Reklama
Loading...
Reklama

Tímto příspěvkem startujeme novou rubriku zaměřenou na ty nejstarší fotbalová jeviště, která fungují až dodnes. Postupně si ukážeme TOP 10 stadiónů, které se všechny shodou okolností nachází na Britských ostrovech, což jen reflektuje popularitu kopané v této oblasti.

Celtic Park, největší fotbalový stadión ve Skotsku, je spojen především s klubem Celtic FC. Domácí klub Celtic Glasgow fungoval už pět let před otevřením stadionu na nedalekém 200 yardů vzdáleném hřišti, kterému se rovněž říkalo Celtic Park. Problémy ohledně nájemní smlouvy ale rozhodly a tým se přestěhoval v roce 1892 současně s otevřením nového stadiónu na adresu, kterou dodnes nezměnil. Stadión leží v největším skotském městě Glasgow, jedná se o nejstarší kolos v zemi a o osmý největší stadión na ostrovech a nebo třetí, když započteme jen klubové stadióny. S kapacitou 60 832 míst je větší jen svatostánkem Manchesteru United Old Trafford (75 731) a Tottenham Hotspur Stadium (62 303). Přezdívky pro tento stadión jsou Parkhead a fanoušky Celticu je přezdíván Ráj (The Paradise).

Celtic Park byl původně otevřen 20.srpna 1892 a to zápasem Celticu proti Rentonu. Celtic Park byl už od začátku velice úspěšný a během Britského domácího šampionátu (1894) v rámci utkání Skotska s Anglií si už tehdy připsal návštěvnost neuvěřitelných 45 107 diváků i přesto, že původní kapacita byla 40 000 míst. Díky rekonstrukcím mezi lety 1994-98 byla kapacita navýšena až na výše zmíněných 60 832 sedadel, což stálo £40M.

Stadión byl původně postaven s kulatým půdorysem, avšak postupně se změnil v ten obdélníkový, který ve velkých zápasech tvoří úžasnou atmosféru. Celtic Park je složen ze čtyř tribun, přičemž obě koncové pojmou 13 000 diváků, hlavní necelých 8 000 a ta největší Severní nabízí až 27 000 míst. Podle průzkumu stanice BBC, který proběhl v roce 2002, je Celtic Park vůbec nejpopulárnějším sportovním stadionem ve Velké Británii (získal 60% hlasů).

Obrovská kapacita není přínosná jen pro domácí Celtic. Stadión využívá i skotská reprezentace pro některé ze svých zápasů, konají se zde hudební koncerty a plno dalších událostí, především ale týkajících se různých domácích akcí v rámci Britských ostrovů.

Reklama