Reklama
Loading...
Reklama

Brankář Josef Květoň zažil fotbalovou sezonu, na kterou by nejradši zapomněl. MFK Vítkovice, mistři z ročníku 1985/86, se ocitly doslova bez koruny a nebýt úhlavního rivala Baníku, sezonu by ani nedohráli. Nejen o minulé sezoně, ale i o tom, jak by sympatický fotbalista rád viděl svoji budoucnost se dočtete v následujícím rozhovoru.

Pepo, co vím, tak přes půl roku jste během minulé sezony ve Vítkovicích nedostali ani korunu. Co bys tomu jako už bývalý hráč řekl dnes?

Všechno začalo už v září minulého roku. Nedostali jsme zaplaceno září, říjen, listopad. Na vánoce bez tří výplat, to bylo šílený. Vedení to bylo jedno. Chtěli jsme na svátky zaplatit aspoň něco, ale na nic neslyšeli. Žádná společná řeč, žádný kompromis, nic. Takže tím to začalo a jelo to jak domino: leden, únor, březen, květen, červen. Pak ještě červenec, kvůli covidu se sezona protáhla, takže jsme to dohráli zadarmo. Bylo to šílený, celý čas se řešilo jen to, jestli vůbec nějaké peníze dostaneme, nebo ne. Neviděli jsme žádnou naději. Jedna strana říkala: „Dohrajte to, peníze dostanete.“ Druhá strana nám říkala: „Kašlete na to, stejně ty prachy neuvidíte.“ Opravdu šílený.

 

Jak tedy vedení vůbec jednalo, pokud jde o vaše pohledávky?

No vedení… Jak se to vezme. Já bych to ani nenazýval vedením. Bylo to strašný hlavně poslední půlrok. Na začátku sezony s námi aspoň někdo jednal nebo jsme věděli, za kým jít, ale druhá polovina, to byl konec. Řešil se Baník,  nebýt něho, tak to sezonu nedohrajeme. Vítkovice pořád držel nad vodou, že se sezona aspoň dohraje. Ale naše vedení… Co na to říct? Komunikace jako kdyby se nic nedělo, byli jsme jim úplně u zadku. Komunikace nulová.

 

Ty máš druhou práci, děláš realitního agenta. V rozhovoru jsem četl, že tě to zachránilo. Co ale ostatní kluci, kteří mají jediný příjem z fotbalu? Skoro rok nedostat výplatu, to pro ně muselo být hodně záživný…

Jak říkáš, před dvěma lety jsem se rozhodl rozjet i trochu jiný byznys. Začal jsem dělat do realit, takže nebýt toho, nedokážu si představit, jak bych existoval tři čtvrtě roku bez peněz. Kluci, co jsou na tomto přijmu závislí, si přes covid našli brigádu, tam to šlo. Když se netrénovalo, šli do práce, ale jinak si museli rozpůjčovat, aby mohli nějak fungovat, takže šílené. Samozřejmě lehké je si půjčit, těžší je to vrátit, to je tak vždycky, ale jinak to nešlo, 9 měsíců je dlouhá doba.

 

Jak jste věřili slibům, že Baník vás koupí a udělá z vás třeba farmu?

Každý tomu věřil, protože nám to bylo vtloukáno do hlavy od samého začátku, co se o to začal Baník trošku starat. Podporoval aspoň chod klubu. Nebýt jich, tak sezonu nedohrajeme, ale když se lámal chleba a měli to vzít, tak to nevzali. Furt nám bylo říkáno, že si to vezmou pod křídla se vším všudy a bude to fungovat a všechno bude v klidu. Bylo to ale přesně naopak.

 

Nakonec Vítkovice spadly až do divize. Jak celá ta epizoda skončila? Kolik vám klub dluží?

Jak říkáš, posledním zápasem klub v podstatě zkrachoval. Bojoval o holý život. Řešilo se, jestli vůbec Vítkovice budou existovat, tak jak jsou. Skončilo to takhle. Museli jsme pod nátlakem podepsat papír, že dohrajeme sezonu, ale nic už neuvidíme. (Zamyslí se.) Nevím, jestli to byla manipulace, spíš nátlak. Udělali jsme blbost. A teď už neuvidíme ani korunu. Nechali jsme v klubu šest platů.

 

Ty jsi dostal nabídky z Polska i Rakouska, nakonec jsi dal přednost Petřkovicím. Proč?

Těch nabídek bylo víc, ale tyto dvě byly i z pohledu financí nejzajímavější. Polsko bylo suprové, ale bylo to daleko. Stejně i druhá, rakouská, nabídka byla fantastická, ale rozhodl jsem se pro rodinu. Děti jdou do školy a školky, je to zahraničí, bylo by to složitější. Takže jsem se rozhodl, že dám přednost rodině. Věřím, že to není poslední štace. S Petřkovicemi byla dobrá komunikace, doufám, že si fotbal budu zase užívat a nebudu řešit jen to,  jestli dorazí výplata, nebo ne. Věřím, že v Petřkovicích to nehrozí (úsměv).

Jaké jsou vůbec ambice klubu, který momentálně hraje MFL?

Ambice klubu jsou jako každý rok hrát na špici. Nevím, jestli úplně postup, ale být v první čtyřce určitě.

Ty jsi odchovanec Opavy. Nelákalo by tě se do klubu ještě jednou vrátit? A co vlastně říkáš na přestupovou politiku klubu posledních let? Odejít do Baníku má teď pan Alois Grussmann?

Jak říkáš, jsem opavák. Je samozřejmé, že bych se chtěl vrátit a zase oblékat dres SFC, to je na tuty. Co se týče pana Grussmanna, to nemůžu komentovat, to je každého věc. Ale pokud to dopadne, přeju mu hodně štěstí, já s ním vycházel vždy dobře. A pokud jde o prodeje, které klub udělal, je to jen dobře, klub musí z něčeho žít. Je skvělý, že se Filip Souček takhle nastartoval a přestup rovnou do Sparty, tak to klobouček. I ostatní přestupy dobrý. Sice je to do Baníku, ale Opava z toho nějakou dobu žije.

 

 

Související články:

Reklama