosti z druholigové Vlašimi nebo Jihlavy.

„Fortelného jsme delší dobu sledovali a stáli o něj. Věřím, že se v našem týmu prosadí a bude posilou,“ uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Teplic Štěpán Vachoušek.

Debut v dresu Teplic

Premiéru v dresu Teplic si Fortelný odbyl v nedělním utkání proti Liberci. Se značně oslabeným kádrem podještědského týmu si Teplice nedokázaly poradit, když i přes herní převahu a velké množství šancí prohrály 1:2. V jinak matném výkonu Teplic se zaskvěl právě talentovaný záložník.

V prvním poločase si připsal asistenci u gólu Trubače, když mu chytrou přihrávkou sklepl míč a ten pak dělovkou vyrovnal na 1:1. Ve druhém dějství vybízel mladý univerzál své spoluhráče ke skórování ještě dvakrát. Nejprve našel přesným centrem za obranu znovu Trubače, který ale šanci neproměnil. Následně vybídl ke skórování Řezníčka, ten ale ještě hledal přihrávkou lépe postavené spoluhráče, což ke gólu nevedlo.

Fortelný byl na hřišti zkrátka vidět. Svědčí o tom i situace ze 70. minuty, kdy po zákroku na něj musel hlavní rozhodčí Pechanec udělit červenou kartu. I přes značné zklamání z výsledku nešetřil slovy chvály směrem k Fortelnému hlavní kouč Teplic Stanislav Hejkal.

„Hrál velmi dobře. Já jsem se za to hrozně bil, aby Honza přišel sem do Teplic. Samozřejmě si zvyká na nějaký jiný styl hry. I když dnes jsme byli v tlaku podobně, jak to hraje Sparta. Ale myslím si, že dlouhodobě v takovém tlaku Teplice nebudou. Výkon Fortelného se mi líbil. Myslím si, že Honza je pro český fotbal příslibem do budoucna,” uvedl trenér na pozápasové tiskové konferenci.

Jednadvacetiletý záložník po debutu v 1. lize neskrýval zklamání z prohraného zápasu. Na druhou stranu byl rád, že odehrál celých 90. minut. Od působení v Teplicích si slibuje získání ligových zkušeností, za které se chce klubu odvděčit co nejlepšími výkony.

„Chci nabrat zkušenosti s 1. ligou a využít prostor, co mi Teplice nabídnou. Chci jim to vrátit co nejlepšími výkony. Udělám vše, co bude v mých silách. Snažím se prezentovat aktivní hrou. Bylo tomu tak i v Jihlavě. Trenér apeluje na to, abych hodně zabíhal za obranu a snažil se roztrhávat tu defenzivní řadu,” uvedl v rozhovoru pro klubový web.

Přístup Sparty k mladým talentům

Fortelný je dalším talentovaným hráčem, za kterým stojí klubová akademie Sparty. Otázkou je, zda by samotná Sparta neměla začít více stavět na mladých hráčích, které sama produkuje? Argumentem pro hostování mladých talentů v ligových týmech s nižšími ambicemi jsou jejich získané zkušenosti.

Protiargumentem odchodu mladých hráčů jsou drahé sparťanské přestupy „posil” mnohdy za zenitem, odchody či neumožněné návraty odchovanců a srdcařů, viz. například Martin Frýdek či Jakub Brabec, nebo i senzace ve znovu objevení střelce Juliše, který už v sezóně 2015/16 střílel góly v Evropské lize a v následujících sezónách byl opakovaně posílán na hostování.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama