Reklama
Loading...
Reklama

Sparťanský tým začíná letní přípravu už 24. července a je víc než jisté, že do ní naskočí více hráčů, než kolik ji dohraje. Napínavá situace se bude odehrávat hlavně v přední linii, protože s navrátilcemi z hostování a novou posilou ze zahraničí vznikne v útoku letenských obrovský přetlak. A ten musí vedení logicky nějak vyřešit.

Libor KozákBenjamin Tetteh. To je dvojka, která tvořila útok Sparty v letošním ročníku. Na hrotu se často střídali a dostávali oba hodně prostoru. Statisticky se rozhodně víc vyznamenal český zástupce.

Kozák totiž rozvlnil sítě v brankách soupeřů hned 14 krát a dělí se o sošku nejlepšího střelce ligy se slávistickým Petarem Musou. Tetteh svůj čas na hřišti dokázal přetavit v 7 gólů. A nebudem si lhát, čekalo se od něj více.

Ghanský rychlonohý fotbalista měl být další sparťanskou útočnou hvězdou tmavší pleti po vzoru Léonarda Kweukeho a Bonyho Wilfrieda. Tyhle očekávání však zatím rozhodně neplní. Naopak často zklamává ve vyložených šancích a bývá fanoušky kritizován za to, že mu na hřišti chybí opravdový zápal do hry.

Dva navrátilci, jeden zelenáč

V letenském útoku se teď musí situace přepočítat. Z úspěšných hostování se totiž vracejí zpátky Matěj Pulkrab a Lukáš Juliš. A oba dva mají co nabídnout.

Pulkrab se v Bohemians prakticky ihned chytl a během chvilky se stal oporou a oblíbencem fanoušků. Urputná bojovnost a důraz jsou jeho hlavní zbraně. I díky nim nasázel pět gólů a měl lví podíl na fantastické formě Klokanů.

A Juliš? Pětadvacetiletý blonďák vletěl do hostování v Sigmě Olomouc jako uragán. Hned po zimním příchodu se stal klíčovou postavou a začal řádit. Výsledkem je 8 gólů ve 12 zápasech. To je přesně o branku víc, než se povedlo vstřelit Tettehovi za mnohem větší porci utkání. Navíc Juliš stejně jako Pulkrab za Spartu dýchá a lásku k letenskému klubu by mohl rozdávat.

Do toho všeho nedávno Sparta přivedla zahraniční posilu, Martina Mincheva. Devatenáctiletý Bulhar bývá často jmenován v žebříčcích největších talentů Evropy.

Na Letnou přestupuje z Černo More Varna, celku první bulharské ligy. Zde se mu povedlo letos vstřelit 6 branek, což z něj udělalo druhého nejlepšího střelce svého týmu.

Chodí pešek okolo…

Není možné, aby ve Spartě zůstalo tolik útočníků. Takový luxus je naprosto zbytečný. Dá se předpokládat, že pozici Libora Kozáka nikdo neohrozí a tak nemusíme o jeho odchodu ani spekulovat.

Co ovšem s tím zbytkem? Logicky uvažujme, že víc než dva hroťáci nejsou v týmu, který hraje na jednoho útočníka, potřeba. Minchev s Julišem jsou podle mě hráči, kteří jsou schopni naskočit i na křídle. Byl by to však spíše krok zpátky nenechat fotbalistu hrát na pozici, kde se mu ověřeně daří a dělat s ním raději pokusy.

Nemůžu si pomoct ale Tetteh by měl podle mě tým opustit. Ať už přestupovým nebo hostovacím způsobem. Nechci jeho kvality nijak snižovat ale srovnejme si jej s ostatními. Ghanskému fotbalistovi chybí ten “rudý zápal”, který by z něj na hřišti vymáčkl maximum a jeho čísla bohužel nejsou taky nijak ohromující.

Minchev je nová akvizice, takže se dá čekat, že si přípravu projde celou. Na konci se pak vedení rozhodne, jestli zůstane v týmu nebo ho zapůjčí jinému ligovému celku, kde se vyhraje a zvykne si na české prostředí.

Ze dvojky Pulkrab – Juliš mi vychází výrazně lépe druhý jmenovaný. O pozici na Letné si svým půlročním působením na Hané řekl opravdu hlasitě. A myslím, že by byla chyba mu nedát šanci.

Pulkrab by měl zůstat ještě chvilku v Ďolíčku u Klokanů, kde má jistotu herní zátěže. Důrazný útočník se dlouho potýkal s vleklým zraněním achillovky a bylo by tedy víc než dobře, kdyby měl co nejvíce času se vyhrát.

Tohle jsou počty, které mně osobně dávají největší smysl. Nicméně nejsem ani věštec a ani člen vedení Sparty, takže nezbývá než si počkat, jak tohle nakonec dopadne.

Související články:

Reklama