Reklama
Loading...
Reklama
Bílek Astana
Bílek patrně dostane podmínku pro další pokračování

Úvod

V pátek se nám po krátké pauze vrací nejvyšší česká soutěž. Ročník 2020/2021 bude mít 18 účastníků a konkurence bude tedy obrovská.  Sezóna nám může, jak to bývá ve fotbale zvykem, dopadnout jakkoliv. Můžeme se dočkat dominance favoritů ale stejně tak i nečekaných černých koní. Scénářů je hodně a já si pro vás jeden z nich připravil.

V dalších dnech můžete očekávat odhalování, jak by podle mě mohl dopadnout letošní ročník Fortuna ligy. V sestupném trendu se dostaneme od možných sestupujících až k mistrovi české ligy.

Při rozhodování o umístěních byl brán zřetel na několik různých hledisek. Mezi ně patří: loňské umístění, předvedené výkony po restartu ligy, kurzy sázkových kanceláří, letní posilování či oslabování týmu, forma v přípravných zápasech atd.

Je samozřejmé, že procentuální šance na to že by tento žebříček měl vyjít, je malá. A je jasné, že ne každému fanouškovi se bude líbit, na jakou pozici jeho tým pasuju. Jenže kdyby si mohl každý fanoušek vybrat, jak se jeho milovaný klub umístí, tak samosebou máme 18 prvních míst.

Každopádně budete mít shrnutí toho, co se dá od každého týmu v nové sezóně očekávat. Dozvíte se, jaké v létě uskutečnily transfery či koho se vyplatí v každém klubu sledovat. A na konci sezóny si můžeme pak srovnat, jak moc byl tento scénář mimo či v čem se trefil. Tak pojďme na to!

Tvrdík Slavia
Tvrdíka čeká zkouška obratnosti ve fotbalovém prostředí

18. místo – SFC Opava

Minulý ročník:   – 15. místo

                           – nejlepší střelec René Dedič (4 góly)

Slezský klub se loni vyloženě protrpěl k předposlední příčce a patřil mezi kluby, které vyloženě zachránila pandemická situace ve skupině o záchranu. Věřím tomu, že v normálním režimu by mašírovala do druhé ligy.

Od Opavy se rozhodně čekalo více. Jenže v týmu jednoduše chybí kvalita. Nejlepší střelec Opavy Dedič měl na kontě pouhé 4 góly a Lukáš Železník se stal s 3 asistencemi nejlepším nahrávačem v týmu. To jsou až hrůzostrašné statistiky.

Příchody: Lukáš Holík, Matěj Helešic, Barosz Pikul

Odchody: Petr Zapalač, Tomáš Jursa

Tým zodpovědný za přivádění nových hráčů do klubu se zatím může pyšnit třemi posilami. Kromě prodloužení hostování Jiřího Texla z Olomouce, přivedl slezský klub do svých řad Holíka z Dukly, z Polska Pikula a koupila Helešice, který doteď v Opavě hostoval z Baníku Ostrava.

Nepříjemnosti způsobené koronavirem ovlivnily dobu a kvalitu letní přípravy Opavy před začátkem nové sezóny. V přípravných zápasech slezský tým ani jednou nevyhrál a myslím, že tohle si bohužel přenesou i do startu české ligy. Navíc nevěřím tomu, že kvalita příchozích posil je dostatečná pro celkové pozvednutí týmu.

Koho sledovat: Lukáš Holík

Holík na Slezsko přichází jako nejgólovější hráč Dukly Praha. V loňském tažení druhou ligou měl výrazný podpis pod tím, že se klub umístil na 3. příčce. Na tomto úspěchu se podílel 11 góly.

Pro srovnání – to je jen o 6 gólů míň, než vstřelila celá Opava v lize za minulou sezónu.

Laštůvka, Baník
Jan Laštůvka má za úkol najít nového bankovského lídra

17. místo – 1. FK Příbram

Minulý ročník:   – 16. místo

                           – nejlepší střelec Michal Škoda (7 gólů)

Co se týče rozporuplného ukončení soutěže nejhlasitější tým. Šéf klubu Jaroslav Starka dlouho zbrojil pro to, aby se soutěž nedohrála a tím pádem se Příbram vyhnula sestupu. A k tomu nakonec i došlo.

Nicméně je nutné uznat, že po angažování Pavla Horvátha na pozici trenéra do druhé půlky sezóny se herní projev Příbrami zvednul. Ani to však nestačilo na výsledky, které by klub vytáhly ze dna tabulky.

Příchody: Isaac Boakye, Tomáš Pilík, Jakub Šiman, Stanislav Vávra

Odchody: Michal Škoda, Miroslav Slepička

V příbramském zákulisí bylo v letní pauze rušno. Do týmu se z Jablonce po roku a půl vrací Pilík, z Viktorie Plzeň přišel jako volný hráč Šiman a formou hostování jeho kolega Václav Svoboda. Na letních testech v Příbrami z druholigového Sokolova uspěl útočník Vávra, čímž si vysloužil přestup do první ligy.

Zajímavou posilou může být i Isaac Boakye ale aby tyhle posily stačily na záchranu, to si nemyslím. Příbram pod Horváthem jistě prochází určitou změnou. Nevěřím však, že to už v této sezóně bude sklízet požadované ovoce.

Koho sledovat: Isaac Boakye

Dvaadvacetiletý ghanský fotbalista přichází z LECA, třetiligového portugalského týmu. Dokáže hrát jak na pozici hrotového útočníka, tak na křídle. Jestli ale dokáže právě on nahradit góly Michala Škody, je pouze otázkou.

Compaoré v drese Club Africain
Z Tunisu do Vršovíc?

16. místo – FC Fastav Zlín

Minulý ročník:   – 13. místo

                           – nejlepší střelec Tomáš Poznar (9 gólů)

Klub z města Tomáše Bati si do poslední chvíle přehazoval 14. místo s Karvinou. Rozhodně se není ani potřeba diskutovat o tom, že zlínské vedení mělo o umístění v tabulce jiné představy.

Tým z Moravy táhnuly hlavně výkony zkušeného kapitána a střelce Poznara a slovenského legionáře Roberta Matejova. Dobrou zprávou pro klubové vedení a trenéra Bohumila Pánika je to, že oba dva budou na zlínské Letné pokračovat i v této sezóně.

Příchody: Youba Dramé, Václav Procházka

Odchody: Petr Hronek, Ondřej Bačo, Adnan Džafič, Lukáš Bartošák

Co se týče posilování týmu, tak už je podle generálního manažera Zdeňka Grygery hotovo. Zlín přivedl do svých řad velezkušeného Procházku, který bude velitelem stoperské trojky s Buchtou a Simerským.

Trenér Pánik může počítat i s francouzským rychlíkem Dramém, jenž přichází z druholigového Ústí nad Labem. Dramého by podle sdělených informací rád využíval na křídle. Sám Pánik sní v osmnáctičlenné lize o umístění Zlína v horních patrech tabulky. To však podle mě opravdu zůstane pouze snem.

Koho sledovat: Youba Dramé

Mladý ofenzivní hráč si o příležitost v první lize řekl 10 brankami ve Fortuna národní lize. Jde o útočníka, který kromě několika stupňů rychlosti oplývá i vytříbenou technikou. Pro Zlín rozhodně skvělá akvizice.

Související články:

Reklama