Reklama
Loading...
Reklama

Velký cíl splněn! Česká reprezentace do 21 let ovládla svou kvalifikační skupinu a postupuje na EURO, které se odehraje příští rok v Maďarsku a Slovinsku. Čeští fotbaloví fanoušci se tak mohou v příštím roce těšit hned na dva evropské šampionáty s českou účastí. Po říjnové porážce ve Skotsku to přitom vypadalo, že tímto zápasem si Češi postup na EURO prohráli, díky vítězství v Litvě a Řecku i souhře dalších výsledků lvíčata za sebou ve vyrovnané skupině přece jen nechala Chorvatsko, Skotsko, Řecko, Litvu i San Marino.

Poslední zápas kvalifikace český tým odehrál už v pátek. Na konečný rezultát, ale muselo čekat až do včerejšího dne. Aby se česká U21 udržela na prvním místě, tak se musela spoléhat na zaváhání Skotska v Řecku. Řekové zvítězili 1:0 a v Česku mohla propuknout postupová radost.

Pevná obrana, slabina v ofenzivě

Před EUREM by český tým měl zapracovat především na ofenzivní části hry. Když vynecháme zápasy proti San Marinu, tak český tým vstřelil v osmi zápasech pouze osm branek. Například v posledním zápase proti Řecku sice český tým byl v tlaku, od 42. minuty hrál proti deseti, ale dlouho se nemohl střelecky prosadit.

Pomohla až penalta, kterou sice Ondřej Šašinka neproměnil, ale nedodržení pravidla o gólmanovi na brankové čáře při penaltě tentokrát českému fotbalu pomohlo. Pavel Bucha při opakované penaltě nezaváhal. U lvíčat tak stála i potřebná dávka štěstí. Vrásky může realizačnímu týmu dělat i to, že první dva útočníci Ondřej Šašinka ani Václav Drchal v posledních zápasech ve svých klubech nejsou členy základní sestavy. Silnou zbraní lvíčat je naopak defenziva, o čemž svědčí pouze čtyři inkasované branky i kometa roku David Zima.

Tým jako rodina

Velká část tohoto týmu už spolu postoupila na EURO U17 i U19. Hráči často mluví o tom, že i díky skvělým vztahům uvnitř týmu se na každý sraz těší a jsou spolu v častém kontaktu i mimo srazy. Právě vnitřní sílu týmu považuje za klíčovou i trenér Karel Krejčí, který tento úspěch řadí na úroveň titulu s Plzní.

„Vytvořila se tady fantastická parta a sen se proměnil v realitu. Všechno mi dojde asi později, teď jsem plný dojmů a emocí. A šťastný, že naše společná cesta ještě bude pokračovat. Jádro týmu je spolu už opravdu velmi dlouho a jeho vnitřní síla se nakonec ukázala i v kvalifikaci ve chvíli, kdy to bylo nejvíce potřeba. Na to jsem pyšný.“

Ve stejném duchu hovoří například i kapitán týmu Matěj Chaluš.

„Je těžké to popsat a vysvětlit, ale v týmu je chemie, kterou člověk těžko vysvětlí. Jsme rodina a bojujeme jeden za druhého na hřišti i mimo něj. To je myslím to hlavní, co nás dostalo na EURO.“

Nejstabilnějšími členy úspěšného byli Michal Sadílek a Dominik Janošek, kteří odehráli nejvíc minut. Svými zákroky lvíčata držel Martin Jedlička. Jeden z nejdůležitějších si připsal na samém konci předposledního zápasu, kdy Litevci sahali po vyrovnání. Nejlepším střelcem týmu se s pěti zásahy překvapivě stal Ladislav Krejčí. Třikrát se trefil Adam Hložek s Václavem Drchalem.

Z důvodu pandemie základní skupiny a vyřazovací část šampionátu rozdělí dvouměsíční přestávka. Základní skupiny se budou hrát od 24. do 31. března příštího roku. Vyřazovací část je na programu od 31.5. do 6.6. Soupeře českému týmu určí los 10. prosince.

Češi se na „malé EURO“ vrací po čtyřech letech. Na minulé v roce 2019 se jim postoupit nepodařilo. V samostatné české historii se bude jednat už o osmou účast na evropském šampionátu do 21 let. V roce 2002 se český tým dokonce stal mistrem Evropy v této kategorii.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama