Reklama
Loading...
Reklama

Slovenskou ligou prochází v posledních letech spousta zajímavých zahraničních fotbalistů, kteří odtud následně míří do západnějších soutěží. Například Brazilec Rafael Ratao (dříve Slovan) září ve francouzském Toulouse, jenž útočí na postup do Ligue 1. Za zmínku stojí i nadějný arménský reprezentant Vahan Bichakhchyan (Pogon Štětín) nebo slovinský útočník Andraž Šporar (Middlesborough). Kdo může jít v jejich šlépějích?

Žebříček je sestaven z hráčů pod 30 let. Data pochází z PER90INDEX sportovně-datové společnosti Comparisonator. Algoritmus indexu sbírá pomocí umělé inteligence čísla z více než 500 statistik, vybírá z nich ty relevantní k hráčově pozici (např. pro útočníky – góly, asistence, vytvořené šance, driblingy, úspěšnosti soubojů, přihrávek atd.) a nakonec to přepočítá na odehrané zápasy.

5. Philip Elayo Azango – 406 bodů

AS Trenčín, 24 let

Nigerijský křídelník je v letošní sezóně základním pilířem trenčínské sestavy. Za AS nastoupil do každého z dosavadních 25 ligových zápasů a svůj čas na hřišti proměnil v 7 gólů a 4 asistence.

Azango prožívá již svoji druhou trenčínskou štaci. Poprvé do západoslovenského města zamířil v roce 2017 z nigerijského Plateau United. Během své úvodní sezóny zaujal a na začátku té druhé přestoupil do belgického Gentu, kde se mu ale nepodařilo prosadit. Nastoupil jen do jednoho ligového a jednoho pohárové utkání.

Po dvou letech se tak vrátil jako volný hráč do Trenčína. Comeback se vydařil, aktuálně se jedná o jeho osobně nejúspěšnější ročník a jeho jméno bude jistě v letním přestupovém okně hojně skloňováno.

4. Kingsley Madu – 408 bodů

AS Trenčín, 26 let

Ještě lépe je na tom další nigerijský fotbalista, Azangův týmový kolega, Kingsley Madu. Levý bek Trenčína vyčnívá svými defenzivními statistikami nad průměrem ligy. Co ho opravdu zdobí, je ale aktivita dopředu.

Madu má na své pozici největší počet přihrávek do finální třetiny hřiště, dokáže dlouhými pasy přetáčet hru a nebojí se vzít na lajně míč na sebe a driblingem přečíslit soupeře.

Až pozoruhodně podobný je jeho příběh s Azangovým. I Madu je v Trenčíně už podruhé. Na Slovensko se poprvé dostal již v roce 2014 z nigerijského El Kanemi. Stačily necelé tři sezony a dvacetileté naděje si všiml belgický Zulte Waregem. Následovala epizoda, kdy se nedokázal plně prosadit, vyzkoušel si hostování a po trápení v dánském Odense zamířil zpět na Slovensko.

3. Kyriakos Savvidis – 433 bodů

Spartak Trnava, 26 let

Houževnatý Řek nechybí v základní sestavě Trnavy, pokud jej netrápí zásadní problémy. Defenzivní záložník chyběl v sezóně jen ve dvou ligových zápasech a důvěru splácí na více frontách.

Na své pozici vládne statistice zpětně vybojovaných míčů po jejich ztrátě. Kromě obranného operování ve středu hřiště a rozdávání přihrávek do celé šířky hřiště jej ale zdobí i dva důležité přesné zásahy. Jeden vítězný proti Senici (2:1) a druhý remízový v derby proti DAC (1:1).

Savvidis patří k úspěchům akademie PAOKu Soluň. Odsud zamířil v roce 2016 na krátké hostování do Michalovců, kam po třech letech přestoupil jako volný hráč. Před loňským ročníkem slovenské ligy si jej následně vytáhla právě Trnava.

2. Benson Anang – 440 bodů

MŠK Žilina, 21 let

Mezi nejzajímavější naděje slovenské Fortuna ligy patří i krajní bek Žiliny. Anang oproti předchozím hráčům nepatří mezi jasné pilíře v tomto ročníku, ovšem svůj čas na trávníku dokáže efektivně využívat.

Rychlonohý Ghaňan nemá potíže působit ani jednom z krajů hřiště. Co se týče gólů a asistencí, má nízkou produktivitu. Jeho přednost je ale jinde, a to u zakládání protiútoků, přečíslování a zásobování spoluhráčů nebezpečnými centry do vápna.

V širší fotbalové veřejnosti se o jeho jméně už ví. Anang totiž v březnu minulého roku odehrál dva celé zápasy v ghanské reprezentaci. Jednalo se o kvalifikaci na Pohár afrických národů, ve které si dokázal připsat jednu asistenci.

Nyní jednadvacetiletý bek patří k úlovkům vyhlášené žilinské akademie, která jej objevila v jedné z nižších ghanských soutěží.

1. Jaromír Zmrhal – 478 bodů

Slovan Bratislava, 28 let

A český zástupce na závěr. Zmrhal po příchodu z Itálie ihned zapadl do týmu a je naprosto klíčovým článkem ofenzivy lídra slovenského fotbalu. Se sedmi brankami a čtyřmi gólovými přihrávkami je společně s Ezekielem Hentym nejproduktivnějším hráčem Slovanu.

Levonohý křídelník operuje hlavně na levé straně hřiště, trenér Vladimír Weiss st. se jej ale neštítí využívat i napravo. Ex-slávista je kromě vlastní produktivity přínosný i množstvím vytvořených příležítostí pro své spoluhráče. Ve statistice přihrávek vedoucích k ohrožení branky patří k nejlepším.

Zmrhalovi po úspěšném působení v pražské Slavii nevyšel podle představ přechod na zahraniční scénu. V první sezóně za Bresciu si dokázal zapsat dva přesné zásahy v Serii A, sestupu týmu do druhé ligy ale nedokázal zabránit. Po mdlé půlsezóně v druhé italské lize došlo k polití živou vodou ve formě hostování v Mladé Boleslavi. V 18 zápasech přispěl týmu čtyřmi brankami, pěti asistencemi a zamířil v létě do Slovanu. Angažovat Zmrhala jistě láká více tuzemských klubů. Otázkou je ovšem, jestli má o návrat do české ligy sám zájem.

Reklama