Reklama
Reklama

Když odcházel Miroslav Stoch ze Slavie do řecké Soluně, argumentoval svůj krok především tím, že tamní prostředí dobře zná a prožil v něm již jedno povedené období. Zřekl se bojů v Lize mistrů proti Barceloně či Interu Milán. Angažmá ve městě s Antickým divadlem prezentoval jako další fotbalovou výzvu. Na povedené hostování v roce 2013 však nenavázal a po roce své účinkování ukončil. Začalo další hledání fotbalového zázemí.

Druhé Stochovo řecké angažmá v podstatě symbolizovalo nepovedenou sezonu PAOK. Za celý ročník si připsal pouze patnáct startů a oznámení odchodu brali všichni jen jako formalitu. Velkým tématem se najednou stal jeho návrat do Slavie. Ten se však nekonal, na čemž měl velký podíl patrně i neúspěch “Sešívaných” v play- off Ligy mistrů. Nakonec celý fotbalový podzim sledoval pouze v televizi a musel netrpělivě čekat na telefon od případného nového zaměstnavatele. Nyní po něm sáhla polská Zaglebie Lubin. Slovenský záložník je jistě rád, že si opět zahraje ostrý zápas. Musí však také předvést své poučení z jednoho fotbalového kolotoče.

Odborníci ho považovali za jeden z největších slovenských talentů a věštili mu velkou budoucnost. Jako sedmnáctiletého si ho ve slovenské Nitře vyhlédla londýnská Chelsea a viděla v něm velký příslib do budoucnosti. Hvězdou na Stamford bridge se však nikdy nestal. Za tři roky v Londýně nastoupil pouze ve čtyřech zápasech a vysvobozením pro něj bylo až hostování v nizozemském Twente, s nímž vyhrál ligový titul. Především kvůli tomu se v něm shlédlo turecké Fenerbahce Istanbul. 

Na stadionu z evropského pohledu za Bosporem však nikdy pevné místo v sestavě nezískal a v jisté době se nedostal ani na lavičku náhradníků. S týmem slavil jeden mistrovský titul a dvakrát si sáhl na Turecký pohár, ale v létě 2013 rád odešel na hostování do Soluně. Povedený rok mu pomohl k prodloužení smlouvy v Istanbulu. Hvězda se z něj však opět nestala a musel absolvovat další dvě hostování. První se odehrálo ve Spojených arabských emirátech v tamním Al Ainu a později v tureckém Bursasporu. Povedené delší účinkování ve Fenerbahce zůstalo pouze přáním.

Během tohoto fotbalového putování se střídavě ukazoval i v dresu slovenské reprezentace. Jako mladý talent se podíval na světový šampionát v roce 2010 v Jihoafrické republice. V dresu národního týmu si však dokázal několikrát zhoršit svůj obrázek u veřejnosti. Mnoho lidí si i dnes vzpomene na jeho řízení pod vlivem alkoholu v roce 2011, čímž tehdy sám sebe vyřadil z nominace na boj o evropský šampionát a posléze se dostaly do médií jeho spory s trenérem Jánem Kozákem. Pro některé fanoušky na Slovensku se ze Stocha stala “persona non grata”. Celkově se jevil jako fotbalista dvou tváří.

I proto se objevily mezi fanoušky a novináři osoby sledující se skepsí krok Slavie, jež ho v roce 2017 angažovala. Zlé předpovědi se však nenaplnily a pražský klub rozhodně nesáhl vedle. Některé nakonec velmi mrzel jeho odchod do Soluně, což se zpětně jeví jako skutečný velký přešlap. I proto má před sebou již několikátý pokus o fotbalový restart. Některé se mu povedly a jiné ne. 

Angažmá v polské Zaglebii Lubin bere fotbalová veřejnost jako jistou z nouze ctnost a jsem přesvědčen, že slovenský záložník vše vnímá podobně. Musí do něj však vstoupit se vší razancí. Léta běží a letos oslaví Miroslav Stoch již třicáté druhé narozeniny. V malebném městečku v Dolním Slezsku podepsal jeden z největších slovenských fotbalových cestovatelů smlouvu do konce sezony. 

Zde vidíme jedinou možnost, jak najít v této nejen pro Stocha zvláštní sezoně nějaká pozitiva. Polští fanoušci od něj budou očekávat velké věci. Vzhledem k tomu, kolik toho během dosavadní kariéry slovenský záložník prožil, má potenciál k tomu ukázat, jak se bojuje s nepřízní fotbalového osudu. Nechť tak co nejrychleji učiní. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Stoch cestuje do Prahy, dva hráči z Edenu odcházejí
  • Co by znamenal případný Stochův návrat?
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU
  • Reklama