Reklama
Loading...
Reklama

Všichni fotbaloví fanoušci jistě zaregistrovali v poslední době časté hráčské přesuny mezi Slavií a Libercem. Vzhledem ke kontextu posledních tří let se nejedná o nic překvapivého. Celý tento cyklus začal přesunem Jana Sýkory do Edenu na začátku roku 2017 a zatím skončil podpisem smlouvy devatenáctiletého Michala Berana a hromadným hostováním tří slávistů v Liberci. Nemůže se ve výsledku jednat o riskantní podnik se širším kontextem.

 

Šéfové těchto klubů Jaroslav Tvrdík a Ludvík Karl mají za sebou velmi kontroverzní minulost a řada lidí jim nemůže přijít na jméno. Oba pánové se nijak netají nadstandardními vztahy s prezidentem Milošem Zemanem a i to může mít vliv na jejich obchodní chování. Zmíněné kluby prezentují jako srdeční záležitost, ale především v případě Ludvíka Karla se jedna v podstatě jen o drahou hračku. Může jejich současná spolupráce přinést sladké plody?

Když se vrátíme na začátek 3. tisíciletí, vzpomeneme si na podobně úzkou spolupráci mezi Spartou a Jabloncem. Pomáhaly k ní nadstandardní vztahy mezi šéfy Miroslavem Peltou a Vlastimilem Košťálem. Jedná se však o stejný případ. Pokud si vzpomeneme na některé příklady této spolupráce vybaví se nám například Tomáš Jun či Tomáš Hübschman. Ti však v té době teprve poznávali českou ligovou realitu, trenéři je neviděli jako připravené na účinkování v největším českém klubu a provinční klub z Jablonce pro ně znamenal jistý mezistupeň. Oba tito hráči si později zahráli Ligu mistrů a čekala na ně zahraniční angažmá. U kooperace mezi Slavií a Libercem však najdeme odlišné případy. 

V minulé sezoně zamířil na sever Čech Alexander Baluta, pro nějž se nenacházelo místo ve slávistické sestavě a některé výroky naznačovaly značné ochlazení vztahů mezi ním a trenérským štábem. Podobně nežádoucím se stal těsně před tím Jan Sýkora, jenž dnes také příliš neví, zda ještě může profesně stoupat. Jako poslední příklad se včera zrodilo kompletní slávistické trio, jež bude k dispozici trenéru Pavlu Hoftychovi. Zcela pochopitelné je toto hostování u Daniela Koska. Jako devatenáctiletý se chystá teprve okusit ligovou atmosféru a Liberec pro to může představovat ideální místo. Pak jsou zde však další dva hráči budící jistý důvod k zamyšlení. 

Příbramský odchovanec Jan Matoušek braný jako jisté dítě Jaroslava Starky přicházel do Slavie před dvěma lety údajně za 40 milionů korun. Všem muselo být jasné, že první ligové zkušenosti bude sbírat jinde než v Edenu, ale čas letí a na vršovickém stadionu si ani za dva roky místo nevydobyl. Blížící se ligový podzim může být také jeden z prvních zlomových. 

Třetím do party je zlínský odchovanec Jakub Jugas. Do Slavie přicházel v roce 2017 a patřil k hráčům, jež částečně uspíšili konec kariéry někdejšího slávistického kapitána Jiřího Bílka. Do koncepce Jindřicha Trpišovského se však následně příliš nehodil a začala série jeho hostování. Postupně oblékl dresy Mladé Boleslavi, Jablonce a nyní se chystá na podzim v konkurenčním Liberci. Vzhledem k tomu, že je mu již dvacet osm let, evidujeme u jeho kariéry až příliš mnoho nejistoty. 

Slavia má za cíl obhájit mistrovský titul a opět si zahrát základní skupinu Ligy mistrů. Pokud by se tento postup skutečně povedl, znamenalo by skvělou zprávu pro celý český fotbal. Na druhou stranu bych se však bál praktické ukázky přísloví, že s jídlem roste chuť. Pokud by se dostavila u slávistického vedení další chuť utrácet budila by celá věc u zmíněných hráčů patrně i jistou bezmoc. 

Jaroslav Tvrdík a Ludvík Karl se nyní vzájemně potřebují. Někdejší ministr obrany jako šéf Slavie představuje pro majitele firmy Preciosa jistý zdroj příjmů díky pravidelným hráčským přesunům z Liberce do Prahy. Poslední příklad představuje záložník Tomáš Malinský. Ludvík Karl zase předčí Jaroslava Tvrdíka v orientaci ve fotbalovém prostředí. Pohybuje se v něm mnohem déle a může poskytnout cenné rady v souvislosti s celkovým děním. Proslulý “Luftjarda” se nijak netají svými ambicemi zasáhnout do vedení celého českého fotbalu a v libereckém podnikateli může najít potřebného partnera.

Z hlediska těchto dvou pánů se může jednat o jedno velmi povedené pouto. Jaké však mohou být sportovní důsledky? Z pohledu Liberce se může jednat o zajímavou finanční injekci, ale v těchto případech hostování se nemůže jednat o podporu dlouhodobé koncepce. Finanční možnosti Slavie se jeví v současné době jako neomezené, ale ani to ji nezbavuje povinnosti odpovědného chování na fotbalovém trhu přílišná fluktuace hráčů ji může udělat nedůvěryhodnou i pro další potenciální obchodní partnery. A skutečně tomu není tak dlouho, co Slavia za svou rozhazovačnost velmi draze zaplatila.

Související články:

  • Na rychlík Slovan- Slavia nadesá mladíček Beran
  • Reklama