Reklama
Loading...
Reklama

Po pondělním konci Jaroslava Šilhavého se naplno rozjely diskuse o tom, kdo by se měl stát budoucím reprezentačním trenérem. Kdo by jím měl být podle redaktorů Magazínu Žongl? To se dozvíte na následujících řádcích.

Daniel Mohr – Martin Svědík

Cesta hodného strýčka Jaroslava sice trvala pár let, ale nyní je potřeba trochu utáhnout řemen. Díky své osobnosti a dosaženým úspěchům je Martin Svědík ideální volba. Jediné, co v případě jeho osoby může způsobovat rozpaky, je malá zkušenost s velkými zápasy.

Marek Horký – Marek Kulič a Radoslav Kováč

Za mě by to měli být Radoslav Kováč s Markem Kuličem. Jsou to oba progresivní a mladí trenéři, co se snaží hrát útočný a kombinační fotbal. Jejich čas zřejmě teprve přijde, ale národní tým by měl budoucnost postavit na mladé krvi. Ač v Pardubicích nejsou na místech, kde by asi chtěli být, dal bych Kováčovi šanci. Marek Kulič je také začínající trenér, ale je člověk na správném místě a mohl by práci klidně kombinovat s klubem.

Michal Trávníček – Vítězslav Lavička

Reprezentace není pokusná laboratoř, proto bych sáhl po osvědčeném muži, jenž dokáže hrát se svými týmy moderní kopanou. Zároveň bych vsadil na respektovaného člověka, za nímž jsou výsledky a jenž má i vystupování na úrovni. Všechny tyto požadavky v mých očích splňuje Vítězslav Lavička.

Jan Lukacko – Tři favorité (Martin Svědík, Vítězslav Lavička a Pavel Hoftych)

O tom, kdo by měl nahradit Jaroslava Šilhavého na pozici trenéra fotbalové reprezentace, nemám úplně jasno. Mám ale tři osobní favority.

Kdybych si měl tipnout, domnívám se, podobně jako jiní novináři, že pomyslné žezlo převezme současný trenér Slovácka Martin Svědík. Podle jeho posledních vyjádření by se výzvě nebránil, ve Slovácku z týmu vytěžil asi maximum. Navíc jeho svěřenci hráli atraktivní fotbal. Proto je můj největší favorit na uvolněnou pozici. Nabízím ale i další dvě jména, obě ale v současné chvíli netrénují.

Jedním z nich je Vítězslav Lavička. Sportovní úspěchy v životopise má. Titul s Libercem, titul se Spartou, úspěšně vedl reprezentaci do 21 let. Aktuálně vede akademii Sparty, kterou převzal po Jaroslavu Hřebíkovi. Ve smlouvě údajně má jednu jakousi klauzuli, která by ho v případě konkrétní nabídky z Letné uvolnila.

Posledním jménem je Pavel Hoftych. Ten už také u reprezentace působil, byť v mládežnických kategoriích. Naposledy vedl Mladou Boleslav, kde teď působí jako sportovní ředitel. Pomohl tak položit základy aktuálně třetího mužstva Fortuna ligy. Dříve v této pozici vedl i Trnavu a řízení reprezentace je i o manažerské činnosti, nejen o trénování. Dobré výsledky měl s Libercem, kde ve dvou sezonách po sobě (2019/20 a 2020/21) skončil pátý a šestý.

Jiří Dostálek – Jindřich Trpišovský

Za mě by to měl být Jindřich Trpišovský, i když je to málo pravděpodobné. Momentálně jde asi o nejlepšího českého trenéra vůbec. Na rozdíl od ostatních je zvyklý pracovat s velkým týmem a zvládá velké zápasy (viz Slavia v Evropě). Stejně jako Martin Svědík (U kterého si myslím, že to nakonec bude, ale nechci jej.) je to sice trenér spíše na dlouhodobou práci, ale na rozdíl od Svědíka je schopný pracovat s poměrně dost velkou rotací a změnami v týmu. Navíc má mezi hráči i fanoušky dobré jméno a stáli by za ním. Jak říkám, podle mě vesměs nepravděpodobné a nakonec to bude kouč Slovácka, ale podle mě teď asi nejlepší volba z českých luhů a hájů.

Petr Vížďa – Martin Svědík

Myslím si, že zapracovávat nyní na post kouče našeho nároďáku cizince je katarze, kterou si aktuálně nemůžeme dovolit. Tito trenéři potřebují daleko větší čas na adaptaci k místním podmínkám. Navíc hodit ho rovnou do finálového turnaje je obrovský risk. Všichni jistě cítíme, že českým trenérem číslo jedna je nyní Jindřich Trpišovský. Ten se ovšem plně věnuje Slavii a k práci u národního týmu se ani nevyjadřuje. Z těchto důvodů jsem pro obsazení právě uvolněného místa šéfa lavičky reprezentace Martinem Svědíkem. Je to typ progresivního trenéra se zkušenostmi z naší ligy, ale i mládežnických reprezentačních výběrů. Především v posledních letech dokazuje své velké kvality, když v naší lize postavil Slovácko do role, ve které už hodně dlouho nebylo. Další bernou mincí je i jeho nedávné vyjádření o ambici stát se nástupcem Jaroslava Šilhavého.

Michael Skudrzyk – Martin Svědík

Český národní tým potřebuje po odchodu Jaroslava Šilhavého svěží vítr i srovnání do latě. To by mohla poskytnout energie a náročnost Martina Svědíka. Trenéra, jehož kariéra je na rozdíl od jiných zmiňovaných kandidátů na vzestupu a její vrchol teprve může mít před sebou. Slovácko pod ním zažilo nejúspěšnější éru v historii klubu. Z o udržení bojujícího klubu stvořil vítěze MOL Cupu, dvakrát po sobě čtvrtý klub Fortuna ligy a účastníka základní skupiny Evropské konferenční ligy, ve které jeho svěřenci podali vynikající výkony. Takový progres jiný český trenér se svým klubem v poslední době nezaznamenal. Zároveň už v Uherském Hradišti s aktuálně přestárlým kádrem těžko může dokázat víc a po pěti letech potřebuje novou výzvu.

Eduard Nosek – asi Martin Svědík

V aktuální chvíli bohužel ideálního trenéra v českém prostředí nevidím. Zároveň však neuznávám názory, že Martin Svědík nemůže být koučem reprezentace, protože nevedl velký klub. Ze Slovácka udělal tým, který vyhrál MOL Cup a při troše štěstí mohl loni postoupit do jarní části Konferenční ligy. Na hráče je tvrdý, ale právě takový přístup je vzhledem k dění okolo národního týmu v posledních měsících potřeba.

Vojtěch Ignác – Martin Svědík a Jaroslav Veselý

Za mě z nabízených variant ta nejvíc “sexy.” Argument, že neprošli Spartou nebo Slavií, neberu. Více bych ocenil právě to, kam svou prací posunuli kluby, které hrály do té doby ligu takříkajíc do počtu. Náš nároďák je momentálně vůči nejlepším evropským klubům v podobné pozici, jako bývalo Slovácko proti top trojce. Oba si potrpí především na výkon, ne na jméno. Když na to přijde, odkomunikují si důležité věci sami. Nemusí za ně mluvit člověk v pseudofunkci, jako je v současné době manažer reprezentace. Navíc se nemusíme bát, že by neměli čuch na zásadní momenty a nevěděli si rady, jak do zápasu sáhnout. Pokud nám na zasedání VV FAČR Petr Fousek sliboval hledání koncepčního trenéra a nejednalo se zase o planá slova, pak nevidím jinou variantu, než jít cestou mladých trenérů. Alespoň jednoho bych na lavičce nároďáku chtěl. A pokud by na ní měli sedět oba, jsem jedině pro.

Pohled ze Slovenska: Róbert Hložka Zahraniční trenér

Výběr trenéra reprezentace byla vždy složitá volba. V první řadě je potřebné si uvědomit, že trenér má na práci s hráči jen omezený čas. Volba zahraničního trenéra je vždy složité téma a je přirozené, že jsou preferováni domácí trenéři. V posledních letech je však vidět na řadě národních týmů, že zahraniční trenér může přinést něco víc. Není třeba se dívat příliš daleko. Slovensko a Maďarsko dokázali přivést na evropský šampionát trenéři z Itálie. Dobrým obrazem je i poslední Mistrovství světa a zlepšení týmu Saúdské Arábie. Ti to trenéři vždy národnímu týmu něco dali a totéž se týká Česka. Každému trenérovi se může stát, že jeho působení nevyjde podle představ. Minimálně by však měl mít pozitivní vliv na to, z čehož bude tým těžit v budoucnosti. Můj pohled je tedy jasný. Ačkoliv je to velká změna a risk, dal bych šanci zahraničnímu trenérovi.

Reklama