Nechť je Schick poučen z Říma
Nejčtenější
Světlé zítřky pro Duklu? Nový investor by chtěl klub z Julisky dovést až do Evropy
Plánička září ve Strašnickém divadle. Byli jsme na premiéře inscenace s Jaroslavem Tvrdíkem či potomky slavného brankáře
Ze Slavie odchází kanonýr posledních dvou ročníků. Na ligový titul si však nesáhl
Český reprezentační útočník Patrik Schick dává podle všeho Římu definitivně sbohem a štěstí jde hledat do Bayeru Leverkusen. Po Itálii se mu tedy může stát Německo druhou zemí zaslíbenou. Místo Ligy mistrů si v následujícím ročníku zahraje pouze Evropskou ligu, ale každopádně se jedná o novou výzvu poté, co Lipsko po jeho hostování neuplatnilo opci. Jedno staré přísloví říká, že všechny cesty vedou do Říma, ale ta Schickova představuje patrně jistou výjimku. Ve “Věčném městě” se ocitl ve slepé uličce a bude rád, když se z ní vymotá.
Německé Lipsko mu posloužilo jako místo k restartu, když už ho nebavil pobyt ve zlaté římské kleci ve stínu Edina Džeka. Dařilo se mu na německém i evropském kolbišti a proměna hostování v přestup se jevila jako hotová věc. Celosvětová mimořádná situace však změnila i přemýšlení klubových majitelů a ti se z finančních důvodů rozhodli opci neuplatnit. Schicka tak čekal návrat do Říma a život v nejistotě, kterým směrem bude jeho kariéra dále směřovat.
Teď to vypadá na další německou kapitolu, v níž pražský rodák vymění Sasko za Vestfálsko a římskou Tiberu a německý Rýn. Jde do týmu, který se trvale pohybuje na předních místech tabulky, ale ještě nikdy nedosáhl na německý mistrovský titul. I díky tomu získal klub přezdívku “Neverküssen”- nikdy nepolíben a jediným zlatým zatím zůstává rok 1988, kdy se hráči mohli pomazlit s trofejí pro vítěze Poháru UEFA. Nyní se jedná o jeden z týmů, jež již delší čas marně pronásleduje Bayern Mnichov. Zde se rodí pro Patrika Schicka první motivace. On sám si však musí dát pozor, aby se neopakoval nedávný italský scénář zbrždění jeho kariéry.
Po skončení hostování v Bohemians a rozhodnutí o nepokračování ve Spartě se rozhodl provést jeden riskantní podnik a vydal se do tradičního italského klubu Sampdoria Janov. Tam se postupně stal útočníkem číslo jedna a mluvila o něm celá Itálie. Posléze oblékl i dres české reprezentace a italský scénář se jevil jako ten správně zvolený a posílající na Letnou jasný vzkaz o tom, že jeho rodná Sparta svým nezájmem o jeho služby učinila krok vedle. A čekalo se na další kapitolu.
V jednu chvíli se jevil jako hotový jeho přestup do Juventusu Turín, na němž měl mít velký podíl i Pavel Nedvěd, ale nakonec neprošel zdravotní prohlídkou, což se však nestalo “giallorossi” a český útočník nabral směr Řím Stal se nejdražší posilou v historii úspěšnějšího ze dvou tradičních římských klubů. Další italský fotbalový stupeň však musíme vnímat rozpačitě. Ze stínu Edina Džeka nikdy nevystoupil a situaci ještě zhoršil příchod trenéra Paula Fonsecy. Tehdy začalo být více méně jasné, že Patrik Schick bude muset změnit působiště.
Německé Lipsko se jeví jako luxusní řešení a reprezentační útočník všechny opět přesvědčil o svých kvalitách. Na druhou stranu si však musí přiznat, že tou těžší italskou zkouškou neprošel. Šel do klubu s ambicemi bojovat o přední příčky tabulky Série A a toužil si rovněž zahrát Ligu mistrů. Nikdo mu dnes již nevezme podařené účinkování v zápase se slavnou Barcelonou, ale jak říká jedno moudré české přísloví, jedna vlaštovka jaro nedělá. Nyní může tento povedený zápas šetřit na vyprávění vnoučatům.
Bayer Leverkusen představuje druhé německé účinkování pro Patrika Schicka, ale odehraje se v jiném kontextu než jarní hostování. V klubu bude vázán platnou smlouvou s vědomím, že za něj vysázel AS Roma údajně 27 milionů eur, aby naplnil výstupní klauzuli z římské smlouvy. Je navíc ve věku, kdy má jeho fotbalová kariéra stoupat k vrcholu a již tak nemá příliš prostoru pro nějaké zaváhání. V Itálii podstoupil jistě velmi dobrou fotbalovou i lidskou školu. V německém Leverkusenu nyní bude skládat další fotbalovou zkoušku a když si vzpomene na Řím musí si říkat, že co člověka nezabije, to ho posílí.
Související články: