Reklama
Loading...
Reklama

Po minulém článku z této rubriky, kdy jsme rozebírali jeden z nejslavnějších stadionů světa anglický Anfield, se dnes pro změnu podíváme na málokomu známý stadion Cappielow Park, který se však řadí na 6. místo v rámci nejstarších stadionů na světě.

Cappielow Park se nachází na jihu Skotska a je domovským stadionem týmu Greenock Morton FC hrající skotskou Championship, tedy druhou nejvyšší soutěž. Stadion byl postaven už v roce 1879 a už od svého počátku je součástí výše zmíněného klubu, který vznikl dokonce ještě o pět let dříve. Ve svých počátcích hřiště sloužilo nejen fotbalu. Fanoušci se přicházeli na Cappielow bavit také sledováním atletiky nebo dráhové cyklistiky. Největší radost zavládla na místě v roce 1922, když místní klub získal na domácím hřišti Skotský pohár po výhře nad Glasgow Rangers.

Nejvyšší historická návštěvnost v tomto stánku čítá 23,500 diváků, kteří byli na stadionu přítomni v roce 1922 v rozhodujícím ligovém utkání s Celtikem. Dnešní kapacita je omezena na 11,589 míst, z čehož je pouze 5,741 míst k sezení. Tribuna za západní brankou (na fotce ta v pozadí) se nazývá The Wee Dublin End a obsahuje pouze levičky bez možnosti opření se. Toto pojmenování nese po irských imigrantech z Greenocku, kteří údajně tuto tribunu v historii navštívili. Hlavní tribuna (na fotce nalevo) byla vybudována v roce 1931 a až do devadesátých let také obsahovala dřevěné lavice, které však byly nahrazeny klasickými plastovými sedadly. Naproti hlavní tribuny se na severu nachází tribuna přezdívaná The Cowshed, která původně sloužila pro domácí i hostující fanoušky, ovšem dnes slouží pouze domácím. Stejně jako hlavní tribuna je i zastřešená a složená z platových sedaček. Za východní bránou (na fotce v popředí) se nachází tribuna s názvem The Sinclair Street End. 

I když se jedná o poměrně malý stadion na britské poměry, tak stadion hostil i pár jiné utkání než jejich domovského týmu. Ke svým utkáním zde pravidelně nastupuje tým Celtic U20, který zde 3.října 2013 sehrál v rámci UEFA Youth League svůj zápas se slavnou Barcelonou (1:2), i když tedy jen s mládežnickým týmem tohoto slavného klubu. Stadion byl také jedním ze tří dějišť Mistrovství Evropy U17 v roce 2012.

 

Reklama