Reklama
Loading...
Reklama

Záložník moskevského Spartaku a české reprezentace Alex Král se stal v poslední době důležitým elementem reprezentační zálohy a ve fotbalové Evropě to podle všeho nezůstalo bez povšimnutí. Do ruské metropole mají nyní již přicházet nabídky z kolébky fotbalu a situaci kolem něj prý velmi intenzivně mapují Newcastle či další tradiční klub Everton. Jedná se o další ukázku výrazného progresu záložníka, jež svým vzhledem připomíná Brazilce Davida Luize. Kam až může vystoupat?

 

Když v srpnu loňského roku nabíral ruský směr a musel se pomalu začít učit azbuku, kterou ve škole jeho generace již nepoznala, stal se terčem spekulací. Názory na tento krok se dostavovaly různé. Přechod z české ligy do ruské dnes musíme brát jako profesní růst a to zvlášť v případě, kdy hráč přestupuje do předního moskevského klubu s těmi nejvyššími ambicemi. Najdeme řadu českých fotbalistů, kteří si Rusko zamilovali jako Jiří Jarošík či Radoslav Kováč, ale také známe řadu případy hráčům, kteří ruské angažmá považují za přešlap. Přicházely také názory, že je Alex Král na angažmá v Rusku ještě příliš mladý, ale v podobném věku mířili do Ruska i jeho slávističtí předchůdci Marek Suchý či Tomáš Necid. Prvně jmenovaný se rovněž usadil ve Spartaku Moskva a posléze získal angažmá i na západě a dnes hraje německou Bundesligu.

Když Alex Král odcházel do Ruska, mluvilo se o tom, že Slavia za něj inkasovala zhruba 300 milionů korun a v rámci současné situace na fotbalovém trhu se jednalo o maximum možného. Talentovaný záložník musel obětovat atraktivní zápasy v Lize mistrů a ukazoval své umění stovky kilometrů od domova. Podle svých vyjádření do médií však svého rozhodnutí nikdy nelitoval a bral Rusko jako velmi dobrou fotbalovou i životní školu. Spokojeně vypadala i Slavia. Svému odchovanci by možná přála angažmá v západním směru, ale jak jsme již říkali, atraktivnější nabídka by z něj nepřišla.

Když Alex Král přijíždí na reprezentační starty, mluví o Rusku v superlativech. Zdůrazňuje, že si ho vybral historicky nejúspěšnější ruský klub a cítí se být lepším fotbalistou. Podle všeho se nachází vlastně ve fotbalové pohádce, kterou umocňuje i jeho současná pozice v reprezentaci, kde patří společně s Tomášem Součkem a Vladimírem Daridou k základním pilířům. Podle všeho tedy skutečně nastává čas k dalšímu fotbalovému kroku vpřed, jenž by mohl ve výsledku poskytnout zajímavou službu celému českému fotbalu.

O možnosti přestupu do Anglie mluví velmi otevřeně nyní i hráčův agent a někdejší záložník Slavie Karol Kisel. Těžko říct, ve kterém klubu by Krále viděli čeští fanoušci nejradši, ale samotné působení na ostrovech přináší fotbalovou prestiž. V Newcastlu by měl za úkol navázat na zesnulou klubovou legendu Pavla Srníčka, verze Everton by znamenala zisk působiště několik stovek metrů od stadionu, který milují Patrik Berger, Vladimír Šmicer a Milan Baroš. Ve hře je prý i varianta West Ham, která by znamenala rozšíření slávistické kolonie u “kladivářů”.

Když se podíváme na ekonomickou stránku věci, je prý současná tržní hodnota Alexe Krále oproti příchodu do Moskvy více než dvojnásobná, přičemž Spartak musel do Edenu poslat 300 milionů korun. Momentálně je Alexi Královi pořád jen dvaadvacet let, ale patrně má před sebou další zásadní fotbalové rozhodnutí. Pokládám si však již dnes otázku. Kdy jindy, když ne teď?

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Případ Alex Král. Neměli by si reprezentační trenéři víc vycházet vstříc?
  • Rusku vládne český Král!
  • Reklama